Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Pasaulinė lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diena

Š. m. lapkričio 20 d. minima Pasaulinė lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diena (LOPL). Lėtinė obstrukcinė plaučių liga – tai lėtinė, progresuojanti kvėpavimo takų liga. Šiai ligai būdingas dusulys, kosulys, švokštimas, skrepliavimasis. Laipsniškas kvėpavimo funkcijos blogėjimas sukelia fizinio aktyvumo sumažėjimą ir gyvenimo kokybės blogėjimą. Dusulys yra svarbiausias neįgalumą lemiantis simptomas. Kosčiojimas (rytinis rūkančiųjų kosulys) gali būti pirmasis susirūpinti verčiantis ligos požymis. Ligai progresuojant kvėpavimo takai siaurėja ir į juos patenka vis mažiau oro, todėl žmogus pradeda dusti. Ligos pradžioje dusulį sukelia tik fizinis krūvis, o vėliau žmogus ima dusti ir ramybės būsenoje.

Įrodyta, kad pagrindinis šios ligos rizikos veiksnys yra rūkymas. Plaučių ir visos kvėpavimo sistemos funkcijos žmogui senstant silpnėja, rūkantiems asmenims šis procesas tampa žymiai spartesnis, tuo pačiu greičiau vystosi ir LOPL. Kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru taip pat yra rizikos veiksnys.

LOPL pradžia dažnai nepastebima, ji progresuoja lėtai ir plaučių funkcija labiau sutrinka tik po 20-30 rūkymo metų. Ligos pradžioje simptomai minimalūs arba jų apskritai nėra, pacientai į gydytojus nesikreipia, o liga dažnai diagnozuojama tik vyresniame amžiuje. Rūkantys asmenys dažnai neįvertina simptomų ir galvoja, jog tai natūralus senėjimo procesas, tačiau tada liga jau būna gerokai pažengusi. Lėtinis kosulys ir skrepliavimasis gali varginti eilę metų prieš išsivystant kvėpavimo takų susiaurėjimui. Dažniausiai ši liga nustatoma 40-50 metų amžiaus žmonėms.

Šios ligos gydymas tik pristabdo ligos progresavimą, sušvelnina simptomus, tačiau ligos visiškai išgydyti neįmanoma.

Todėl šios ligos lengviau išvengti, nei ją gydyti. Svarbiausia  pakeisti žmonių požiūrį į savo sveikatą ir atsisakyti svarbiausio LOPL sukeliančio veiksnio  rūkymo.

LOPL padėti išvengti  ar pagerinti ligonio gyvenimo kokybę gali:

  • Nerūkymas arba metimas rūkyti;
  • Vengimas kvėpavimo sistemos dirgiklių, infekcijų bei alergenų;
  • Sveika mityba;
  • Vengimas labai žemos ar aukštos temperatūros bei didelio aukščio;
  • Normalus kūno svoris;
  • Fizinis aktyvumas.

 

 

                                                                                                     

Bendradarbiaujame:                   plačiau..