Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Liepos 25-oji Pasaulinė skendimų prevencijos diena

LIEPOS 25 DIENA – PASAULINĖ SKENDIMŲ PREVENCIJOS DIENA

 

 

2021 m. balandžio 28 d. Jungtinių Tautų organizacija priėmė rezoliuciją ir paskelbė liepos 25 d. Pasauline skendimų prevencijos diena. Ši rezoliucija įpareigoja dėti daugiau pastangų, kad skęstančiųjų būtų kuo mažiau. Skendimas – viena iš dažniausiai pasitaikančių mirties ar negalios priežasčių. Tai viena iš dešimties pagrindinių 5–14 metų vaikų mirties priežasčių. Daugiau kaip 90 proc. nuskęsta upėse, ežeruose, šuliniuose, buitiniuose vandens saugojimo rezervuaruose ir baseinuose.

JT organizacija išskyrė šias priemones, kurios padėtų sumažinti skendimų riziką:

 • Įrengti užtvarus, kurie kontroliuotų priėjimą prie vandens.
 • Mokyti plaukimo ir saugaus elgesio vandenyje.
 • Šviesti žmonės apie pirmąją pagalbą ir gaivinimą.
 • Nustatyti saugaus plaukiojimo valtimis, laivais taisykles ir užtikrinti jų laikymąsi.

Kaip saugiai elgtis vandenyje?

 • Mokėjimas plaukti negarantuoja saugaus maudymosi. Skęsta ir mokantys plaukti žmonės, todėl svarbu žinoti, kaip saugiai elgtis vandenyje.
 • Neikite maudytis vienas. Vandenyje gali sutrikti sveikata, galite įsipainioti į žoles ar nuskendusį tinklą, gali ištikti mėšlungis ar nutikti kas nors netikėto. Jei pradėtumėte skęsti, kartu plaukiantis žmogus galėtų Jums padėti.
 • Nesimaudykite per ilgai. Vandens temperatūra net ir šilčiausią dieną yra gerokai žemesnė nei mūsų kūno temperatūra, taigi sušalti yra lengva. Sumažėjus kūno temperatūrai iki kritinės ribos, prasideda hipotermija. Pirmieji šios būklės simptomai – drebėjimas, kalenimas dantimis. Vos tai pajutus, reikia lipti iš vandens, nusišluostyti, apsirengti ir pasistengti sušilti – pabėgioti, pašokinėti ir pan.
 • Šokite į vandenį tik žinomose vietose. Daugeliui įšokti į vandenį nuo stataus kranto ar nuo tiltelio yra didžiausia pramoga. Bet net puikiai plaukiantys ir mokantys nardyti prieš nerdami turi gerai apžiūrėti krantą ir dugną – gal ten riogso akmuo ar nuskendusi valtis, o gal srovė atplukdė nuolaužų ar šakų. Nepažįstamose bei sekliose vietose jokiu būdu negalima beatodairiškai šokti į vandenį, pirmiausiai reikia lėtai brendant į vandenį išsiaiškinti gylį, dugno ypatybes ir įsitikinti, kad šuolis į vandenį nesukels skausmingų pasekmių. Šokti į vandenį galima vietose, kuriose gylis yra bent 3 metrai, tačiau negalima šokti nuo labai aukštų vietų.
 • Nešokite į vandenį smarkiai įkaitę saulėje. Pirmiausiai apsišlakstykite vandeniu, kad kūnas atvėstų. Įkaitusį kūną staiga panardinus į vandenį, raumenis gali sutraukti mėšlungis. Nešokite į vandenį, kuriame daug besimaudančiųjų. Galite sužeisti juos ar susižeisti patys, panardinti kitus, gali būti sunku išnerti į paviršių per besimaudančius žmones.
 • Saugokite mažamečius vaikus. Nepalikite jų prie vandens be priežiūros nė akimirkai. Leiskite jiems maudytis tik su gelbėjimosi liemenėmis, o vaikams iki 5 metų amžiaus užvilkite specialias liemenes, turinčias galvos atramas. Pripučiami ratai, rankovės yra tik žaislai, o ne apsaugančios priemonės.
 • Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių, ypač jeigu nemokate plaukti.
 • Neplaukite toli. Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas. Net gerai mokančiam plaukti sunku įvertinti savo jėgas, todėl dažnai vaikai nuplaukia per toli. Pajutus bent menkiausius nuovargio požymius, reikia nedelsiant plaukti į krantą.
 • Stebėkite oro sąlygas. Jeigu artėja audros debesys, lipkite iš vandens. Prasidėjus audrai, lietui, tikėtinos ir žaibo iškrovos, o žaibuojant labai pavojinga būti ne tik vandenyje, bet ir krante. Vanduo yra labai geras elektros laidininkas, todėl drėgnas pakrantės smėlis taip pat labai gerai praleidžia elektrą. Žaibui trenkus kur nors netoliese, elektros srovė vandeniu ir drėgnu pakrantės smėliu gali atkeliauti ir mirtinai sužaloti.

Saugiausia maudytis įrengtų paplūdimių maudyklose. