Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Garbus amžius ir depresija

                

Per pastaruosius 50 metų vidutinė gyvenimo trukmė pasaulyje pailgėjo 20 metų, o dar po pusės amžiaus kas penktas pasaulio gyventojas bus vyresnis nei 60 metų. Be to, europiečiai yra seniausi pasaulyje- kiekvieno aplinkoje nuolat daugėja vyresnio amžiaus žmonių.

Žmogui senstant dažnai pasireiškia depresija ir nerimas, kurie negatyviai veikia žmogaus fizinę sveikatą ir funkcionavimą. Visuomenėje. Net ir silpnas emocinis sutrikimas sumažina imuniteto atsparumą ligoms, infekcijoms ir netgi vėžiui. Senjorams, turintiems sveikatos problemų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, dažniau išsivysto depresija nei sveikiems asmenims.

Stirpiai paveikti žmogų ir depresijos priežastimi gali tapti kitos lėtinės ligos, sutuoktinio mirtis, išėjimas į pensiją ar išsikraustymas į senelių namus. Depresija taip pat yra vienas pagrindinių savižudybę įtakojančių faktorių. Labai dažnai senjorai kreipiasi pagalbos tik dėl fizinių ar somatinių simptomų, tačiau jei apsilankymo pas gydytoją metu būtų atsižvelgta ir į psichologinę žmogaus būseną, šio emocinio balanso sutrikimo ir netgi savižudybių atvejų galėtų būti išvengta.

Nepaisant amžiaus, mėgstama veikla padeda palaikyti optimalią psichologinę sveikatą, todėl depresijos prevencijai labai svarbus yra žmonių užimtumas. Atsižvelgiant į fizinę sveikatą ir galimybes, vyresniems siūloma susirasti pomėgį, hobį ar veiklą, kuri skatintų susidomėjimą ir aktyvumą, kadangi pasyvumas ir nuolatinis poilsis ilgainiui sukelia nuovargį. Be to, jei užsiėmimai vyksta socialinėje aplinkoje, senjorai turi galimybę plėsti savo pažinčių ratą, kas taip pat padeda išvengti depresijos.

Siekiant užtikrinti vyresnio amžiaus žmonėms gerą gyvenimo kokybę, būtina atkreipti dėmesį ir į mitybą, rinktis tinkamus produktus. Pagyvenusių žmonių medžiagų apykaita sulėtėja, mažėja organai, keičiasi kūno sudėtis, žmogus pasunkėja apie 2-7 kg, todėl natūraliai mažėja fizinis aktyvumas. Dėl šių priežasčių pagyvenusiems ir vyresnio amžiaus žmonėms energijos reikia mažiau nei jauniems, tačiau maisto poreikis dažniausiai išlieka toks pat. Atsiranda klausos ir regos sutrikimų, virškinimo problemų, ypač dažnas vidurių užkietėjimas, gali atsirasti fizinė ar psichologinė negalia. Kyla rizika atsirasti mitybos nepakankamumui, taip pat galimos nutukimo komplikacijos. Visi šie procesai neabejotinai turi įtakos ir nervų sistemai, todėl subalansavus mitybą dažnai pagerėja nuotaika, žmogus jaučiasi energingas ir atsparesnis neigiamai streso įtakai.

Bendradarbiaujame:                   plačiau..