Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Naudingi patarimai žmonėms, sergantiems širdies iš kraujagyslių ligomis, karantino laikotarpiu

Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos apima širdies, galvos smegenų ir periferinių kraujagyslių ligas bei arterinę hipertenziją. Pagal sergamumo ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų rodiklius Lietuva priklauso didelės rizikos zonai. Dėl šių ligų mūsų šalyje kasmet įvyksta daugiau ne 50 proc. visų mirčių (Laurinskaitė, 2013). Vyresnio amžiaus asmenys bei sergantieji širdies ir kraujagyslių sistemos ar kitomis lėtinėmis ligomis šiuo metu yra pati pažeidžiamiausia gyventojų grupė, kuriai, užsikrėtus korono virusu, gali kilti  didelė sunkių komplikacijų rizika. Remdamiesi Lietuvos kardiologų draugijos ir Lietuvos Širdies asociacijos nurodymais bei siekdami mažinti nerimą dėl šalyje įvesto karantino, pateikiame keletą patarimų asmenims, sergantiems širdies ligomis:

• Karantino metu reikalingus vaistus būtina vartoti taip, kaip nurodė kardiologas arba šeimos gydytojas. Dėl vaistų recepto ar, norint pasikonsultuoti su gydytoju dėl pasikeitusios sveikatos būklės, tai pageidautina daryti nuotoliniu būdu. Optimalu turėti 3 mėn. vaistų atsargas.

• Ne tik Lietuvos, bet ir daugelis autoritetingų Europos ir Jungtinių Amerikos Valstijų kardiologų ir kitų specialistų draugijų rekomenduoja tęsti gydytojų paskirtų vaistų vartojimą karantino metu; jų nutraukimas gali būti labai pavojingas dėl lėtinių ligų paūmėjimo, naujo miokardo infarkto ar insulto išsivystymo. Pasaulinė Sveikatos organizacija ir Europos Vaistų agentūra paneigė žinutę apie ibuprofeno sąsają su koronaviruso infekcijos blogėjimu. Nėra jokių patikimų įrodymų apie sunkesnę būklę tų, koronavirusu susirgusių asmenų, kurie prieš tai vartojo kraujospūdį mažinančius ar priešuždegiminius vaistus.

• Fizinis aktyvumas būtinas ir šiuo laikotarpiu, darykite kvėpavimo, jogos bei fizinius pratimus namie, naudodami svarelius, kilimėlį, guminį kamuolį. Jeigu Jūsų amžius mažiau nei 60 metų, galite pasivaikščioti atokiose vietose, kur yra galimybė laikytis didelio atstumo nuo kitų žmonių, jei esate vyresniems nei 60 metų, nerekomenduojama iš namų eiti be būtinos priežasties.

• Būtina apriboti socialinius kontaktus iki šeimos narių, laikykitės 2 metrų atstumo nuo kitų asmenų, nesilankykite svečiuose, venkite viešojo transporto.

• Jeigu šeimoje kartu gyvena seneliai, pasistenkite užtikrinti maksimalią jų izoliaciją nuo jaunesnių šeimos narių, venkite fizinio kontakto, kuo dažniau plaukite rankas ir valykite paviršius.

• Būtina įsidėmėti, kad itin dažnai valyti ir dezinfekuoti reikia stalus, durų rankenas, vonios ir tualetų įrangą, telefonus, klaviatūras, planšetinius kompiuterius. Rankas šiltu vandeniu ir muilu plauti ne trumpiau nei 20-30 sekundžių po apsilankymo parduotuvėje ir kitose viešose vietose. Nesant galimybės nusiplauti rankų, jas būtina dezinfekuoti. Stenkitės rankomis neliesti akių, burnos ir nosies.

• Kardiologai ligoninėse teikia visas reikalingas skubias paslaugas, nepriklausomai nuo užsikrėtimo koronavirusu, gydo miokardo infarktą, atlieka širdies zondavimą, implantuoja elektrokardiostimuliatorių, gydo intensyvios terapijos skyriuje. Prireikus skiriami vizitai, laikantis ekstremalios situacijos ir karantino taisyklių. Saugant pacientus nuo užsikrėtimo ir mobilizuojant gydytojų pajėgas sunkiems ligoniams gydyti, planinės konsultacijos laikinai yra atidėtos. Vykdomos konsultacijos telefonu ir nuotolinis vaistų išrašymas.

Šis laikotarpis netruks amžinai, todėl patartina kiek įmanoma labiau kontroliuoti stresą dėl susidariusios padėties, subalansuotai maitintis, palaikyti fizinį aktyvumą, atsisakyti žalingų įpročių bei vadovautis kardiologų nurodytais patarimais.

Straipsnį parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vitalija Mikutytė

              

 


Naudota literatūra:

1. Koronavirusas ir širdies ligos: Lietuvos kardiologų draugija ir Lietuvos Širdies asociacija rekomenduoja. Prieiga per Internetą: http://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/Kardiologu%20rekomendacijos%20gyventojams(1).pdf

2. Laurinskaitė J., Šostakienė N., Darginavičienė R. 2013. Sveikatos rizikos veiksnių analizė ir valdymas sergant kardiologinėmis ligomis. Visuomenės sveikata, Nr. 1. Prieiga per Internetą: http://www.hi.lt/uploads/pdf/visuomenes%20sveikata/2013.priedas1/VS%202013%20priedas%20Nr1%20ORIG%20S%20Kardiologines%20ligos.pdf

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..