Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Fizinio aktyvumo poveikis pagyvenusių žmonių sveikatai

Maždaug nuo 30 metų amžiaus maksimalus aerobinis dinaminis pajėgumas mažėja vidutiniškai 8 proc. per dešimtmetį. Tai lemia trys pagrindinės priežastys: mažėja maksimalus širdies produktyvumas, retėja kapiliarų tinklas ir nyksta skeleto raumenų masė . Reikia pažymėti, kad šių pokyčių skirtumas tarp tai pačiai amžiaus grupei priklausančių asmenų gali būti ganėtinai reikšmingas. Tą lemia įvairiausi išoriniai ir vidiniai veiksniai: paveldimumas, įvairūs aplinkos veiksniai, žalingi įpročiai, mitybos ypatumai, fizinio aktyvumo lygis, socialinė bei ekonominė padėtis ir t. t. Nors organizmui senstant pakitimai vyksta visose organizmo sistemose, tačiau tinkamas fizinis krūvis (bet kuriame amžiuje) leidžia padidinti raumenų jėgą ir ištvermę bei palaikyti ar treniruoti kitas fizines ypatybes.

Senyvo amžiaus asmenų fizinės ypatybės – greitumas, lankstumas, pusiausvyra, judesių koordinacija, raumenų jėga ir ištvermė – gali būti svarbiais ar net lemiamais veiksniais dalyvaujant tam tikroje fizinėje veikloje, pavyzdžiui, vaikštant, važiuojant dviračiu, plaukiojant, žaidžiant sportinius žaidimus ir kt. Pavyzdžiui, tiesioginis ryšys tarp kojų raumenų jėgos ir vaikščiojimo greičio yra nustatytas tiek vyrams, tiek moterims. Beveik visuose be išimties moksliniuose straipsniuose nurodoma neigiama fizinio aktyvumo priklausomybė nuo asmens amžiaus . Taigi, įvairūs fiziologiniai senyvų asmenų skirtumai yra tiesiogiai susiję su fizinio aktyvumo lygiu ir su galimybe pasirinkti mėgstamą fizinę veiklą.

Bendrosios fizinio aktyvumo rekomendacijos pagyvenusiems žmonėms

1. Per savaitę būtina bent 150 minučių skirti vidutinio intensyvumo aerobinei fizinei veiklai arba bent 75 minutes didelio intensyvumo aerobinei fizinei veiklai ar abiejų šių veiklų kombinacijai (dalis vidutinio, dalis didelio intensyvumo).

 2. Bet kokia aerobinė veikla turi vykti ne trumpesniais kaip 10 minučių intervalais, nes priešingu atveju gaunamas nepakankamas teigiamas organizmo atsakas.

3. Pagyvenę asmenys, norintys gauti akivaizdžios naudos savo sveikatai, turėtų vidutinio intensyvumo aerobinio fizinio aktyvumo trukmę padidinti iki 300 minučių per savaitę, o didelio intensyvumo aerobinio fizinio aktyvumo trukmę – iki 150 minučių per savaitę. Arba taikyti šias abi fizines veiklas kartu.

 4. Pagyvenę asmenys, kurių prastas fizinis pajėgumas, funkcinis pajėgumas ir sutrikęs mobilumas (gebėjimas judėti), turėtų ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę treniruoti judesių koordinaciją bei pusiausvyrą, kad būtų vykdoma galimų griuvimų profilaktika, siekiant išvengti kaulų lūžių. Taip pat ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę būtina stiprinti pagrindinių (stambiųjų) raumenų grupių jėgą siekiant pagerinti mobilumą ir užtikrinti griuvimų prevenciją.

 5. Kai pagyvenę asmenys dėl pablogėjusios sveikatos (ar kitų priežasčių) negali įvykdyti minėtų fizinio aktyvumo rekomendacijų, jie turėtų išlikti fiziškai aktyvūs atsižvelgdami į realias gyvenimo aplinkybes, sveikatos būklę ir realius asmeninius gebėjimus.

Š. m. spalio 11 d. (penktadienį) 11.00 val. (Dariaus ir Girėno g. 10, Sporto rūmai) Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai organizavo susitikimą su aerobikos pradininke Lietuvoje, sveiko gyvenimo būdo puoselėtoja Joana Bartaškiene.  Žinoma moteris, nors jau ir įžengusi į septintą dešimtį, niekada dėl nieko nesiskundžia, o savo užsidegimu pralenkia net ir dažną dvidešimtmetį. Viešnia ne tik papasakojo, kas jai padeda išlikti tokiai žvaliai, bet ir pasidalino patarimais, padedančiais kuo ilgiau išlaikyti jaunystę, pravedė nuotaikingą mankštą. Renginyje dalyvavo nuostabūs žmonės (68 dalyviai), tvyrojo puiki nuotaika, betarpiškas bendravimas. Už puikų laiką nuoširdžiai dėkojame  Joanai Bartaškienei.

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..