Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

ECDC rekomendacijos dėl kaukių dėvėjimo


ECDC rekomendacijos dėl kaukių dėvėjimo


Šią savaitę buvo paskelbtos atnaujintos rekomendacijas apie veido kaukių dėvėjimą visuomenėje. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (toliau ECDC) skelbia apie kaukių dėvėjimą viešose vietose nesergantiems asmenims, taip siekiant sumažinti riziką ir galimybę perduoti COVID-19 ligą dar ikisimptominės ar besimptominės būklės kitiems asmenims.

ECDC rekomendacijose teigiama, jog veido kaukių dėvėjimas viešose vietose galėtų būti viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių. Tokiu būdu siekiama sumenkinti infekcijos plitimą visuomenėje, sumažinant kvėpavimo takų lašelių išsiskyrimą iš užsikrėtusių asmenų, kurie dar neturi simptomų arba yra besimptomiai infekcijos nešiotojai.

Nemedicininėms veido kaukėms priskiriamos įvairiausių formų savadarbės ar komerciniais tikslais pasiūtos kaukės, taip pat ir veido apdangalai, pagaminti iš audinio, tekstilės gaminių ar kitų medžiagų. Šios kaukės nėra standartizuotos ir neskiriamos naudoti sveikatos priežiūros įstaigose specialistams.

ECDC specialistų pateikiamose rekomendacijos pabrėžiama, jog veido kaukių dėvėjimas visuomenėje yra tik kaip papildoma prevencinė priemonė, kuri turi būti taikoma kartu su kitomis prevencinėmis priemonėmis. Kitu atveju kaukių dėvėjimas gali suteikti klaidingą saugumo jausmą, dėl kurio gali būti nebesilaikoma kitų prevencinių priemonių. Reikia nepamiršti laikytis fizinės distancijos, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (t.y. kosėti ir čiaudėti į vidinį alkūnės linkį arba prisidengiant vienkartine nosine, kuri turi būti išmetama nedelsiant), taip pat būtina kruopščiai plauti rankas, o nešvariomis rankomis neliesti veido srities - nosies, akių ir burnos.

Rekomendacijose teigiama, jog turimi duomenys atskleidžia, kad nemedicininės veido kaukės yra mažiau veiksmingos nei medicininės. Šios savarankiškai pagamintos nemedicininės veido kaukės neturi standartų, yra skirtingo dydžio, iš skirtingų medžiagų, prie nosies ir veido priglunda nevienodai. Tačiau šios nemedicininės kaukės turi ir pranašumų – jos daromos iš audinio ar kitų tekstilės gaminių, tad yra lengvai pasigaminamos. Taip pat jas galima išplauti ir naudoti pakartotinai keletą kartų. Teigiama, jog daugkartinio naudojimo nemedicinines veido kaukes derėtų skalbti po kiekvieno jų panaudojimo, naudojant įprastą ploviklį mažiausiai 60°C temperatūroje. Svarbiausia tai, jog tik tinkamas nemedicininių kaukių naudojimas ir jų priežiūra užtikrina jų veiksmingumą.

ECDC rekomendacijose atkreipiamas dėmesys, kad dėl netinkamo elgesio, tokio kaip netinkamas kaukės nusiėmimas ir užterštos kaukės tvarkymas ar padidėjęs sveikų žmonių polinkis liesti veidą dėvint kaukę, susidaro palankios sąlygos infekcijos perdavimui ir ligos plitimui.

Straipsnį paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijų tekstas anglų kalba čia

Taisykles kaip tinkamai dėvėti kaukes galima rasti www.ulac.lt arba čia

Nuotraka: www.freepik.com

Bendradarbiaujame:                   plačiau..