Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Pneumokokinė infekcija - išvengiama


Pneumokokinė infekcija - išvengiama


Specialistų duomenimis, dėl pneumokokinės infekcijos kasmet pasaulyje miršta 1,6 mln. žmonių. Nors skiepai nuo šios  infekcijos, kuri sukelia įvairias ligas, vaikams ir rizikos grupėms priklausantiems asmenims yra nemokami, tačiau Lietuvoje nuo jos pernai žmonės skiepijosi negausiai.

NVSC duomenimis, Lietuvoje 2021 m. paskiepytų vaikų, priklausančių rizikos grupėms, sumažėjo 3 kartus, lyginant su 2019 m. Suaugusių asmenų, priklausančių rizikos grupėms, 2021 m. pasiskiepijo 1,3 karto mažiau nei 2019 m.

Pneumokokinė infekcija

Tai ūmi bakterinė infekcija, kuri gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai pneumokokinės infekcijos sukėlėjas sukelia plaučių uždegimą, bet gali būti ir meningito, anginos, endokardito (vidiniame širdies sluoksnyje (endokarde) arba širdies vožtuvuose esančio bakterijų ar grybelių židinio sukelta liga) bei kitų ligų priežastimi. Pneumokokinė infekcija nesiskiria nuo kitų bakterijų sukeltų ligų, tačiau dažniausiai būna labai sunki: staigus karščiavimas, stiprus skausmas krūtinės srityje, kosulys, dusulys.

Kaip užsikrečiama?

Pneumokokinė infekcija gana plačiai paplitusi tiek vaikų, tiek suaugusiųjų tarpe, ypač didelė rizika – vaikams iki 5 m. ir vyresniems nei 65 m.. Šių bakterijų neretai galima rasti visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje. Sukėlėjas plinta oro lašeliais, kuomet patenka į žmogaus apatinės kvėpavimo takų dalis, dauginasi, dėl to vystosi kvėpavimo takų uždegimas.
Didesnę riziką susirgti turi žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, su nusilpusiu imunitetu. Susergama ir dėl nepalankių išorinių faktorių: peršalimo, pervargimo, stresinės situacijos, virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos ir kita.

Prevencija

Išvengti plaučių uždegimo ir kitų komplikacijų padeda skiepai nuo Haemophilus influenzae B tipo infekcijos, pneumokokinės infekcijos, gripo, kokliušo ir tymų. 

Nuo pneumokokinės infekcijos Lietuvoje valstybės biudžeto lėšomis skiepijami:

  • vaikai nuo dviejų mėnesių amžiaus;

  • rizikos grupėms priklausantys vaikai ir suaugusieji.

Dėl skiepų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris gali įvertinti nemokamų skiepijimų galimybę arba nustatyti kitas rizikas, kai skiepijimai rekomenduojami paciento lėšomis.

Remiantis naujausiomis Lietuvos infektologų draugijos rekomendacijomis, vieno vizito metu  galima pasiskiepyti ir nuo COVID-19, ir nuo gripo, ir nuo pneumokokinės infekcijos. Skiepijama į skirtingas kūno vietas.

NVSC specialistai ragina tėvus ir globėjus dėl karantino ar kitų priežasčių praleidus vaikų skiepus, numatytus pagal vaikų skiepų kalendorių, kreiptis į gydytojus ir pasiskiepyti.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/ ir www.ulac.lt

Bendradarbiaujame:                   plačiau..