Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Rugsėjo 10-toji - Pasaulinė savižudybių prevencijos diena, kuri visame pasaulyje pažymima įvairiais renginiais.

Šiais metais Pasaulinė savižudybių prevencijos asociacija rugsėjo 10 d. 20 val. kviečia lange įžiebti žvakutę, taip parodant savo pritarimą savižudybių prevencijai, pagerbiant nusižudžiusiuosius ir palaikant jų artimuosius. Savo palaikymą taip pat kviečiame išsakyti segint geltoną kaspinėlį.

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras kartu su Jaunimo linija, Socialinių mokslų kolegija ir Europos sąjungos Europos solidarumo korpusu visus klaipėdiečius, kuriems rūpi, rugsėjo 10 d. 16 val. kviečia susitikti Socialinių mokslų kolegijoje (Nemuno g. 2, Klaipėda) ir kartu pažiūrėti dokumentinį filmą „Stranger on the Bridge” (filmas anglų k. su angliškais subtitrais). Po filmo laukia diskusija su „Jaunimo linijos” savanoriais, tokiais klausimais kaip: Kodėl žmonės žudosi? Kaip atpažinti savižudybės riziką? Kur kreiptis pagalbos? Registracija: https://forms.gle/yBBq4ZSw4oizGiEX9

Pasaulyje per metus nusižudo daugiau kaip 800.000 žmonių, tai viena gyvybė, kas 40 sekundžių. Savižudybės yra 15-oji pagrindinė mirties priežastis pasaulyje. 100.000 žmonių populiacijai tenka 11.4 savižudybių. 1 savižudybė turi įtakos kitų 25 žmonių bandymams nusižudyti. Kiekviena savižudybė paliečia 135 žmones. Tai prilygsta 108 milijonams žmonių, kurie kasmet miršta dėl savižudybės. Daugelyje Europos šalių savižudybės yra pagrindinė 15-24 metų asmenų mirčių priežasčių. Savižudybių rodiklis šioje amžiaus grupėje didesni yra vyrų nei moterų tarpe. Savižala dažniausiai būdinga vyresnio amžiaus paaugliams,  tai antra pagrindinė vyresnių paauglių mergaičių mirčių priežastis.

Visi šie faktai ir statistika kelia susirūpinimą. Suprantant problemos svarbumą psichikos sveikata yra vienas iš svarbiausių 2019 metų visuomenės sveikatos priežiūros prioritetų. Valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams valstybinėms visuomenės sveikatos priežiūros funkcijoms vykdyti finansavimo dėka Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras jau suorganizavo dvejus „SafeTALK“ mokymus bendruomenei Klaipėdoje ir vienus mokymus Nidoje. Mažiausiai dveji „SafeTALK“ mokymai planuojami artimiausioje ateityje. „SafeTALK“ – tai vieni geriausių pasaulyje standartizuoti 4 val. savižudybių prevencijos mokymai.

Galima pasidžiaugti, kad lietuvių aktyvumas savižudybių prevencijos srityje sparčiai didėja tiek moksliniame tiek praktinio pritaikymo lauke. Ilgametes ir sėkmingas patirtis savižudybių prevencijos srityje sukaupusios lektorės Valija Šap, prof. dr. Nida Žemaitiene į Klaipėdos kraštą rugsėjo 5 d. atvežė itin naudingą ir turtingą savižudybių prevencijos, specialistų kvalifikacijos tobulinimo programą „Stresas, psichologinis skausmas ir savižala.“.


Mažinkime savižudybes, veikdami kartu


Literatūra: WHO, 2014; Mishara & Weisstub 2016; Arsenault-Lapierre et al., 2004; Cavanagh et al., 2003; Pitman et al., 2016; Zalsman et al., 2017

Minėjimo akimirkos:

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..