Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Dėmesio verta sveikatos stiprinimo programa

Minint Pasaulinę širdies dieną Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras nori priminti apie kartu su pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigomis vykdomą Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programą. Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos Lietuvoje yra pagrindinė mirties priežastis (miršta apie 54 proc. gyventojų). Miokardo infarktu kasmet suserga apie pusė tūkstančio gyventojų. Prognozuojama, kad iki 2025 metų sergamumas širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis išaugs trečdaliu (Vasiliauskas, 2010).

Pagal rizikos laipsnį pacientai skirstomi į tris grupes:
1. Nesergantys širdies ir kraujagyslių ligomis ir turintys ne daugiau kaip vieną rizikos veiksnį – nedidelė rizika.
2. Nesergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, tačiau turintys du ir daugiau rizikos veiksnių –  vidutinė rizika.
3. Sergantys širdies ar kita aterosklerozės sukelta kraujagyslių liga (galvos smegenų, kojų, aortos) ar cukriniu diabetu – didelė rizika (Petrulionienė, 2010). 

Pirmoms dviem grupėms asmenų Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras turi puikų pasiūlymą – sveikatos stiprinimo programą ,,Širdies ritmu“. Šia programa siekiama pagerinti širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatą. Programa vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. rugsėjo 22 d. įsakymu Nr. V-979 „Dėl Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (2016 m. gegužės 13 d. įsakymo Nr. V-615 redakcija). Lietuvoje kasmet vis daugiau savivaldybių ima vykdyti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programą. 2018 m. šią programą pradėjo 1469, o pabaigė 1082 rizikos grupės asmenys. 2018 m. programą baigusių rizikos grupės asmenų dalis yra net 20 proc. didesnė nei 2017 m. 2018 m. Klaipėdos miesto savivaldybėje programą pradėjo 36, o pabaigė 45 rizikos grupės asmenys. 2018 m. Neringos savivaldybėje programą pradėjo 20, programą baigusių asmenų nebuvo. Remiantis 2018 m. Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programos vykdymo ataskaitų suvestine, savivaldybėse aukščiausias daržovių ir vaisių vartojimo (85 proc.), savijautos (80 proc.), fizinio aktyvumo (79 proc.) ir riebaus maisto vartojimo (79 proc.) efektyvumo procentinis lygis. Bendras programos efektyvumo vidurkis – 67 proc.

Taigi Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras kartu su pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigomis vykdo Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programą, o Klaipėdos miesto ir Neringos savivaldybės yra priskiriamos prie šią programą įgyvendinančių savivaldybių. Šeimos medicinos paslaugas teikiančių šeimos ar vidaus ligų gydytojų pareiga informuoti rizikos grupės asmenis apie vykdomą sveikatos stiprinimo programą bei sutikusius asmenis įtraukti į dalyvių sąrašus, kuriuos pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos turi pateikti Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biurui. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras sąrašus gauna tik iš nedidelės dalies asmens sveikatos priežiūros įstaigų, itin dažnai apie šią sveikatos stiprinimo programą asmenys sužino iš jau esamų dalyvių arba išgirsta viešai. Tačiau yra kelios asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurių efektyvus ir nuolatinis bendradarbiavimas garantuoja sėkmingą programos vykdymą. Itin džiaugiamės bendradarbiavimu su UAB „Baltic medics“ Uosto poliklinika, VšĮ Klaipėdos miesto poliklinika, UAB „Kardiovita“, UAB „Mano šeimos gydytojas“. Laukiame prie programos aktyviau prisijungiančių ir kitų pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų.

                             

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, gavęs norinčių dalyvauti asmenų sąrašus, naujus dalyvius kviečia į įvadinę sveikatos stiprinimo programos paskaitą, kurios metu yra pristatoma programa, sveikatinančios veiklos bei specialistai, kurie 12 mėn. programos dalyvius ves sveikos gyvensenos keliu. ,,Širdies ritmu“ programos dalyviams priklauso: 3 individualios dietisto, 3 individualios psichologo, 3 individualios fizinio aktyvumo specialisto konsultacijos (papildomos konsultacijos esant poreikiui), individualūs fizinio aktyvumo ir mitybos planai, šeimos gydytojo / kardiologo paskaita, programos specialistų paskaitos, grupiniai fizinio aktyvumo susitikimai (mankšta su kineziterapeutu, mankšta su inventoriumi, šiaurietiškojo ėjimo mokymai ir kt.). Be visų naudingų veiklų programos metu dalyviai susipažįsta su naujais žmonėmis, sužino ir išmoksta naujų dalykų, o šypsenos, puošiančios dalyvių veidus, yra neatsiejama programos dalis.

Sveikatos stiprinimo programos dalyviams prieš programos pradžią ir po 12 mėnesių nuo pirmo susitikimo, pirminėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose atliekami kraujo tyrimai − bendrojo cholesterolio koncentracija kraujo serume, mažo ir didelio tankio cholesterolio koncentracija kraujo serume, trigliceridų bei gliukozės koncentracija kraujo serume. Taip pat yra išmatuojama kūno masė, juosmens apimtis, pulsas bei arterinis kraujo spaudimas.

Jeigu norėtumėte dalyvauti ar sužinoti daugiau informacijos apie sveikatos stiprinimo programą, maloniai kviečiame susisiekti su programos koordinatore mob. tel. 8 615 16 155 arba el. p. vitalija@sveikatosbiuras.lt.

Keletas akimirkų iš sveikatos stiprinimo programos užsiėmimų.

                         

                

                                                     

 Straipsnio autorė, visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vitalija Mikutytė


Literatūra

  1. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. rugsėjo 22 d. įsakymas Nr. V-979. Prieiga per internetą: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/7f78b12047e011e483c6e89f9dba57fd/toOCnxynXm
  2. Patikslinta 2018 m. Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programos vykdymo ataskaitų suvestinė. Prieiga per internetą: http://www.smlpc.lt/media/image/Naujienoms/2017%20metai/neinfekcines/SKL%20programos%20vykdymas%202018/SKL_CD_suvestine%CC%87_ataskaita_pati.pdf
  3. Petrulionienė Ž. 2010. Koronarinė širdies liga. Rizikos veiksniai, klinikiniai simptomai ir gydymas. Vilnius: UAB „Vaistų žinios“.
  4. Vasiliauskas D. 2010. Pasirūpinkime savo širdimi. Prieiga per internetą: http://www.inmedicacardio.lt/lt/naujienos/pasirupinkime-savo-sirdimi

Bendradarbiaujame:                   plačiau..