Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Gegužės 31-oji – pasaulinė diena be tabako

Gegužės 31-oji – pasaulinė diena be tabako, kitaip dar vadinama nerūkymo diena. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kasmet šią dieną skiria ypatingą dėmesį akcentuoti su rūkymu susijusioms problemoms ir skatinti žmones atsisakyti šio žalingo įpročio.

„Pasižadu mesti rūkyti“

COVID-19 pandemija milijonus tabako vartotojų pastūmėjo mesti rūkyti, tačiau tai kelia iššūkių ir dėl pačios pandemijos sukeltų socialinių bei ekonominių sunkumų. Naujausiais duomenimis, visame pasaulyje apie 780 milijonų žmonių sako norintys mesti rūkyti, bet tik 30% jų turi prieigą prie priemonių, kurios gali padėti įveikti tiek fizinę, tiek psichinę priklausomybę nuo tabako. Kartu su partneriais PSO 2021 m. inicijuoja kampaniją „Pasižadu mesti rūkyti“ (angl. Commit to quit), siekiant aprūpinti žmones įrankiais ir ištekliais, reikalingais sėkmingai bandant mesti rūkyti. Iniciatyva ragina kurti specialų metančiojo rūkyti vaizdo dienoraštį ir fiksuoti kasdienius iššūkius – galiausiai bus atrinktos šešios istorijos, kurių autoriai savo patirtimi galės pasidalinti visame pasaulyje.

Tabako atsisakymas – itin reikšminga tiesioginė įtaka sveikatai

Atsisakius tabako, bemat galima pastebėti tiek trumpalaikes, tiek ilgalaikes pasekmes sveikatai. Vos po 20 minučių, metančiojo rūkyti širdies ritmas sumažėja. Per 12 valandų anglies monoksido kiekis kraujyje normalizuojasi. 2–12 savaičių intervale pagerėja kraujotaka ir pagerėja plaučių funkcija. Per 1–9 mėnesius sumažėja kosulys ir dusulys. Per 5–15 metų insulto rizika sumažėja kaip nerūkančiojo asmens. Per 10 metų mirčių nuo plaučių vėžio lygis yra maždaug perpus mažesnis, negu rūkančiųjų. Per 15 metų širdies ligų rizika prilygsta kaip nerūkančiajam.

Pasitikrinkite žinias apie rūkymą

Nors šiandien galima rasti daug informacijos apie rūkymą ir jo žalą, nemaža dalis vis dar susiduria su žinių stoka arba pasikliauja vyraujančiais mitais. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, kartu su portalu Lrytas.lt, kviečia pasitikrinti savo žinias rūkymo tema ir laimėti puikius prizus. Testą galite rasti ČIA.

Daugiau priežasčių, kodėl verta mesti rūkyti, pateikta prisegtuke.

Šaltiniai: 

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas: https://ntakd.lrv.lt/lt/naujienos/narkotiku-tabako-ir-alkoholio-kontroles-departamentas-kviecia-pasitikrinti-zinias-apie-rukymahttps://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/100%20prie%C5%BEas%C4%8Di%C5%B3%20(1).pdf

Pasaulio sveikatos organizcacija: https://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2021/05/world-no-tobacco-day-2021-commit-to-quithttps://www.committoquitct.com/

Parengė: psichologė Dovilė Kavaliauskaitė

Bendradarbiaujame:                   plačiau..