Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Kovo 20 d. – Pasaulinė burnos sveikatos diena

Pasaulinė burnos sveikatos diena pirmą kartą paskelbta 2007 m. Pasaulio odontologų federacijos (FDI) ir buvo minima rugsėjo 12 d., FDI įkūrėjo dr. Charlesʼo Godonʼo gimimo dieną. 2012 m. rugpjūčio 29 – rugsėjo 1 d. vykusiame jubiliejiniame 100-ajame FDI kongrese kovo 20-oji buvo paskelbta Pasauline burnos sveikatos diena, oficialiai pradėta minėti nuo 2013 m.

Kodėl minime burnos sveikatos dieną?

Dauguma žmonių kenčia nuo burnos ligų visą savo gyvenimą. Daugelio šių ligų galima išvengti didinant informuotumą, paramą ir finansavimą prevencijai ir gydymo programoms. Šią dieną specialistai nori priminti visuomenei burnos sveikatos išsaugojimo svarbą ir priemones, nes sveiki dantys padeda išsaugoti bendrą žmogaus sveikatą.

Kodėl kovo 20 d.?

Pripažįstama kad:

  • senjorai privalo turėti bent 20 natūralių dantų, kad būtų laikomi sveikais;
  • vaikai turi turėti 20 pieninių dantų;
  • sveiki suaugę žmonės turi turėti 32 dantis ir nė vieno pažeisto dantų ėduonies;
  • pastarąjį teiginį galima užkoduoti skaičiais 3, 2, 0 – tai yra būtent trečio metų mėnesio, kovo, 20 dienos skaitmeninė išraiška.

Kokie rizikos faktoriai?

Burnos sveikata priklauso nuo įvairių rizikos faktorių. Pavyzdžiui, amžiaus, paveldimų ligų, mitybos ir kt. Nevisavertė mityba, pernelyg didelio cukraus kiekio vartojimas, perdirbtas maistas ir gaivieji gėrimai yra pagrindinis burnos ligų rizikos veiksnys. Tabako vartojimas didina riziką susirgti burnos vėžiu. Taip pat pakitusi dantų spalva, blogas kvapas gali sąlygoti ankstyvą dantų praradimą ir skonio bei kvapo netekimą.

Prasta burnos higiena turi ilgalaikių pasekmių burnai ir kūnui. Dantų ėduonis gali sukelti diskomfortą, skausmą. Negydoma dantenų infekcija ilgainiui gali sukelti dantų praradimą ir padidinti riziką susirgti diabetu ar širdies ligomis.

Praktikuokite gerus burnos higienos įpročius

Visi norime turėti gražius, baltus, sveikus dantis. Gražios šypsenos paslaptis – tai tinkama dantukų priežiūra nuo pat jų vystymosi pradžios.

Dar besilaukianti mama turėtų pradėti rūpintis būsimo kūdikio dantukais. Sveikas organizmas bei tinkama mityba, reguliarūs vizitai pas odontologą, žalingų įpročių nebuvimas – tai pagrindas sveikų dantukų formavimuisi. Valykite dantis kasdien du kartus po dvi minutes. Reiktų naudoti minkštą dantų šepetėlį ir pastą su fluoridu. Šepetėlį nauju reikia keisti kas du–tris mėnesius, persirgus infekcinėmis ligomis, taip pat nepamiršti kitų burnos higienos priemonių: tarpdančių siūlo, burnos skalavimo skysčio, dantų krapštukų.

FDI burnos sveikatą apibrėžia kaip galimybę kalbėti, šypsotis, ragauti, kramtyti, nuryti, gyventi be skausmo, diskomforto ar ligų. Ir visai nesvarbu, kokio Jūs amžiaus – 5, 25 ar 85 metų – burnos sveikata yra gyvybiškai svarbi Jūsų bendrai sveikatai ir gerai savijautai.

 

Straipsnį paruošė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Agnė Lubytė

Informacijos šaltiniai: https://odontologurumai.lt/lt/pacientams/burnos-sveikata?start=24

https://www.fdiworlddental.org/

Nuotraukos: https://www.freepik.com/

Bendradarbiaujame:                   plačiau..