Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Kovo 22-oji - Pasaulinė vandens diena

        Šiandien, Kovo 22 –ąją, kiekvienais metais, visame Pasaulyje yra minima vandens diena. Lietuvoje ši diena yra minima nuo 2000-ųjų. Kiekvienais metais išrenkamas šios dienos šūkis, atspindintis Vandens dienos tematiką. Šių metų Pasaulinės vandens dienos kampanija „Vandens vertinimas“ ir tema – „Vandens vertė yra daug daugiau nei jo kaina“. Vanduo turi didžiulę ir sudėtingą vertę mūsų namų ūkiams, kultūrai, sveikatai, švietimui, ekonomikai ir natūralios aplinkos vientisumui, todėl visas dėmesys šią dieną yra skirtas ne tiek kainodaros klausimams, kiek aplinkos, socialinei ir kultūrinei vertei, kurią žmonės sieja su vandeniu. Jei nepaisysime bet kurios iš šių verčių, rizikuojame netinkamai valdyti šį ribotą, nepakeičiamą šaltinį. Nesuvokdami visapusiškos tikrosios daugiamatės vandens vertės, negalėsime apsaugoti šio ištekliaus visų žmonių labui. Pastebėta, kad vanduo žmonėms reiškia skirtingus dalykus, kampanija yra skirta skatinti žmones pasidalinti savo istorijomis, mintimis ir patirtimi, susijusia su vandens verte. Kampanija vyks ir prie jos prisijungti galite iki 2021 m. kovo 22 d. Jos metu papasakotos istorijos, nuomonės, mintys, jausmai apie vandens vertę yra publikuojamos „Pasaulinės vandens dienos“  tinklalapyje. Daugiau informacijos apie tai - https://www.worldwaterday.org/

Neveltui sakoma, kad vanduo yra gyvybės šaltinis. Vandens nauda mūsų organizmui yra didžiulė - jame vyksta visos biologinės reakcijos, vanduo perneša svarbiausias medžiagas į ląsteles, t.y vitaminus, mineralus ir gliukozę, reguliuoja kūno temperatūrą, dalyvauja biocheminiame skaidyme, kai mes valgome transportuoja maistines medžiagas,  sutepa sąnarius, taip pat reikalingas mūsų akims, smegenims ir stuburo smegenims.

Kiekvienas galime paskaičiuoti savo vandens poreikį organizmui:

Kūno masė (kg) x 0,03 (30ml)

Pavyzdys:  80 x 0,03 = 2,4 l/d

Tačiau taip kaip vanduo yra reikalingas mums, kaip individams, jis taip pat yra reikalingas ir mūsų Pasauliui. Šių metų Pasaulinės vandens dienos progą, yra klausiamą pačių žmonių, ką jiems reiškia vanduo? kaip jie stengiasi saugoti šį šaltinį? Kviečiame dalintis savo įkvepiančiomis istorijomis! Lauksime jų paštu – urte@sveikatosbiuras.lt

 

Kiekvienas iš mūsų galime tausoti vandenį savo kasdieniame gyvenime, štai keli patarimai, kaip tai galime padaryti:

  1. Tikrinkite vandens čiaupus. Jeigu čiaupas netvarkingas ir laša vanduo, būtina jį sutvarkyti, nes tokiu būdu, per dieną iššvaistoma apie 180l vandens.
  2. Jei geriate šaltą vandenį, pripildykite buteliuką vandens ir laikykite šaldytuve, tokiu būdu nereikės nuleisti daug vandens norint gerti šaltą vandenį.
  3. Nenaudokite tualeto kaip šiukšlių dėžės, nuleisdami įvairias maisto atliekas sunaudojate apie 20 l vandens vieno nuleidimo metu. Organines atliekas galite kompostuoti ir vėliau naudoti kaip trąšą.
  4. Plaudami indus, visus nešvarius indus sudėkite į kriauklę, pradėkite nuo mažiau užterštų indų, bėgdamas vanduo padės lengviau nuplauti riebalais užsiterštus ar pridžiūvusius indus.
  5. Valantis dantis, ar skutantis užsukite čiaupą. Ar žinote, kad jeigu valantis dantis užsuksite čiaupą, per metus sutaupysite apie 600l vandens? Paskaičiuota, kad vieno valymosi metu išbėga daugiau kaip 10l vandens.
  6. Užpildykite skalbimo mašinas ir indaploves. Palaukite, kol surinksite tiek rūbų, kad užsipildytų visa rūbų skalbimo mašina. Visuomet junkite ekonominį skalbimo režimą, taip taupysite ne tik vandenį, bet ir elektrą. Šios taisyklės galioja ir indų plovimo mašinoms. Verta rinktis tokias plovimo priemones, kurios nereikalauja papildomo skalavimo.
  7. Vandens taupymas sode. Sode ar prižiūrint žemės lopinėlį prie namo, galima taupiai naudoti vandenį. Liekite tik tuos lopinėlius ar augalus, kuriems reikia dažno laistymo. Naudokite purškiamus laistytuvų antgalius. Surinkite lietaus vandenį į dideles talpas – nuolat turėsite nemokamo vandens. Veją ir gėles geriau laistykite, kai jau sutemsta. Tamsiuoju paros metu vanduo turi daugiau laiko susigerti, o per dienos karščius nemažai jo tiesiog išgaruoja. Liekite retai, bet daug. Taip augalai leis šaknis giliau, todėl vėliau juos reikės mažiau laistyti. Žinoma, vienas taupiausių daržų laistymo būdų – lašelinės laistymo sistemos, kai vanduo iš specialiai išvedžiotų vamzdžių po truputį kapsi šalia augalo.
  8. Eidami į dušą šaltą vandenį nuleiskite į kibirėlį ar kitą talpą. Iššvaistoma daug vandens, nuleidžiant šaltą vandenį ir laukiant, kol atbėga šiltas vanduo, tinkamas prausimuisi. Šaltą vandenį galima naudoti augalų laistymui.

Būkime atsakingi ne tik už savo sveikatą, bet ir aplinką, kurioje gyvename!

 

 

Straipsnį parengė: Mitybos specialistė Urtė Dičmonaitė

Šaltiniai:

www.smplc.lt

https://www.worldwaterday.org/

 

Iliustracija: freepik.com

Bendradarbiaujame:                   plačiau..