Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

COVID-19 pandemijos metu ypatingas dėmesys LOPL valdymui

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) - trečia pagrindinė mirties priežastis pasaulyje. Šiai ligai būdingi paūmėjimai (sustiprėjęs dusulys arba naujai atsiradęs dusulys, kosulys, skrepliavimas, skreplių spalvos pokyčiai), kurie didina hospitalizacijų dažnį, mirštamumą.
LOPL PAŪMĖJIMĄ LEMIA:

  • Tabako rūkymas,
  • Oro užterštumo (automobilių kuro, anglies ir medienos degimo produktai) poveikis,
  • Virusinės infekcijos (dažniausia pirminė ligos paūmėjimo priežastis),
  • Sezoniškumas (žiemos mėnesiais tiek šiauriniuose, tiek pietiniuose regionuose beveik du kartus dažniau įvyksta LOPL paūmėjimai lyginant su tropinio klimato šalimis).

Dažnėjant ligos paūmėjimams, didėja jų pasikartojimo rizika ir sumažėja vidutinis laikas tarp hospitalizacijų. Pakartotina hospitalizacija per 30 dienų nuo praėjusio LOPL paūmėjimo yra susijusi su padidėjusia mirštamumo rizika [2].
Šios ligos paūmėjimą gali sukelti ir šiuo metu vyraujanti COVID-19 infekcija. Taip pat sergantiesiems lėtinėmis ligomis, tarp jų ir lėtine obstrukcine plaučių liga, pačios COVID-19 infekcijos eiga yra sunkesnė. Šiuo laikotarpiu, dėl COVID-19 infekcijos paplitimo, sergantieji LOPL turėtų skirti ypatingą dėmesį ligos valdymui.
LĖTINĖS OBSTRUKCINĖS PLAUČIŲ LIGOS PRIEŽIŪROS REKOMENDACIJOS:

  • Labai svarbu, kad ligos kontrolė ir bendra sveikatos būklė būtų gera, taip sumažėja ligos paūmėjimo tikimybė ir poreikis vykti į gydymo įstaigą, tad ir tikimybė susitikti sergantį COVID-19 infekcija.
  • Svarbu vartoti visus paskirtus vaistus tinkamu laiku ir būdu kasdien, kaip nurodė gydytojas. Jokiu būdu, net jeigu įtariate užsikrėtęs COVID-19 infekcija, nenutraukite vaistų, nepasitarę su gydytoju. 
  • Prireikus gerkite vaistus refliuksui gydyti ir keiskite mitybą, jei to dar nepadarėte, – atsisakykite gazuotų gėrimų, kavos, kepto ir rūkyto maisto.
  • Kilus klausimams ar pasibaigus vaistų receptams susisiekite su savo gydytoju, kuris nuotoliniu būdu išrašys elektroninius receptus, atsakys į klausimus.
  • Svarbu būti pasiskiepijus nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos planine tvarka [1].

Taigi, šiuo laikotarpiu LOPL sergantys asmenys turi itin vengti būklę bloginančių veiksnių, kasdien stebėti savo savijautą bei laikytis sveikos gyvensenos principų.

 

Straipsnį parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vitalija Mikutytė


 

Literatūra:
1. COVID-19. Lėtinė obstrukcinė plaučių liga. Informacija ir patarimai. 2020. Prieiga per Internetą: https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/COVID-19_ir_LOPL_L__Zabuliene_2020_04_16_2.pdf   
2. Vaitkus V. 2019. Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos paūmėjimas. Pulmonologijos naujienos, Nr. 8. Prieiga per Internetą: http://www.chest.lt/uploads/documents/files/L%C4%96TIN%C4%96S%20OBSTRUKCIN%C4%96S%20PLAU%C4%8CI%C5%B2%20LIGOS%20PA%C5%AAM%C4%96JIMAS%20Vilius%20Vaitkus.pdf 

Iliustracijos:

Bendradarbiaujame:                   plačiau..