Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Vaikų fizinio aktyvumo, fizinio pajėgumo ir sveikatos ryšys

Apie fiziškai pasyvų gyvenimo būdą paskutiniu metu ypač daug rašoma mokslinėje ir populiariojoje literatūroje. Pabrėžiama, kad tai vienas iš svarbiausių rizikos veiksnių, kuris vienas arba kartu su kitais rizikos veiksniais gali sukelti įvairias vaikų ir paauglių lėtines ligas, o jos dažniausiai išlieka ar net laipsniškai pasunkėja ir vaikui augant.

Kadangi šiandien joks vaikas nėra apsaugotas nuo šiuolaikinės pasyvios gyvensenos (televizija, įvairiausi vaizdo žaidimai, kompiuteriai, nešiojamieji telefonai ir kt.), būtinas koordinuotas visos komandos darbas. Tokioje komandoje turėtų kartu dirbti įvairių specialybių gydytojai, pedagogai, visuomenės sveikatos specialistai ir savivaldybių pareigūnai, kad būtų laiku identifikuota rizikinga elgsena ir ugdomi bei skatinami sveikos gyvensenos įpročiai visiems be išimties vaikams (nepriklausomai nuo kūno dydžio ar svorio, fizinių gebėjimų, sveikatos būklės ir pan.).

Kiekvienas vaikas ar paauglys gali pagerinti savo širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemų (aerobinę) ištvermę nuolat darydamas ilgai trunkančius specializuotus ar paprastus fizinius pratimus ir veiksmus, žaisdamas įvairius judrius žaidimus ar naudodamasis kitomis ilgai trunkančiomis fizinio aktyvumo rūšimis. Be to, aerobinio darbingumo treniravimas mažina vaikų ir paauglių riebalinio audinio kiekį bei žymiai padidina bendras organizmo energijos sąnaudas, todėl sėkmingai naudojamas įvairiose kompleksinėse programose kaip antsvorio ir nutukimo profilaktinė bei gydymo priemonė.

 Įvairūs greiti ir energingi žaidimai iš esmės ir yra vidutinio ar didelio intensyvumo fizinis aktyvumas, ypač mėgstamas vaikų bei paauglių. Jų metu reikšmingai suintensyvėja kvėpavimas, suaktyvėja širdies veikla ir prakaitavimas (vaikai būna „sukaitę“ ar „įraudę“). Kūrybingai parinkti žaidimai puikiai tinka ir paaugliams, kadangi šie ypač mėgsta rungtyniauti ir varžytis. Žaidimai gali būti net sukurti pačių vaikų – jiems reikalinga tik minimali įranga ir tinkama aplinka su nereikšminga suaugusiojo priežiūra ar pagalba. Mažesni vaikai dažniausiai patys noriai duoda komandą ar pasiūlo pradėti žaidimą, arba jis net gali prasidėti savaime, t. y. spontaniškai. Kaip žinome, vaikų psichinei, socialinei ir fizinei raidai žaidimai yra būtini . Puiku, kai aktyvūs veiksmo žaidimai kartu vaikus ir paauglius moko būtinų gyvenimo įgūdžių: komunikacijos, sugebėjimo greitai atgauti jėgas, pasitikėjimo savimi, užuojautos, gebėjimo derėtis, sumanumo, gebėjimo išreikšti save ir t. t.  Be to, žaidimai ugdo partnerystės, pasitikėjimo ir draugystes pajautimą, moko atskirti galimus pavojus bei kliūtis . Ypač svarbu, kad jie būtų fiziškai aktyvūs ir linksmi, siekiant įtvirtinti ilgalaikę nuostatą, kad fizinis aktyvumas gali būti smagus, nuotaikingas. Neįmanoma suformuoti tvirto įpročio mankštintis be teigiamo emocinio fono, bet kokios trukmės laikas, skirtas fiziniam aktyvumui, yra labai naudingas sveikatai. Tuo paremtas ir naujasis PSO fizinio aktyvumo šūkis: "Kiekvienas judesys yra svarbus" (angl. - "Every move counts").

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro parengtas metodines rekomendacijas „Vaikų fizinio aktyvumo, fizinio pajėgumo ir sveikatos ryšys“, skirtas visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, fizinio aktyvumo renginių organizatoriams, mokytojams ir nuosekliai fiziniu aktyvumu besidomintiems tėvams rasite po šia nuoroda:

                                                                                                                               http://www.smlpc.lt/.../VAIKU_FA_ir_SVEIKATA_Metodines_2.pdf 

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Alina Bocman

Informacijos šaltinis: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Nuotrauka: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..