Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Motinos pienas – ne tik maistas, bet vaistas!

   Žindymas yra sąmoningas procesas, kuriam realizuoti būtinas motinos apsisprendimas ir noras žindyti. Motinos pienas – ne tik maistas, bet ir vaistas, nes turi ypač daug teigiamų savybių, kurios užtikrina darnų kūdikio augimą ir vystymąsi. Motinos pienas pasižymi apsauginėmis, augimo, kompensuojamosiomis ir maistinėmis savybėmis. Motinos pienas yra geriausias natūralus kūdikio maistas. Visuomenės sveikatos specialistė Rūta Symenaitė teigia, kad joks pieno mišinys neprilygsta mamos pienui. Mamos piene yra per 400 medžiagų, kurių visų nėra jokiame pieno mišinyje. Jis tinkamas kūdikio virškinamajam traktui, todėl gerai pasisavinamas. Visa tai skatina gerą vaiko augimą ir fizinį vystymąsi. Motinos pienas yra pirmoji kūdikio imunizacija. Jame veikia biologiškai aktyvūs imuninės (apsauginės) sistemos elementai: baltieji kraujo kūneliai ir kitos ląstelės, antikūnai, stabdantys bakterijų ir virusų dauginimąsi, ir kt. Maitinimas krūtimi yra motinos ir vaiko bendravimo pagrindas. Dažnas bei artimas motinos ir vaiko kontaktas maitinant raminamai veikia abu, atsiranda glaudus tarpusavio ryšys.

   Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pateikia mokslinių tyrimų duomenis apie žindymo reikšmę vaiko ir motinos sveikatai:

   Žindymo reikšmė vaiko sveikatai:

 1. Maitinimas krūtimi turi įtakos vaiko ugdymui, o motinai padeda geriau suprasti savo kūdikį, pajusti jo poreikius.
 2. Kūdikiai, negavę motinos pieno, 14,2 karto dažniau miršta nuo viduriavimo.
 3. Žindyti iki 6 mėnesių kūdikiai 5 kartus rečiau serga šlapimo takų infekcijomis.
 4. Žindomi 2 kartus rečiau serga vidurinės ausies uždegimu.
 5. Nežindytus kūdikius 3 kartus dažniau ištinka staigi kūdikių mirtis.
 6.  Apie 80 proc. 3 mėnesių amžiaus žindomų kūdikių ir tik 43 proc. maitinamų mišiniais yra normalaus svorio.
 7. Žindyti vaikai, būdami vyresnio amžiaus, rečiau būna nutukę.
 8. Žindytiems vaikams mažesnė alergijos atsiradimo rizika. Vaikai, žindyti iki 6 mėnesių, du kartus rečiau vaikystėje serga vėžiu.
 9.  Žindyti vaikai rečiau serga I tipo cukriniu diabetu.
 10. Žindomų kūdikių rega yra geresnė už maitinamų pieno mišiniais.
 11. Kuo ilgiau žindoma, tuo rečiau būna netaisyklingas sukandimas.
 12. Žindomų kūdikių išdygusius dantis rečiau pakenkia ėduonis.

    Žindymo reikšmė motinos sveikatai:

 1. Po gimdymo žindančioms motinoms greičiau susitraukia gimda, joms mažesnė kraujavimo rizika, jų organizmas po gimdymo greičiau atsistato.
 2. Žindant kūdikį nors du mėnesius 25 proc. sumažėja tikimybė sirgti kiaušidžių vėžiu.
 3. Nors tris mėnesius žindžiusios motinos 2 kartus rečiau serga krūties vėžiu.
 4. Žindžiusioms moterims, sulaukusioms 65 metų ir vyresnėms, osteoporozės tikimybė sumažėja 50 proc. Jei moterys žindė kūdikius iki 9 mėnesių, osteoporozės tikimybė sumažėja net 75 proc.
 5.  Maitinti krūtimi patogu, praktiška ir ekonomiška.

   Dažna mama nerimauja, kad kūdikiui nepakanka jos pieno. Specialistė Rūta Symenaitė primena, kad pieno kiekis priklauso nuo kūdikio apetito, kuris kiekvienam yra individualus. Vieni nori žįsti kas 3–4 valandas, o kiti kas 1–2 val. Be to, ir motinos pieno riebumas paros eigoje kinta: ryte riebesnis ir sotesnis, o vakare liesesnis. Akcentuojama, kad svarbu kūdikiui žįsti tol, kol pats paleis krūtį.

