Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Didėjantis sergamumas vėžiu skatina imtis prevencinių priemonių

Vasario 4 dieną yra minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Šią dieną norisi didinti informuotumą, šviečiant gyventojus apie šią ligą, bei skatinti juos imtis veiksmų, padedančių išvengti šios klastingos ligos. Vėžys yra viena iš lėtinių neinfekcinių ligų, kuri yra įvardijama kaip pagrindinė mirčių ir negalios priežastis visame pasaulyje.

Lietuvoje gyvena apie 100 000 žmonių, kurie šiuo metu gauna aktyvų gydymą arba reguliariai lankosi gydymo įstaigose dėl galimo ligos atsinaujinimo. 1 pav. pateikiami duomenys apie sergančių asmenų skaičiaus (1000 gyv.) pasiskirstymą Lietuvoje bei Klaipėdos m. ir Neringos m. savivaldybėse. Iš pateiktų duomenų matyti, kad bendras sergamumas navikais (1000 gyv.) 2013-1017 m. didžiausias buvo Klaipėdos m. sav., o mažiausias - Neringos m. sav., išskyrus 2013 m. tuomet mažiausias sergamumas buvo Lietuvoje. Iš 1 pav. pateiktų duomenų matyti, kad sergamumas navikais visos Lietuvos mastu yra didėjantis, didžiausias per lyginamąjį laikotarpį buvo 2017 m. (70,1/1000 gyv.).  

1 pav. Navikais sergančių asmenų skaičius 1000 gyventojų (2013-2017 m.)

Šaltinis: Higienos instituto Sveikatos informacijos centras

 

2 pav. pateikiami duomenys apie navikais sergančių asmenų skaičių pagal diagnozių grupes (1000 gyv.) Lietuvoje. Buvo išskirtos 5 dažniausiai diagnozuojamos piktybinių navikų grupės, kaip matome, dažniausiai vyrams nustatomi priešinės liaukos navikai (5,84/1000 gyv.), o moterims – krūties (4,53/1000 gyv.). Taip pat itin dažnai diagnozuojami storosios žarnos, tiesiosios žarnos, išangės ir išangės kanalo piktybiniai kolorektaliniai bei melonoma ir kiti odos navikai.

2 pav. Dažniausiai diagnozuotų naviknių susirgimų skaičius 1000 gyventojų (2017 m.)

Šaltinis: Higienos instituto Sveikatos informacijos centras

 

3 pav. pateikiami 2013-2017 m. visos Lietuvos duomenys apie naujai susirgusių piktybiniais navikais asmenų skaičiaus pasiskirstymą pagal lytį. Kaip matyti, naujai susirgusių piktybiniais navikais moterų skaičius didėjo 2013-2017 m., o vyrų - 2013-2017 m. 2017 m. buvo didžiausias naujai susirgusių asmenų skaičius tiek tarp moterų (13532), tiek tarp vyrų (11814). 2017 m., lyginant su 2013 m., bendras naujai susirgusių piktybiniais navikais skaičius padidėjo 5341 asmeniu.

 3 pav. Naujai susirgusių piktybiniais navikais asmenų skaičius

                                                  pagal lytį  (2013-2017 m.)                                                     

   Šaltinis: Higienos instituto Sveikatos informacijos centras

 

Sergamumas bei mirtingumas nuo onkologinių ligų nuolat didėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Šios ligos yra viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų, tačiau sparti mokslo pažanga leido išsamiau suprasti vėžio vystymąsi bei nustatyti tam tikras efektyvias profilaktikos priemones.

Vėžio profilaktika – tai įvairių priemonių sistema, kuri padeda išvengti ligos. Tai yra esminis kovos su vėžiu būdas. Plačiai ir tinkamai taikant profilaktikos priemones, piktybiniais navikais susirgtų apie 50 proc. žmonių mažiau, nei suserga dabar. Tai itin aktualu, kalbant apie piktybinius navikus, kurių rizikos veiksniai (pvz., rūkymas) žinomi ir jų galima išvengti, bei apie tuos, kurių vystymuisi užkertamas kelias, nustatant ir išgydant ikinavikinius pokyčius (pvz., gimdos kaklelio).

Pateikiame 12 rekomendacijų, kuriomis vadovaudamiesi galite sumažinti savo ir šeimos narių riziką susirgti vėžiu (Ketvirtosios redakcijos Europos kovos su vėžiu kodeksas):

1. Nerūkykite. Nevartokite jokių tabako gaminių. 

2. Pasiekite, kad jūsų namuose nebūtų rūkoma. Palaikykite nuostatą nerūkyti jūsų darbo vietoje.

3. Siekite, kad jūsų kūno svoris būtų normalus – palankus sveikatai.

4. Būkite fiziškai aktyvūs kiekvieną dieną. Ribokite laiką, kurį praleidžiate sėdėdami.

5. Maitinkitės sveikai:

• Valgykite daug viso grūdo produktų, ankštinių ir kitokių daržovių bei vaisių;
• Ribokite kaloringo maisto (turinčio daug cukraus ir riebalų) vartojimą, venkite saldžių gėrimų;
• Venkite apdorotos mėsos (rūkytų mėsos produktų, konservų ir pan.), ribokite raudonos mėsos ir sūraus maisto vartojimą.

6. Ribokite bet kokios rūšies alkoholio vartojimą. Siekiant išvengti vėžio, geriausia jo visai nevartoti.

7. Venkite per ilgai būti saulėje, ypač nuo to saugokite vaikus. Naudokitės apsaugos nuo saulės priemonėmis. Nesinaudokite soliariumais.

8. Vadovaudamiesi saugaus darbo instrukcijomis, saugokitės vėžį sukeliančių medžiagų poveikio savo darbo vietoje. Išsiaiškinkite, ar nesate veikiami natūraliai jūsų namuose susidarančios pernelyg didelės koncentracijos radono spinduliuotės. Imkitės priemonių jai sumažinti.

10. Kūdikio žindymas mažina motinos riziką susirgti vėžiu, ypač krūties. Jei tik galite, žindykite savo kūdikį. Pakaitinė hormonoterapija (PHT) didina tam tikrų formų vėžio riziką. Ribokite PHT vartojimą.

11. Suteikite galimybę savo vaikams dalyvauti skiepų programose:

• Hepatito B (naujagimiams);
• Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) (mergaitėms).

12. Dalyvaukite atrankinės patikros programose dėl vėžio:

• Gimdos kaklelio vėžio (moterys); 
• Krūties vėžio (moterys); 
• Storosios žarnos vėžio (vyrai ir moterys).

Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis Lietuvoje yra vykdomos 4 vėžio prevencijos programos – krūties, gimdos kaklelio, prostatos ir storosios žarnos. Nustatyto amžiaus gyventojai, apsidraudę privalomuoju sveikatos draudimu, gali nemokamai išsitirti dėl vėžio. Norėdami dalyvauti programose, pirmiausia turėtumėte kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs jūsų sveikatos būklę, nusiųs atlikti atitinkamus tyrimus. Nedelskite ir pasitikrinkite, aptikus ankstyvos stadijos vėžį ar ikivėžinius pokyčius, galima išvengti arba visiškai išgydyti šią klastingą ligą.

Pasaulinės kovos su vėžiu dienos šūkis „Mes galime. Aš galiu" primena, kad kiekvienas iš mūsų ir visi kartu galime prisidėti prie sergamumo vėžiu mažinimo pasaulyje. Taigi, prisidėkime!

Trumpa informacija apie vykdomas vėžio prevencines programas Lietuvoje:

Naudingos nuorodos:

Bendradarbiaujame:                   plačiau..