Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Lapkričio 2-8 d. Lietuva dalyvauja socialinės žiniasklaidos kampanijoje „Vaistų saugumo savaitė“

Lapkričio 2-8 d. Lietuva kartu su dar 74 valstybėmis dalyvauja socialinės žiniasklaidos kampanijoje „Vaistų saugumo savaitė“ (#MedSafetyWeek), kuri skirta priminti, kodėl svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistą (ĮNR).

Tokia kampanija rengiama jau penktus metus iš eilės. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) kartu su kitomis  daugumos Europos šalių, taip pat Amerikos, Afrikos, Artimųjų Rytų bei Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono valstybių vaistų agentūromis kviečia visuomenę būti aktyvesne. Šįkart didžiausias dėmesys skiriamas žiniai, kad kiekvienas pranešimas apie ĮNR yra naudingas visuomenės sveikatai.

Atsižvelgiant į tai, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba parengė pranešimą „Apie vaistus ir galimą nepageidaujamą šalutinį jų poveikį“.

Kodėl svarbu pranešti apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą?

Svarbu atminti, kad vaikai ir kūdikiai į vaistus gali reaguoti kitaip nei suaugusieji. Tad tėvams ir globėjams nepaprastai svarbu perskaityti vaisto pakuotės lapelį, atidžiai laikytis visų jame esančių nurodymų ir užtikrinti, kad vaikui duodama vaistų dozė būtų tinkama.

Kas stebi vaistų saugumą Lietuvoje?

Už vaistų saugumo stebėjimą yra atsakinga Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT). Informaciją apie galimus vaisto šalutinius poveikius galima rasti pakuotės lapelyje, kuris yra įdėtas į kiekvieno vaisto pakuotę, taip pat Tarnybos interneto svetainėje. Tereikia paspausti šią nuorodą https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications ir į paieškos laukelį įvesti vartojamo vaisto pavadinimą. Jei vaistinėje perkama ne visa vaisto pakuotė, o tik viena lizdinė vaistų plokštelė, vaistininkas privalo pateikti pakuotės lapelį lietuvių kalba. 

Kodėl vaistas parduodamas, jeigu nenustatyti visi šalutiniai jo poveikiai?

Prieš užregistruojant vaistą, jis yra tiriamas daugybėje klinikinių tyrimų, tačiau visi tokie  klinikiniai tyrimai yra atliekami griežtomis sąlygomis su palyginti nedaug pacientų.  Kasdieniniame gyvenime vaistai nėra vartojami klinikinių tyrimų sąlygomis, pacientai ne taip griežtai laikosi nurodyto režimo, o svarbiausia, vaistus vartoja milijonai įvairaus amžiaus pacientų, kurių gyvenimo būdas skiriasi, jie vartoja kitus vaistus, valgo įvairų maistą, kartais išgeria per didelę ar per mažą vaisto dozę.

Klinikinių tyrimų metu paprastai nustatomos dažnesnės ir nuspėjamos ĮNR, retesnės ĮNR gali būti nustatytos tik tada, kai vaistą vartoja daug daugiau pacientų kasdieninėmis sąlygomis. Kai kurios ĮNR gali būti nenustatytos, kol vaisto nepavartojo daug žmonių tam tikrą laiką. Taip pat kai kurios ĮNR gali pasireikšti jau nustojus vartoti vaistą ar po daugelio metų.

Taigi, vaistą leidžiama parduoti, jei tuo metu, kai šis leidimas suteikiamas, jau yra žinoma pakankamai apie vaisto saugumą bei efektyvumą, ir galima pacientą tinkamai įspėti, kokių ĮNR jam reikėtų tikėtis.

Prieš registruojant vaistą, visada yra atliekamas vaisto naudos ir rizikos vertinimas. Remiantis tyrimais, vertinama galima šalutinio poveikio, kurį gali sukelti vaistas, rizika, taip pat rizika pacientui, jei liga negydoma. Vaistas registruojamas tik tuo atveju, jei įrodoma, jog vaisto nauda yra didesnė už jo riziką.

Kaip pateikti informaciją apie ĮNR? Ar tai padaryti – sudėtinga?

Reikia tiesiog apsilankyti VVKT svetainėje ir užpildyti specialią formą, kurią rasite https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv. Tai užtruks vos kelias minutes.  Taip pat apie ĮNR galima pranešti nemokamu telefonu 8 800 735 68.

Dėmesio! Pranešti reikia ir apie tas ĮNR, kurios yra nurodytos vaisto pakuotės lapelyje. Kiekvienas pranešimas apie ĮNR yra labai svarbus, kadangi pranešdami ĮNR, padedate gauti daugiau informacijos apie vaistus ir prisidedate prie saugaus jų vartojimo.

Ar pranešant apie ĮNR reikia pateikti asmeninius savo duomenis?

VVKT prašo pateikti kontaktinę informaciją, kad reikalui esant, būtų galima susisiekti. Visi pranešime pateikti duomenys yra saugūs ir konfidencialūs. Tačiau Tarnybai būtina žinoti asmens, patyrusio ĮNR, amžių ir lytį, nes ši informacija yra svarbi tiriant ir vertinant veiksnius, dėl kurių kai kurie pacientai gali patirti tam tikras ĮNR.

 

Nuotrauka: www.freepik.com

Bendradarbiaujame:                   plačiau..