Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Kietųjų dalelių poveikis sveikatai


Kietųjų dalelių poveikis sveikatai


Kaip kietosios dalelės veikia žmogaus organizmą?

Kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių (aerozolių) mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairių komponentų: rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių.

Į žmogaus organizmą kietosios dalelės patenka kvėpuojant. Kuo dalelės smulkesnės, tuo giliau jos gali prasiskverbti į žmogaus organizmą ir tuo didesnį neigiamą poveikį turėti sveikatai. Pačios smulkiausios dalelės gali kauptis plaučių audiniuose ir sukelti rimtus ne tik kvėpavimo organų, bet ir širdies bei kraujagyslių funkcijos sutrikimus. Kietųjų dalelių poveikis organizmui priklauso nuo jų frakcijos dydžio, fizikinių ir cheminių savybių bei koncentracijos. Stambesnės dalelės sulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose, todėl didelio pavojaus sveikatai jos nekelia. KD10 (kietosios dalelės, iki 10 mikronų aerodinaminio skersmens) dalelės gali nusėsti bronchuose ir plaučiuose, sukeldamos kosulį ir čiaudulį. Mažesnės nei 2,5 mikronų aerodinaminio skersmens KD2,5 dalelės, patenkančios į plaučius ar kraujotakos sistemą, gali kauptis plaučių audiniuose ir sukelti rimtus ne tik kvėpavimo organų, bet ir širdies bei kraujagyslių funkcijos sutrikimus, skatinti astmos paūmėjimą, alergiją. Ilgalaikis kietųjų dalelių poveikis gali tapti lėtinių negalavimų – apatinių kvėpavimo takų ligų (astmos, bronchito, emfizemos), lėtinės obstrukcinės plaučių ligos – paūmėjimo priežastimi. Dėl jų gali susilpnėti vaikų ir suaugusiųjų plaučių funkcija, sutrikti širdies veikla (ištikti širdies smūgis).

Kas sukelia užterštumą kietosiomis dalelėmis?

Didžiausią įtaką oro užterštumo padidėjimui turi teršalai patenkantys į orą ir dėl nepalankių meteorologinių sąlygų neišsisklaidantys. Taip pat užterštumą didina įvairūs teršalai, autotransporto sukelta tarša, energetikos įmonių veikla. Prie užterštumo prisideda sausringi orai, nes vietovėse, kuriose žemė labai išdžiūvusi ir nėra užaugusi augmenija žemė yra sausa, todėl kylantis vėjas pusto nešvarumus į orą. Taip pat jei miestų gatvėse vyksta daug remonto darbų, pakelėse yra daug žvyro ir purvo, oro užterštumas kietosiomis dalelėmis gali padidėti. 

Kaip apsisaugoti?

Oro užterštumas kietosiomis dalelėmis yra pagrindinė miestų aplinkos oro kokybės problema. Užterštumas kenkia visų žmonių sveikatai, tačiau jautriausi yra vyresnio amžiaus žmonės, vaikai, kūdikiai, nėščiosios bei asmenys, sergantys bronchine astma ir kitomis lėtinėmis kvėpavimo takų bei kraujotakos ligomis.

Padidėjus aplinkos oro taršai patariama gyventojams riboti darbinę veiklą ir atsisakyti aktyvių sportinių veiklų lauke, bėgiojimo, vaikščiojimo. Sportuoti ir mankštintis geriau uždarose patalpose arba vietose, esančiose atokiau nuo judrių gatvių. Jei įmanoma, išvykti toliau iš miesto, riboti buvimo laiką lauke, atsisakyti intensyvaus fizinio krūvio, vaikščioti atokiau nuo didžiųjų miesto gatvių, dėvėti vienkartines medicinines kaukes. Esant labai aukštam oro užterštumo indeksui, būnant patalpose neatidarinėti langų, orlaidžių, o patalpoms vėdinti naudoti oro kondicionierius su filtrais. Jei tokios galimybės nėra, langus ar orlaides patariama uždengti drėgnu audiniu. Važiuojant autotransporto priemonėmis sandariai uždaryti langus. Keliaujant dviračiu, einant pasivaikščioti, ypač su mažais vaikais, vengti intensyvaus eismo gatvių. Pajutus sveikatos sutrikimus, kreiptis į gydymo įstaigą.

Kietųjų dalelių koncentracijos stebėjimas

Kietųjų dalelių koncentraciją šiuo metu galima stebėti www.gamta.lt 

Užterštumo reikšmės:

  • labai žemas arba žemas – oro kokybė gera, galite mėgautis švariu oru.
  • vidutinis – jautrios gyventojų grupės (vaikai, vyresnio amžiaus žmonės, nėščios moterys ) turėtų vengti ilgesnių pasivaikščiojimų ar kitos aktyvesnės veiklos prie intensyvaus eismo gatvių, sankryžų.
  • aukštas – aktyvia veikla atvirame ore gali užsiimti tik visiškai sveiki žmonės; siekiant išvengti dar didesnio oro užterštumo, rekomenduojama nevažiuoti savu automobiliu, patariama naudotis viešuoju transportu.
  • labai aukštas – stenkitės kuo mažiau būti atvirame ore; būdami patalpose, neatidarykite langų; pajutę sveikatos sutrikimus, kreipkitės į gydytoją.

Straipsnį paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: www.smlpc.lt ir http://gamta.lt/cms/index

Nuotraka: www.pixabay.com 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..