Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Birželio 7-oji – Pasaulinė maisto saugos diena


Birželio 7-oji – Pasaulinė maisto saugos diena

 

 

Pasaulinę maisto saugos dieną nuspręsta minėti visai neseniai, vos prieš 3 metus – 2018 m.

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja, pripažindama pasaulinę maisto pernešamų ligų, kuriomis serga bet kokio amžiaus asmenys, o ypač vaikai iki 5 metų amžiaus ir mažas pajamas gaunančios šalys, naštą, 2018 m. paskelbė, jog kiekviena birželio 7-oji bus minima kaip Pasaulinė maisto saugos diena.

Nors daugelis rūpinasi maisto sauga kasdieniame gyvenime, tačiau, atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos skaičiavimus, kasmet suserga daugiau nei 600 mln. žmonių ir 420 tūkst. miršta pavalgę maisto, kuris būna užterštas bakterijomis, virusais, parazitais, toksinais ar chemikalais. Tačiau ir šie skaičiai yra laikomi tik „ledkalnio viršūne“, nes išsamių su maistu susijusių ligų stebėjimo duomenų nėra.

Šių metų Pasaulinės maisto saugos dienos tema – „Išsaugokime maistą šiandieną už sveiką rytojų“. Pabrėžiama, jog saugi maisto gamyba ir vartojimas turi tiesioginę ir ilgalaikę naudą žmonėms, planetai ir ekonomikai.

Saugus maistas yra būtinas žmogaus sveikatai ir gerovei, tik tada jis patenkina mūsų mitybos poreikius ir padeda užtikrinti aktyvų ir sveiką gyvenimą. Nesaugaus maisto sukelti simptomai gali būti lengvi, pvz., pykinimas, vėmimas, viduriavimas, skrandžio spazmai, silpnumas, karščiavimas, šaltkrėtis, arba sunkesni, kai prireikia medikų pagalbos, kai kurie iš atvejų baigiasi ir mirtimi.

Maistas gali būti užterštas bet kuriame gamybos, perdirbimo, platinimo, laikymo ar paruošimo etape. Pavyzdžiui, mikrobai gali išplisti į maistą nuo nešvarių paviršių, indų ar įrangos, kuri yra naudojama maisto gamybos metu ar mūsų namų virtuvėje. Todėl net ir keletas pagrindinių saugaus maisto tvarkymo patarimų gali padėti išvengti negalavimų:

1. Laikykitės švaros.

Mikrobai plinta į maistą per fizinį sąlytį, pavyzdžiui, iš Jūsų rankų ar indų. Prieš tvarkydami maistą, visada kruopščiai nusiplaukite rankas šiltu muiluotu vandeniu ir dažnai tai kartokite maisto gaminimo metu. Paruoškite ir supjaustykite maistą ant švaraus paviršiaus ir kruopščiai išvalykite visus indus, paviršius po naudojimo. Aukštoje temperatūroje dažnai plaukite indų šluostes, rankšluosčius ir prijuostes.

2. Kryžminė tarša

Kryžminė tarša – bakterijų ar kitų mikroorganizmų patekimas nuo vieno maisto produkto ar paviršiaus ant kito, kur susidaro palankios sąlygos naujai, žmogaus organizmui žalingai mikroflorai augti, intensyviai vystytis ir daugintis. Žaliuose maisto produktuose, pvz., mėsoje, žuvyje ir paukštienoje, gali būti ligas sukeliančių mikrobų, dėl šios priežasties šie produktai turėtų būti laikomi atskirai nuo termiškai apdorotų maisto gaminių, vaisių bei daržovių. Pusgaminiams ir patiekalams pjaustyti būtina naudoti atskirus peilius bei lenteles, plauti įrankius ir priemones prieš ir po jų panaudojimo.

3. Kruopščiai gaminkite maistą

Terminis maisto apdorojimas gaminimo metu sunaikina daugumą ligų sukeliančių mikrobų. Patikimiausias būdas patikrinti temperatūrą yra gaminimo termometras – ruošiant mėsos gaminius palankiausia, kad temperatūra siektų +72 °C temperatūrą, gaminant patiekalus iš paukštienos, temperatūra turėtų siekti +85 °C.

Ruošiant kiaulieną ar paukštieną neturėtų likti rausvos mėsos atspalvio. Jei neturite termometro, storiausią dalį pradurkite šakute ar kitu aštriu daiktu ir stebėkite ištekančias sultis, kurios turėtų būti skaidrios, o ne rausvos.

Artėja vasara, kai daugiau laiko praleidžiame gamtoje, todėl dažnai kepame mėsą ant žarijų. Tokia mėsa gali greitai apskrusti, tačiau likti neiškepusi, todėl prieš valgydami perpjaukite ir įsitikinkite, jog mėsa iškepusi tolygiai.

4. Laikymo temperatūra.

Ne visus maisto produktus reikia laikyti šaldytuve. Švarios, sausos ar vėsios lentynos yra geriausia vieta duonai, sausam maistui (sandariuose maišuose ar induose), neatidarytoms skardinėms ir stiklainiams laikyti. Kiti maisto produktai, pvz., pienas, mėsa, žuvis, paukštiena ir jų likučiai, turėtų būti laikomi šaldytuve, kad sulėtėtų kenksmingų mikrobų augimas. Patariama pagamintus patiekalus kambario temperatūroje laikyti ne ilgiau kaip 2 valandas.

 

Nenustokime rūpintis savimi ir savo sveikata!

 

 

 

Pranešimą parengė: Mitybos specialistė Urtė Dičmonaitė

 

Nuotraukos: freepik.com

Šaltiniai: smlpc.lt; vmvt.lt

Bendradarbiaujame:                   plačiau..