Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Sergančiųjų Parkinsono liga gyvenimo kokybė

Parkinsono liga (PL) – lėtinė progresuojanti centrinės nervų sistemos liga, pažeidžianti motorinę, autonominę, sensorinę, kognityvinę ir emocinę sistemas. Ši liga paveikia daugelį kasdienio gyvenimo aspektų bei sukelia fizinių, psichologinių ir socialinių problemų, kurios blogina sergančiųjų gyvenimo kokybę [3].

Parkinsono ligos simptomai ir jų poveikis gyvenimo kokybei:

  • Ramybės tremoras – labiausiai matomas bei dažniausiai pasireiškiantis PL simptomas. Jis gali paveikti visas 4 galūnes ir galvą. Šis simptomas sukelia psichologinį diskomfortą bei apriboja sergančiųjų socialinį aktyvumą, taip pat turi įtakos miegui, kuris dėl šio ir kitų motorinių simptomų tampa paviršutiniškas ir fragmentuotas [3].
  • Miego sutrikimai susiję su ne tik su motoriniais, bet ir su nemotoriniais simptomais (depresija, nerimas ir kt.). Blogesnė miego kokybė susijusi ir su blogesne gyvenimo kokybe, nes asmuo dažnai jaučiasi mieguistas, kamuoja prasta savijauta [2].
  • Nesikeičianti veido išraiška (rigidiškumas) gali apsunkinti santykius su aplinkiniais bei būti klaidingai interpretuojama. Šis simptomas apriboja sergančiųjų socialinį aktyvumą.
  • Nestabilumo būsena sumažina judėjimo laisvę bei kelia didelę susižalojimo riziką. Dėl laisvo judėjimo sutrikimo žmonėms tenka naudotis pagalbinėmis priemonėmis: lazda, vaikštyne, invalido vežimėliu. Šių priemonių naudojimas rodo ligoniams, kad liga progresuoja, mažėja jų savarankiškumas, o tai gali veikti ir savigarbą. Sergantiesiems dėl pakitusios eisenos sunku spėti eiti kartu su kitais žmonėmis, tai taip pat gali būti viena iš priežasčių, ribojančių socialinį gyvenimą.
  • Rašymo sutrikimas (smulki rašysena) gali būti ankstyvas ligos požymis. Dėl šio simptomo iškyla sunkumų pasirašant įvairius dokumentus, sąskaitas arba tiesiog norint spontaniškai rašyti, tai gali mažinti žmogaus nepriklausomybę, savigarbą bei apriboti bendravimą [3].
  • Įvairūs šlapinimosi sutrikimai – šlapimo prisipildymo sutrikimai (nikturija) (pasireiškia 60 proc. sergančiųjų), skubus noras šlapintis (33–54 proc. sergančiųjų) ir poliakurija, jos metu per parą išskiriama daugiau kaip 3 litrai šlapimo (16–36 proc. sergančiųjų). Šie simptomas sukelia psichologinį diskomfortą bei apriboja sergančiųjų socialinį aktyvumą dėl sunkiai kontroliuojamo noro šlapintis [1].

PL sergančius asmenis kamuoja daug motorinių ir nemotorinių simptomų. 50–62 proc. nemotorinių simptomų, ypač šlapinimosi ir lytinės funkcijos sutrikimų, dėl įvairių priežasčių (manymo, kad simptomas nesusijęs su PL, gėdos, nenoro apie tai kalbėti, laiko stokos konsultacijos metu ir kt.) lieka net neišsakyti gydytojams [2]. Visi simptomai, kurie pasireiškia sergant PL, neabejotinai blogina gyvenimo kokybę, nes jie tiesiogiai daro įtaką kasdienėms gyvenimo veiklos sritims, o padėtį dar labiau apsunkina tai, jeigu jie nėra identifikuoti. Todėl asmenims, sergantiems šia liga, reikėtų išsakyti visus savo simptomus gydytojams arba artimiausiems žmonėms, kurie padėtų ne tik kontroliuoti simptomus, bet ir būtų itin tolerantiški ir padedantys savo artimajam. Visuomenės tolerantiškas elgesys ir žinojimas apie šią ligą ir jos simptomus gali prisidėti prie geresnės sergančiųjų gyvenimo kokybės.

Balandžio 11-oji – Pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga diena! Šios ligos simbolis taip pat labai pavasariškas – raudona tulpė.

Straipsnį parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vitalija Mikutytė


Literatūra:

  1. Černiauskienė A.,  Januškevičius T., Grigutis M. 2015. Šlapinimosi sutrikimai, sergant Parkinsono liga. Neurologijos seminarai, 19(66). Prieiga per internetą: http://www.neuroseminarai.lt/wp-content/uploads/2017/02/Neuro_2015_Nr4_245-251.pdf
  2. Kalaidytė-Lokominienė R., Audronytė E., Budrys V. 2012. Miego sutrikimai Parkinsono ligos metu. Neurologijos seminarai, 16 (54). Prieiga per internetą: http://www.neuroseminarai.lt/wp-content/uploads/2017/02/Neuro_2012_Nr4_311-318.pdf
  3. Valeikienė V., Juozulynas A., Savičiūtė R. ir kt. 2013. Sergančiųjų Parkinsono liga gyvenimo kokybės vertinimas naudojant PDQ-39 klausimyną. Gerontologija, 14(2). Prieiga per internetą:  http://www.gerontologija.lt/files/edit_files/File/pdf/2013/nr_2/2013_91_95.pdf

Iliustracijos:

Bendradarbiaujame:                   plačiau..