Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Prisijunkite prie vaikščiojimo grupių – atraskite sveikatą būdami gamtoje

Kasdien susiduriame su gausybe sveikos gyvensenos patarimų. Vienas iš tokių – norint palaikyti gerą sveikatą ir jaustis puikiai, svarbu kas dieną judėti. Nesiekiantiems olimpinių aukštumų ir norintiems tiesiog būti fiziškai aktyviems, itin rekomenduojamas ėjimas. Tai gali būti spartesnis ėjimas šiaurietiškojo ėjimo lazdomis, žingsniavimas maršrutu namai–darbas, namai–mokykla ar smagus bei neįpareigojantis siekti rezultatų pasivaikščiojimas su augintiniu.

Apie vaikščiojimo naudą yra atlikta daugybė tyrimų ir jau seniai neabejojama teigiamu vaikščiojimo poveikiu sveikatai. Pagrindinis motyvas, kuris išskiria ėjimą kaip pranašesnę fizinio aktyvumo formą prieš kitas, yra tas, jog tai pati natūraliausia žmogaus fizinė veikla, nes pirmiausia žmogus išmoko vaikščioti. Be to, ėjimas nuostabus tuo, kad tinka absoliučiai visiems, nepaisant amžiaus, gyvenimo būdo ar piniginės storio. Ypač vaikščioti rekomenduojama vyresnio amžiaus žmonėms, kurie ne visada yra pajėgūs praktikuoti kitas fizinio aktyvumo formas.

Ką reikėtų žinoti norint įtraukti vaikščiojimą į savo fizinio aktyvumo planą?

Kaip teigiama Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro parengtose metodinėse rekomendacijose „Žingsniai geros savijautos link“ (Andrijauskaitė D., 2015), bet koks pasirinktas fizinis krūvis turi būti dozuojamas atsižvelgiant į daugelį sveikatai svarbių veiksnių. Jeigu esate sveiki ir į dienotvarkę įtrauksite pasivaikščiojimus spartesniu žingsniu, jums pakaks stebėti pulsą ir savijautą, tačiau gyvenimo būdą keičiant iš esmės ir imantis intensyvių treniruočių (vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms staigus fizinio krūvio didinimas nėra rekomenduojamas), ypač jeigu jūsų kraujospūdis yra padidėjęs, būtina pasitarti su specialistais.

Įvertinę sveikatos būklę, amžių, svorį, fizinį pajėgumą, medikai rekomenduos tinkamą individualų fizinio aktyvumo planą. Prieš pradėdami mankštintis, atsakykite sau į šiuos klausimus:

 • Ar gydytojas yra sakęs, jog Jūsų širdis nesveika?
 • Ar Jus dažnai vargina krūtinės skausmai?
 • Ar dažnai Jus vargina galvos svaigimas?
 • Ar medikai yra nustatę, jog Jūsų kraujospūdis yra padidėjęs?
 • Ar gydytojas yra minėjęs, jog sergate kaulų ar sąnarių ligomis (pavyzdžiui, artritas), kurios gali paūmėti atliekant fizinius pratimus?
 • Ar Jūs esate vyresnis nei 65 metų ir niekada nesimankštinote?
 • Ar Jūs reguliariai vartojate vaistus dėl kraujospūdžio?
 • Ar yra kokia nors kita čia nepaminėta medicininė problema, dėl kurios, Jūsų nuomone, negalite mankštintis?

Jei bent vienas atsakymas teigiamas, prieš pradėdami mankštintis, Jūs turite pasitarti su gydytoju.

Kad sau nepakenktumėte ir nenusiviltumėte (o taip gali atsitikti dėl pasirinkto pernelyg didelio krūvio), geriausia pradėti nuo ėjimo vidutiniu tempu. Ėjimo intensyvumas gali būti:

 • Lėtas – 70–90 žingsnių per minutę arba 3–4 km/val.;
 • Vidutinis – 90–120 žingsnių per minutę arba 4–5,6 km/val.;
 • Greitas – 120–140 žingsnių per minutę arba 5,6–6,4 km/val.;
 • Labai greitas – 140 žingsnių per minutę arba 6,5 km/val.

Krūvį didinkite pamažu, kad maksimalią naudą pasiektumėte su minimalia rizika. Jei anksčiau niekada nesimankštinote, pradėkite nuo lėto tempo ir, kai tapsite stipresni, pamažu didinkite pratybų trukmę ir intensyvumą.

Per kiek laiko įveikėte pasirinktą atstumą? Koks buvo judėjimo greitis? Kokiu dažniu dirbo Jūsų širdis ir ar krūvio intensyvumas neviršijo rekomenduojamo? Kiek kilokalorijų išeikvota? Šią informaciją gali teikti žingsniamatis ar pulsometras. Į elektroninį prietaisą įvedus žingsnio ilgio, kūno masės ir kt. duomenis, galima kontroliuoti treniruočių intensyvumą ir pasirinkto krūvio veiksmingumą.

Be šių priemonių taip pat rekomenduojama pasirūpinti patogia avalyne ir apranga, buteliuku vandens, jei nusimatėte ilgesnį maršrutą – ir reguliariai vartojamais vaistais, žemėlapiu – jei ketinate žingsniuoti po nepažįstamas vietoves, atšvaitu – jei užkluptų prietema.

Linkime atrasti vaikščiojimo, kaip vieną iš sveikatinančio fizinio aktyvumo formų, malonumą!

NAUJIENA! Nuo kovo 8 d. į pajūrį grįžta vaikščiojimo grupės! Specialisto lydimi keliausite vaizdingais Melnragės pėsčiųjų takais, o tarpinėje stotelėje atliksite sveikatinančią mankštą po atviru dangumi. Tai tęstinė veikla – vienam asmeniui skiriami net penki vaikščiojimai. Vaikščiojimo grupių maršrutas: Melnragė I – Melnragė II – Melnragė I. Trukmė – apie 1,5 val. Būtina išankstinė registracija tel. 8 640 93340. Vaikščiojimai skirti 55 m. ir vyresniems asmenims.

Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo.

Daugiau informacijos: www.einvesticijos.lt

Bendradarbiaujame:                   plačiau..