Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Euromelanomos diena

ODOS VĖŽYS- MELANOMA

Kasmet vis daugiau žmonių suserga šia klastinga ir sunkia liga. Kita vertus, nepaliaujamai vystantis mokslui nuolat randasi daugiau prielaidų tam, kad ši žmonijos rykštė būtų pažabota. Apie tai byloja naujos vėžio profilaktikos, ankstyvosios diagnostikos, modernaus gydymo galimybės.

Kas yra melanoma? Melanoma –  tai pavojingiausia odos vėžio forma.  Tai iš pigmentinių ląstelių melanocitų kilęs pats agresyviausias odos piktybinis navikas,  kuris dažniausiai pradeda vystytis odoje, taip pat randamas tinklainėse, ausyse, virškinamajame trakte, smegenų dangaluose, burnos ir lytinių organų gleivinėse. Svarbi tiksli ir ankstyva diagnostika, kad užkirsti kelią ligai.

Kokios yra melanomos priežastys? Pagrindinė priežastis yra saulės ultravioletinių spindulių poveikis ir pasikeitę žmonių įpročiai kaitintis saulėje. Taigi didžiausias rizikos faktorius - ilgas, dažnas ir be apsaugos priemonių kaitinimasis saulėje, ypač jei žmogus baltaodis, strazdanotas,  šviesiaplaukis,  raudonai degantis saulėje, turintis daug apgamų. Tokio odos tipo žmonės turi didesnę riziką susirgti melanoma, nes jų oda jautresnė ir imlesnė saulei. Tai pat yra kitų faktorių, kurie gali turėti įtakos melanomos išsivystymui – tai įvairios odos traumos, jonizuojanti spinduoliuotė, ikivėžiniai odos pakitimai, lėtinės, odą pažeidžiančios, ligos, virusinės infekcijos, organizmo imuninės sistemos nusilpimas, hormoninės ligos.

Kokia yra melanomos morfologija ir simptomatika? Melanoma gali atsirasti bet kurioje kūno dalyje, bet dažniausiai pasitaiko tokiose, kurios turi didžiausią kontaktą su saule – ultravioletiniais spinduliais – tai nugara, veidas, kojos, rankos, pečiai, krūtinė. Paprastai pirmieji požymiai, kuriuos galima pastebėti, yra atsiradusi tamsi, netaisyklingos formos dėmelė ten, kur anksčiau buvo visai švari oda, arba padidėjęs apgamas ar patamsėjusi jo spalva.

Svarbiausi klinikiniai melanomos simptomai yra šie:

  • Pakitę darinio spalva ir dydis (augimas, arba atvirkščiai staigi regresija);
  • Netaisyklinga pigmentinio naviko forma;
  • Naujai atsiradęs pigmentuotas odos navikas;
  • Naviko išopėjimas;
  • Niežulys.

Reikia pažymėti, kad odos melanomai būdingas spartus naviko augimas. Negydant, navikas skverbiasi į odą gilyn, darinio paviršius tampa gruoblėtas, navikas pradeda kilti ir į aukštį, tampa mazgo pavidalo, gali išopėti. Vėliau ligos metastazių gali atsirasti sritiniuose limfmazgiuose, kitose tolimose nuo pirminio židinio odos vietose bei vidaus organuose. Niežėjimas ir kraujavimas melanomos atveju yra vėlesni simptomai, jie gali pasitaikyti ir esant gerybiniam apgamui.

Koks melanomos gydymas? Tinkamiausias odos melanomos gydymas yra chirurginis. Chirurginio gydymo, t. y. operacijos apimtis priklauso nuo daugelio veiksnių. Gydytojas planuoja gydymą atsižvelgdamas į paciento amžių, bendrą sveikatos būklę, naviko dydį, vietą, kurioje jis yra, jo įsiskverbimo į gilesnius odos sluoksnius gylį, į tai, ar pažeisti sritiniai limfmazgiai. Nuo išvardintų veiksnių priklauso, ar bus gydoma vien operaciniu būdu, ar bus rekomenduojamas kombinuotas gydymas panaudojant ir chemoterapiją, imunoterapiją ar radioterapiją.

Ne visi pacientai ligoninėje gydomi vienodai. Taip yra dėl to, kad kiekvieno paciento liga yra individuali ir reikalauja individualaus gydymo. Jei pacientui kyla klausimų dėl gydymo, juos nesivaržant reikia užduoti gydytojui ar slaugytojai. Galima iš anksto susidaryti klausimų sąrašą ir apsilankyti pas gydytoją su artimu žmogumi. Kai kurie ligoniai nusiramina, kai dėl gydymo pasitaria su kitais medikais, sužino jų nuomonę. Gydytojas, jei pacientas nori, gali pasiųsti jį pakonsultuoti kitam gydytojui.

 

 

Straipsnį paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Agnė Lubytė

Informacijos šaltiniai: https://lt.wikipedia.org/wiki/Melanoma;

https://www.nvi.lt/;

https://www.kosmetikosdnr.lt/;

Nuotrauka: https://www.freepik.com/;

Bendradarbiaujame:                   plačiau..