Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Sąmoningumas – prevencija prieš depresiją

Depresija – tai liga, kurios nė vienas iš mūsų nesirenkame sąmoningai. Ankstesniuose straipsniuose kalbėjome, kokiu mastu ir kokiais požymiais pasireiškia ši liga, o šiandien pabandysime atskleisti kuo daugiau depresijos atsiradimo priežasčių, iš kurių dalį galime sąmoningai mažinti ar visiškai pašalinti.

Taip jau yra, kad skubėdami ir bėgdami savo kasdienių rūpesčių keliu neretai pamirštame pasirūpinti ne tik savo emocine gerove, bet ir tinkamai patenkinti fiziologinius poreikius, t.y. neskiriame pakankamai dėmesio savo kokybiškam poilsiui, miegui, valgome nepakankamai maisto, kuriame gausu B, D grupės vitaminų, magnio, geležies, cinko, jodo, seleno mikroelementų, folio, aminų, Omega 3 riebalų rūgščių, pasirenkame pernelyg pasyvų gyvenimo būdą ar per ilgai užsisėdime prie kompiuterių, telefonų naršydami internete – visa tai turi įtakos depresijos atsiradimui.

Ilgą laiką ignoruojami mūsų psichologiniai ir fiziologiniai poreikiai neretai perauga į ligas, kad bent taip atkreiptų į save dėmesį. Kartais per skubėjimą ir savo resursų viršijimą patenkame į nelaimingus atsitikimus, susižalojame, kartais net patiriame smegenų traumas, kurios gali atsiliepti ne tik įtaka depresijai. Žinoma, yra nemažai atvejų, kai susirgimus paveldime ar atsitiktinai (nepriklausomai nuo mūsų pačių) įgyjame, tačiau neretais atvejais į savo kūną žiūrime kiek vartotojiškai, t.y. valgome tai, kas skanu, o ne tai, kas sveika, sportuojame ne tam, kad būtume sveiki, o tam, kad gražiai atrodytume, arba iš viso nesportuojame – vėliau stebimės atsiradusiomis candida, širdies ligomis ir pan. Visgi net itin rūpindamiesi ir puoselėdami save nesame apsaugoti nuo ligų, turinčių įtakos depresijos atsiradimui pvz.: vilkligės, fibromialgijos, cialiakijos, artrito, išsėtinės sklerozės, vėžio ar pan.

Ligos ne tik savo buvimu gali tapti depresijos atsiradimo priežastimi. Jos atsiradimą taip pat gali skatinti ir tam tikrų medikamentų vartojimas, kuriuose yra opioidų, benzodiazepino, kortikosteroidų, alfa interferonų, barbituratų, anticholinerginų, tačiau jų vartojimas gali būti neišvengiamas, kaip ir hormoninių-kontraceptinių preparatų vartojimas esant tam tikriems sutrikimams. Kiekvienas vaistas, vartojamas dideliais kiekiais, gali tapti nuodu. Depresyvias nuotaikas gali sukelti tų pačių vaistinių preparatų vartojimas ne gydymosi tikslais, kaip narkotines medžiagas, taip pat piktnaudžiavimas alkoholiu, tabako gaminiais.

 

Ne paslaptis, kad depresijos atsiradimui įtakos gali turėti netektys ir praradimai, darbo netekimas, finansiniai sunkumai, sudėtingos socialinės sąlygos, santykių nutrūkimas arba iširimas, užvaldantis vienatvės jausmas, vaikystės traumos, tokie pasikeitimai, kaip gyvenamoji vieta, darbas, taip pat persidirbimas, menopauzė, o kartais net gimdymas. Daugelis iš šių veiksmų atrodo tiesiogiai nepriklausomi nuo mūsų, neabejotinai taip ir yra, bet ar tikrai nuo mūsų pačių nepriklauso santykiai su partneriais, kitais artimais žmonėmis, sėkmingumas darbe ir finansinė gerovė? Neretai labai pykstame, kai reikia pripažinti, kad mes dažniau turime galimybę rinktis, tik ignoruojame mažiau tenkinančias arba visiškai netenkinančias pasirinkimo galimybes.

Žinoma, tai kas mus tenkina šiandien, rytoj gali sukelti visiškai priešingus jausmus. Tam, kad aukščiau išvardinti netikėtumai netaptų depresijos priežastimi, visada pravartu įsiklausyti į save, pasvarstyti, iš kokių kitų galimybių renkamasi, ką gyvenimas duoda atimdamas. Neretai vertinimas priklauso nuo mūsų pačių požiūrio, o esama situacija ne visada yra tokia tragiška, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, tad verta peržvelgti faktus, kurie yra čia ir dabar, atsisakant atrankinių abstrakcijų.

Lengva pasakyti – sunku padaryti, tačiau sąmoningai gyvenant galima suvokti, kad sunkumai yra tik dalelytė to gyvenimo, kuriame gyvename – pats gyvenimas kur kas spalvingesnis. Nuolatinis darbas su savimi, prasmės paieškos, tikslų kėlimas yra dalis prevencijos prieš depresiją, ir ne tik. 

Straipsnio autorė, psichologė Aušra Agintaitė

Bendradarbiaujame:                   plačiau..