   Žindymo trukmei įtakos turi kūdikio žindymo bei pieno tėkmės intensyvumas. Greičiau pavalgo, kai pienas bėga greitai, ir kur kas ilgiau reikės maitinti, jei pienas skiriasi lašeliais. Pastaruoju atveju reikalinga kantrybė ir supratingumas, nes mažylis gali būti irzlus. Jei kūdikis žindžia krūtį ilgiau nei 30 min., pastebėkite, kaip mažylis priglaustas prie krūties, kaip apžiojęs spenelį, ar jaučiama įtampa.

   Pasaulinė Sveikatos Organizacija (PSO) rekomenduoja naujagimius pradėti maitinti krūtimi praėjus ½–1 val. po gimimo. Prieš tai jiems negalima duoti jokio maisto ar gėrimo. Akcentuojama, kad motinos ir naujagimio nuogų kūnų sąlytis turėtų trukti ne trumpiau 30 minučių. Jei kūdikis gimė Cezario pjūvio pagalba, pirmas pridėjimas prie krūties turi būti ne vėliau kaip po 6 valandų. Iki 6 mėnesių geram kūdikio vystymuisi visiškai pakanka tik motinos pieno. O papildomą maistą galima pradėti duoti nuo 6 mėnesių. Kartais šis laikas skirtingiems kūdikiams gali sutrumpėti ar pailgėti, tačiau daugumai vaikų iki 6 mėnesių nereikia papildomo maitinimo. Vaikus rekomenduojama žindyti iki 2 metų ir ilgiau, primaitinant kitu kokybišku šeimos maistu.

   Jei manote, kad mažylis krūtį žindžia netinkamai, o mama jaučia skausmą žindymo metu, rekomenduojama kreiptis pagalbos į specialistą, kuris parodys, kaip tinkamai reikia maitinti kūdikį. Medicinos personalas turi padėti mamai pasirinkti tinkamą kūdikio maitinimo būdą, skatinti žindyti kūdikį bei padėti pasirinkti žindymo techniką.

   Specialistė Rūta Symenaitė primena, kad žindymo laikotarpiu rūpintis savo mityba turi ir mama. Krūtimi maitinanti mama turėtų valgyti viską, ką valgė nėštumo metu. Dažna mama nerimauja dėl nėštumo metu padidėjusio kūno svorio. Svarbu yra neskubėti atgauti turėtas kūno linijas, nes žindymo metu suvartojamas kalorijų kiekis padidėja, o menkavertė mityba nepatenkins nei mamos, nei mažylio poreikių. Maitinimo krūtimi periodu mama turi gerti skysčių tiek, kiek jai norisi. Žindymo metu nerekomenduojama vartoti kavos, arbatžolių, stiprios arbatos, kokakolos ir kitų produktų su kofeinu dėl kūdikiui centrinės nervų sistemos stimuliuojančio poveikio. Taip pat rekomenduojama nevartoti pramoniniu būdu pagamintų sulčių, o obuolių bei morkų sultis derėtų skiesti. Nereikėtų padauginti gryno pieno bei jo produktų suvartojimo dėl galimos alergijos. Todėl sena taisyklė „gerk pieną dėl pieno“ yra ginčytina. Pieno kiekio didėjimą ir tinkamą jo kiekį gali užtikrinti ne maistas, o psichologinis mamos ir kūdikio ryšys, artumas.

   Mityba žindymo laikotarpiu turi būti įprasta, subalansuota ir sveika. Tačiau naudinga atkreipti dėmesių į keletą niuansų. Vertėtų nulupti vaisių ir daržovių odeles, vengti valgyti aštraus maisto, česnakų, daug riešutų, citrusinių vaisių, burokėlių, slyvų. Maisto produktai gali pakeisti motinos pieno skonį ir kvapą, į kuriuos mažylis gali sureaguoti. Rekomenduojama valgyti žuvį saikingai, ypač plėšriųjų žuvų mėsą, konservuotą žuvį. Riebi žuvis naudinga dėl jose esančių omega – 3 riebalų rūgščių, kurios užtikrina kūdikio centrinės nervų sistemos brendimą, teigiamai veikia regos aštrumo formavimąsi.

    Nuo seno nerekomenduojama vartoti vidurių pūtimą sukeliančių maisto produktų, kopūstų, pupų ir t.t. Tačiau vis daugiau autorių tikina, kad motinos žarnyne susikaupusios dujos į kraują nepatenka ir kūdikiui su pienu nepersiduoda. Tačiau kiekvienas mažylis gali skirtingai reaguoti į skirtingus maisto produktus. Todėl tinkamiausias patarimas – saikingas maisto produktų vartojimas. Žindanti motina savo mažyliui suteikia galimybę pajusti įvairesnį maisto produktų skonį. Tvirtinama, kad būtent dėl šios priežasties vaikai noriau valgo šeimos maistą, ragauja naujas maisto produktų rūšis ir yra mažiau išrankūs valgytojai.

Bendradarbiaujame:                   plačiau..