Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Liepos 28-oji - Pasaulinė hepatito diena

       Artėjant Pasaulinei hepatito dienai, kurią minėsime liepos 28 – ąją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) kviečia gyventojus visą šią savaitę (liepos 24-29 d.) pigiau išsitirti dėl hepatitų. Tai galima padaryti ULAC pasaulinės hepatito dienos akcijos partnerių – „Sosdiagnostika ir „Antėja“ kabinetuose, kuriuose hepatitų B ir C tyrimams bus taikoma 40 proc. nuolaida, o kraujo paėmimo procedūra bus nemokama.

       Dėl hepatitų rekomenduojama pastikrinti visiems, kurie turėjo operacijų (įskaitant cezario pjūvį), invazines procedūras, jei padidėję kepenų (AST, ALT) fermentai, hemodializuojamiems pacientams, asmenims, kuriems buvo perpiltas kraujas iki 1993 metų, sergantiems kraujo ligomis, po organų transplantacijos, kraujo perpylimų, nors kartą vartojusiems švirkščiamųjų narkotikų, nesteriliais įrankiais atlikus manikiūrą, pedikiūrą, tatuiruotę, permanentinį makiažą; tiems, kurių šeimos nariai serga hepatitu, turintiems daug lytinių partnerių (>kaip 1 per metus), buvusiems įkalinimo įstaigose, nėščioms ir kitiems Pilnas rekomendacijų sąrašas čia: http://www.ulac.lt/uploads/downloads/rekomedacijos_pasitikrinti_hepatitai.pdf.

       Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pasirinko kasmet pažymėti pasaulinę hepatito dieną liepos 28-ąją Nobelio premijos laureato garbei profesoriui Baruchui Samueliui Blumbergui, kuris atrado hepatito B virusą ir sukūrė pirmąją vakciną nuo šio viruso.

       Pasaulinės hepatito dienos tikslas –  skatinti didesnį supratimą apie hepatitą, kaip viso pasaulio visuomenės sveikatos problemą, skatinti prevencines priemones prieš infekciją visame pasaulyje. Virusinis hepatitas – virusinė infekcija, sukelianti sunkias kepenų ligas.

      PSO duomenimis, pasaulyje gyvena 325 mln. žmonių su lėtiniais hepatitais, iš kurių užsikrėtusiųjų hepatitu B yra apie 3,5 karto daugiau nei hepatitu C. Skaičiuojama, kad tik 9 proc. užsikrėtusiųjų hepatitu B bei tik penktadaliui užsikrėtusiųjų hepatitu C šios ligos yra diagnozuotos.  Kita – didžioji – dalis užsikrėtusiųjų hepatitais B ir C yra nediagnozuoti ir nežino apie savo ligą, todėl to nežinodami ją gali platinti kitiems.

       Nors nuo hepatito C skiepų nėra, tačiau, pasak PSO, 95 proc. sergančiųjų hepatitu C gali būti per 2-3 mėnesius visiškai išgydyti nuo šios ligos ir taip užkirstas kelias hepatitų komplikacijoms: kepenų cirozei ar kepenų vėžiui. Nuo hepatito A ir B galima pasiskiepyti.

       ULAC medikai primena, kad virusiniai hepatitai – tai skirtingų virusų (A, B, C, D, E) sukeliami kepenų uždegimai, kurie plinta skirtingais būdais. Virusinis hepatitas B plinta per visų rūšių (vaginalinius, oralinius, analinius) lytinius santykius, per kraują (perpilant užkrėstą kraują ar jo produktus, per nesterilias adatas/švirkštus, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus, naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, kuriais gali būti pažeista oda arba gleivinės). Taip pat užsikrėtusi hepatito B virusu motina gali perduoti infekciją vaikui nėštumo ar gimdymo metu. Virusinis hepatitas C plinta tais pačiais būdais kaip B, tačiau lytinių santykių metu bei perinataliniu (iš motinos vaikui) būdu – retai. Hepatitas A plinta fekaliniu – oraliniu būdu per užterštą maistą, vandenį arba artimą sąlytį.


       Daugiau Hepatitų dienai skirtos informacijos galima rasti čia: http://www.ulac.lt/lt/pasauline-hepatito-diena-2017 .

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..