Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Turime tik vieną širdį

Širdis – pagrindinis kraujotakos sistemos organas. Tai vienas stipriausių žmogaus raumenų, nuolat pumpuojantis kraują į visą organizmą ir taip aprūpinantis jį gyvybiškai svarbiu deguonimi bei maisto medžiagomis. Deja, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo širdies ir kraujagyslių ligų pasaulyje kasmet miršta apie 17 milijonų žmonių. Būtina atkreipti žmonių dėmesį į rizikos faktorius, sukeliančius širdies ligas bei paskatinti rinktis sveikatai palankesnį gyvenimo būdą, todėl kasmet rugsėjo 29-ąją minima Pasaulinė širdies diena. Pasaulinę širdies dieną Lietuvoje skatina švęsti Lietuvos širdies asociacija. Šią dieną rengiami sveikatingumo renginiai, išvykos dviračiais.

Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė moterų ir vyrų mirties priežastis. Remiantis 2017 m. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, širdies ir kraujagyslių ligos lėmė 56,1 proc. visų mirties priežasčių, tai sudarė 63,4 proc. moterų ir 48,1 proc. vyrų mirčių. Vertinant pagal konkretesnes mirties priežastis, Lietuvoje dvi dažniausios mirties priežastys metai iš metų tebėra išeminės širdies ligos ir insultas. Remiantis Higienos instituto 2017 m. duomenimis, iš 1000 gyventojų kraujotakos sistemos ligomis serga – 247,73. Taigi tiek sergamumo, tiek mirtingumo rodikliai nuo šios sistemos ligų yra itin aukšti.  

Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos įgavo sunkiai valdomos epidemijos mastą, nepaisant moderniausių diagnostikos ir gydymo priemonių. Todėl širdies ir kraujagyslių ligų prevencija yra puikus kelias į sveiką širdį. Pagrindinė širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos priemonė – rizikos veiksnių koregavimas:

  • Ansvorio mažinimas;
  • Fizinio aktyvumo didinimas;
  • Tabako ir alkoholio gaminių atsisakymas;
  • Ilgalaiko streso mažinimas;
  • Arterinio kraujo spaudimo reguliavimas;
  • Cholesterolio koncentracijos kraujo serume reguliavimas;
  • Gliukozės koncentracijos kraujo serume reguliavimas;
  • Trigliceridų koncentracijos kraujo serume reguliavimas.

Dauguma žmogaus organų yra poriniai, sutrikus vieno iš jų veiklai jį gali pavaduoti kitas, tačiau širdis yra tik viena, todėl labai  svarbu išsaugoti ją sveiką!

 

Naudingos nuorodos:

Bendradarbiaujame:                   plačiau..