Gegužės 31 d. – Pasaulinė diena be tabako

Šios dienos tikslas informuoti visuomenę apie nikotino gaminių vartojimo žalą, siekti jog žmonės daugiau rūpintųsi savo sveikata.

2022 m. Pasaulinės dienos be tabako tema – Tabakas: grėsmė mūsų aplinkai. Žalingas tabako pramonės poveikis aplinkai yra didžiulis ir prideda nereikalingą krūvį mūsų trapiai planetos ekosistemai. Tabakas kasmet nužudo daugiau nei 8 milijonus žmonių ir naikina mūsų aplinką, dar labiau kenkdamas žmonių sveikatai dėl auginimo, gamybos, platinimo, vartojimo atliekų: cigarečių gamybai nukertama 600 milijonų medžių, sunaudojama 22 milijardai tonų vandens, taip pat į aplinką išskiriamas CO2. 

Metas laužyti visuomenėje vyraujančius faktus apie rūkymą!

  • 1 Mitas. Cigaretės malšina stresą.

Faktas. Ne, jos sustiprina stresą. Tabako gaminiuose esantis nikotinas skatina adrenalino išsiskyrimą, dėl to pakyla kraujospūdis, padažnėja širdies ritmas, pakyla cukraus kiekis kraujyje. Be to, nikotinas yra nuodingas ir toksiškas smegenims. Su tabako dūmais į organizmą patenka ir daug kitų kenksmingų medžiagų, kurios pamažu kenkia sveikatai. Ir kuo žmogus labiau silpsta, tuo didesnį stresą patiria.

  • 2 Mitas. Rūkymas pavojingas tik patiems rūkaliams.

Faktas. Medikai jau seniai nustatė, kad nerūkantys asmenys taip pat gali tapti tabako aukomis. Būdamas rūkančioje kompanijoje žmogus rizikuoja ne tik priprasti prie tabako dūmų (nuo to vienas žingsnis iki cigaretės), bet ir susirgti įvairiomis su rūkymu susijusiomis ligomis. Pasyvus kontaktas su dūmais dirgina akių, nosies, ryklės gleivinę. Be to, atsiranda kvėpavimo sistemos dirginimas, pasireiškiantis kosuliu, diskomfortu krūtinėje ir susilpnėjusia plaučių funkcija. Pasyvūs dūmai gali paveikti širdies ir kraujagyslių sistemą, sumažinti kraujo gebėjimą pernešti deguonį į širdį, dėl to sumažėja fizinis aktyvumas.

  • 3 Mitas. Rūkymas nekenkia aplinkiniams.

Faktas. Iš tikrųjų nikotinas iš dalies lieka iškvepiamame dūme, tačiau pavojingas ne jis, o 400 kancerogeninių medžiagų, radioaktyviųjų izotopų ir anglies monoksido. Kvėpavimas rūkalais yra ypač pavojingas vaikams ir moterims. Niekada nerūkykite jų kompanijoje.

  • 4 Mitas. Galima surūkyti vieną cigaretę ir toliau nerūkyti.

Faktas. Jei tik tai būtų tiesa. Deja, tyrimai rodo, kad po vienos cigaretės surūkoma kita ir to net nepastebint vėl imama reguliariai rūkyti.

  • 5 Mitas. Jeigu rūkoma tik kartais, galima išvengti priklausomybės ir ligų.

Faktas. Netiesa. Žalingas cigarečių poveikis prasideda vos įtraukus pirmąjį dūmą. Dažnas kvėpavimas rūkalais yra pirmas žingsnis iki rimtos priklausomybės. Vienintelis būdas visiškai išvengti priklausomybės ir rūkymo sukeliamų ligų rizikos – niekada nepradėti rūkyti.

  • 6 Mitas. Neįmanoma kovoti su nikotino badu.

Faktas. Nikotino bado simptomus, kurie apima nuotaikų pokyčius, susikaupimo problemas ir apetito padidėjimą, galima kontroliuojami nikotino pleistrais, kramtomąja guma ir vaistais.

  • 7 Mitas. Elektroninės cigaretės nesukelia priklausomybės.

Faktas. Elektroninių cigarečių skystyje dažniausiai yra nikotino, kuris sukelia priklausomybę. Nikotino kiekis, esantis elektroninėse cigaretėse, labai skiriasi (gali svyruoti nuo 0 iki 48 mg viename mililitre skysčio). Cheminės analizės metodu išmatuotas nikotino kiekis dažnai nesutampa su kiekiu, nurodytu ant pakuotės, ir gali skirtis net iki 20 proc. ar daugiau, o gaminiuose, ant kurių pakuotės nurodyta, kad juose nėra nikotino, kartais galima jo aptikti.

  • 8 Mitas. Lengvos cigaretės yra saugesnės nei paprastos.

Faktas. Tiesą sakant, visai ne. Lengvos cigaretės yra tabako įmonių reklamos spąstai. Kai kurių medžiagų kiekis šiose cigaretėse iš tiesų kartais yra mažesnis, tačiau paprastai tokiose cigaretėse būna paprastas perforuotas filtras. Tai lemia tai, kad dauguma rūkalių paprasčiausiai pradeda rūkyti dažniau. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kad lengvos cigaretės dažniausiai įkvepiamos daugiau kartų, todėl degimo produktai labiau įsiskverbia į rūkaliaus organizmą.

  • 9 Mitas. Rūkymas nekenkia dantims.

Faktas. Rūkymas žaloja dantis. Jeigu palygintume rūkančio ir nerūkančio žmogaus dantų būklę ir spalvą – skirtumai būtų akivaizdūs. Cigaretėse yra dervų, kurios kaupiasi ant dantų paviršiaus. Dėl šių dervų dantys pagelsta ar paruduoja. Rūkymas taip pat silpnina imuninę sistemą, padidėja infekcijų grėsmė, sunkiau gyjama. Rūkantiems žmonėms kariesas išsivysto kelis kartus greičiau, dažniau pasireiškia dantenų ligos, gingivitas (dantenų uždegimas). Dėl pagausėjusių apnašų ir gigivito rūkaliai dažniau ir greičiau netenka dantų.

JPSPP koordinatorė Urtė Dičmonaitė

Šaltiniai: ntakd.lrv.ltsveikatostinklas.lt

Fotografija: unsplash.com

Facebook
Twitter
LinkedIn