Žaliasis raštingumas įkandamas kiekvienam

Mūsų Žemei reikia daug rūpesčio ir meilės, todėl pristatome būdą, kuriuo galite prisidėti prie Žemės tausojimo. Žaliasis raštingumas yra procesas, kuris padeda sustiprinti žmonių ir gamtos santykį, mokant žmoniją, kaip teisingai saugoti mūsų aplinką.

Rašybos klaidas pastebite greitai, tačiau kaip dažnai susimąstote apie vartotojiškumo mažinimą, tvarumą ar rūšiavimą? Kaip ir rašybos, taip ir žaliojo raštingumo, mokytis vertėtų visą gyvenimą. Tai padėtų pastebėti gamtą teršiančias klaidas ir išmokti atskirti teisingus rūšiavimo būdus. Taigi, norėdami padėti Jums geriau perprasti rūšiavimą, pristatome mitų ir faktų rinkinį, kuris tikimės atsakys į iškilusius klausimus.

MITAS! Dauguma rūšiuojamų produktų gali būti perdirbami tik vieną kartą.

  • Stiklą ir metalą, įskaitant aliuminį, galima perdirbti neribotą kiekį kartų ir tai nepakenks jo kokybei.
  • Popierius gali būti perdirbtas nuo 5 iki 7 kartų! Po to, popierius paverčiamas žemesnės popieriaus kokybės reikalaujančiomis pakuotėmis, pavyzdžiui, kiaušinių dėžutėmis.
  • Panaudotas plastikas dažniausiai gali būti perdirbamas vieną ar du kartus, tačiau inžinieriai nepailstamai ieško naujų būdų, pavyzdžiui maišo plastiką su patvaresnėmis medžiagomis.

Perdirbimas sutaupo daug energijos ir gamtos išteklių!

TIESA! Rūšiuoti verta dėl finansinės naudos.

  • Kuo daugiau žmonės išrūšiuoja, tuo mažiau šiukšlių patenka į buitinių atliekų konteinerius, už kurių išvežimą ir sutvarkymą tenka mokėti mums.
  • Į rūšiavimo konteinerius sumestos atliekos išvežamos nemokamai, nes jų surinkimą finansuoja supakuotų gaminių gamintojai ir importuotojai.

Rūšiuoti apsimoka ir finansiškai. Jei visi aktyviai rūšiuosime, už šiukšles galime mokėti mažiau!

MITAS! Visos išrūšiuotos atliekos pilamos į bendrą atliekų surinkimo mašiną.

  • Antrines žaliavas surenkantys sunkvežimiai turi atskiras sekcijas skirtingoms atliekų rūšims, kur jos supilamos iš rūšiavimo konteinerių į vieną sunkvežimį, bet joje su kitomis komunalinėmis atliekomis nesusimaišo.
  • Kai kurios atliekų tvarkymo įmonės tuo pačiu automobiliu vieną dieną surenka mišrias komunalines atliekas, o kitą dieną – gyventojų išrūšiuotas.

Rūšiuoti tikrai verta!

MITAS! Tas pats plastikas gali būti perdirbamas amžinai.

  • Stiklą ir metalą galima perdirbti amžinai, tačiau tas pats negalioja plastikui.
  • Vieną kartą perdirbto plastiko buteliuko medžiagos antrą kartą buteliukui nepanaudosi (nebent primaišysi naujo plastiko).

Kai tik galime rinkimės daugkartines priemones – puodelius, gertuves, maišelius!

MITAS! Panaudotą picos pakuotę reikia mesti į popieriaus konteinerį.

  • Nors ir pagamintos iš kartono, picų dėžutės, kuriose yra likę maisto likučių ir kurios yra STIPRIAI permirkusios riebalais, turėtume mesti į bendrųjų atlieku konteinerius.
  • TAČIAU, jei dėžutė tik šiek tiek sutepta riebalais, tuomet maistą reikėtų pašalinti ir išmesti kartu su buitinėmis atliekomis, o pati dėžutė galėtų keliauti į popieriaus konteinerį, nepaisant to, kad ji yra šiek tiek suteršta riebalais!

Technologijos tobulėja, o perdirbti jau įmanoma vis daugiau atliekų, tad labai svarbu – rūšiuoti.

MITAS! Perdegusi elektros lemputė metama į stiklo konteinerį.

  • Perdegusios elektros lemputės turėtų būti atiduodamos pardavimų vietose arba kartu su kitomis ne stiklo pakuočių atliekomis.

Rūšiuok ir gamta tau padėkos!

TEISA! Kalėdines girliandas galima rūšiuoti.

  • Siekiant apsaugoti gamtą, girliandas kaip ir kitas elektros ar elektronikos atliekas būtina rūšiuoti ir atiduoti perdirbimui.
  • Girliandas reiktų mesti ne į rūšiavimo konteinerius.
  • Nebenaudojamą smulkią elektroninę įrangą galima priduoti visose didžiausių mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse, taip pat šių lempučių ir girliandų pardavėjų prekybos vietose bei gamintojų ir importuotojų įrengtose atliekų surinkimo vietose.

MITAS! Elektronikos atliekų negalima rūšiuoti.

Didelė dalis mažesnių elektroninių prietaisų (skrudintuvės, elektriniai dantų šepetėliai, telefonai ar net žaislai) patenka į bendruosius komunalinių atliekų konteinerius, tačiau taip neturėtų būti.

  • Elektronikos atliekos dažnai gaminamos, naudojant pavojingas medžiagas, todėl konteineriuose gali sprogti.
  • Elektronines atliekas galima rūšiuoti, tačiau ne į bendruosius rūšiavimo konteinerius. Jas galima atiduoti visose elektronikos parduotuvėse, be to, Lietuvoje yra apie 4 tūkst. elektronikos surinkimo taškų bei atliekų konteinerių.

Konteinerių žemėlapis: https://bit.ly/396oTFD 

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: www.zaliasistaskas.lt

Nuotrauka: https://pixabay.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn