Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Gegužės 31-oji PASAULINĖ DIENA BE TABAKO

Pasaulinė diena be tabako 2017
Kasmet, gegužės 31 d., Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) ir jos partneriai mini Pasaulinę dieną be tabako. Jos metu siekiama atkreipti dėmesį į žalą sveikatai bei kitas su tabako gaminių vartojimu susijusias rizikas, taip pat viešai palaikomos su tabako gaminių vartojimo mažinimu susijusios iniciatyvos.


2017 metų Pasaulinės dienos be tabako tema – „Tabakas – grėsmė vystymuisi“
Apie iniciatyvą:
• atkreipia dėmesį į grėsmes, kurias kelia tabako industrija darniam valstybių vystymuisi, įskaitant gyventojų sveikatą bei ekonominę gerovę;
• siūlo priemones, kuriomis turėtų naudotis visuomenė bei valdžios institucijos, skatindamos sveiką gyvenseną ir vystymąsi bei tuo pačiu kovodamos prieš pasaulinę tabako krizę.
 
Tabako kontrolė palaiko sveiką gyvenseną ir vystymąsi
Atsižvelgiant į 2030 m. Darnaus vystymosi darbotvarkę, PSO kviečia valstybes suteikti pirmumą tabako kontrolės planams bei pagreitinti jų įgyvendinimą.
Sėkmingą tabako kontrolės naudą patirtų visos valstybės apsaugodamos savo piliečius nuo tabako gaminių vartojimo sukeliamos žalos bei sumažinusios tabako įtaką ekonomikai.
Darnaus vystymosi darbotvarkėje tabako kontrolei skiriamas ypatingas dėmesys. Ši kontrolė yra laikoma viena efektyviausių priemonių pasiekti Darnaus vystymosi tikslus iki 2030 m. trečdaliu sumažinti ankstyvų mirčių, kurias sukelia neužkrečiamos ligos, tokios kaip vėžys, kvėpavimo takų ar širdies ir kraujagyslių ligos, skaičių. Dar vienas tikslas – stiprinti PSO Tabako kontrolės pagrindų konvencijos protokolo įgyvendinimą visose valstybėse, kuriose valdžios institucijos vysto nacionalines darnaus vystymosi priemones.
 
Tabako kontrolė padeda įgyvendinti kitus pasaulinius siekius
Siekdama gelbėti gyvybes ir mažinti sveikatos netolygumus, visapusiška tabako kontrolė daro neigiamą įtaką tabako gaminių auginimui, apdirbimui, prekybai ir vartojimui.
Tabako kontrolė gali sumažinti skurdą, prisidėti prie maisto nepritekliaus problemos sprendimo, skatinti žemdirbystės ir ekonomikos augimą bei kovoti su klimato kaita. Tabako gaminių akcizo kėlimas taip pat gali būti naudojamas finansuoti visuotinį sveikatos draudimą bei kitas vyriausybių plėtros programas.
Ne vien vyriausybės gali didinti pastangas, nukreiptas į tabako kontrolę: kiekvienas gali prisidėti prie pasaulio be tabako kūrimo. Žmonės gali nuspręsti niekada nevartoti tabako gaminių, o tie, kurie jau vartoja, gali atsisakyti žalingo įpročio arba ieškoti reikiamos pagalbos. Tai apsaugotų ne tik jų, bet ir aplinkinių, šeimos narių ar draugų sveikatą nuo pasyvaus rūkymo. Pinigai, kurie nebebus išleidžiami perkant tabako gaminius, galės būti skirti kitoms išlaidoms, tokioms kaip sveikesnis maistas, sveikatos priežiūra ar mokslas.
 
Faktai apie tabaką, tabako kontrolę bei vystymosi tikslus
• Kasmet dėl tabako vartojimo sukeliamų padarinių miršta apie 6 milijonus žmonių. Prognozuojama, jog jei nebus imtasi sustiprintų priemonių, šis skaičius iki 2030 metų gali viršyti 8 milijonų mirčių per metus ribą. Tabako gaminių vartojimas kelia grėsmę visiems, nepriklausomai nuo lyties, amžiaus, rasės, kultūros ar išsilavinimo. Jis sukelia sveikatos sutrikimus bei mirtį, alindamas šeimos biudžetą bei valstybių ekonomikas.
• Tabako gaminių vartojimas sukelia neigiamų pasekmių valstybėms dėl išaugančių išlaidų sveikatos priežiūrai bei sumažėjusio produktyvumo. Jis didina skurdo rodiklius, kadangi skurdžiausiai gyvenantys išleidžia mažiau pinigų būtiniausioms reikmėms, tokioms kaip maistas, išsilavinimas bei sveikatos priežiūra. Apie 80% ankstyvų mirčių, susijusių su tabako gaminių vartojimu, įvyksta žemo ar vidutinio pragyvenimo lygio valstybėse.
• Tabako auginimui reikalingi dideli kiekiai trąšų ir pesticidų, kurie gali būti kenksmingi aplinkai bei užteršti vandens telkinius. Tabako auginimui kasmet reikia 4,3 milijonų hektarų žemės ploto, o tai sumažina pasaulio miškingumo lygį 2%-4%. Tabako gamyba taip pat generuoja apie 2 milijonus tonų kietųjų atliekų.
• Pasaulinė kova su tabako epidemija yra paremta PSO Tabako kontrolės pagrindų konvencijos protokolu. PSO Tabako kontrolės pagrindų konvencijos protokolas yra tarptautinis susitarimas, vienijantis 180 šalių (179 valstybės ir Europos Sąjunga). Šiai dienai, daugiau nei pusė pasaulio valstybių, atstovaujančių 40% pasaulinės populiacijos (2,8 milijardo žmonių), įgyvendino bent vieną protokole minimų efektyviausių priemonių aukščiausiu lygmeniu. Vis daugiau valstybių siekia sumažinti tabako industrijos įtaką valstybių vykdomai tabako kontrolės politikai.
• Padidinus akcizą cigaretėms vienu JAV doleriu būtų galima surinkti papildomus 190 mlrd. JAV dolerių, kurie galėtų būti panaudojami vystymosi tikslams. Didesni tabako gaminiams taikomi mokesčiai pasitarnautų generuojant pajamas valdžios įstaigoms, mažinant tabako gaminių paklausą bei suteiktų galimybę daugiau išteklių skirti vystymosi priemonių finansavimui.
 
Pasaulinė diena be tabako 2017 siekia:
Atkreipti dėmesį į sąsajas tarp tabako gaminių vartojimo, tabako kontrolės priemonių ir darnaus vystymosi. / Paraginti valstybes įtraukti tabako kontrolės priemones įgyvendinant 2030 m. Darnaus vystymosi darbotvarkę. /  Palaikyti PSO nares bei pilietinę visuomenę kovoje su tabako industrijos įtaka politiniame lygmenyje, taip stiprinant valstybinę tabako kontrolės politiką. / Paraginti platesnį piliečių ir partnerių dalyvavimą siekiant plėtoti ir vykdyti vystymosi strategijas bei planus valstybiniu, regioniniu ir pasauliniu lygmeniu, taip pat siekti užsibrėžtų tikslų, kurie pirmenybę teikia veiksmams, susijusiems su tabako kontrole. /  Parodyti, kaip kiekvienas individualiai gali prisidėti prie darnaus, laisvo nuo tabako pasaulio kūrimo pasirenkant niekada nevartoti tabako gaminių arba atsisakant jau esamo žalingo įpročio.
 
http://www.who.int/campaigns/no-tobacco-day/2017/event/en/  Dalinamies: PSO informacija versta Departamento.
 
 
 
 
 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..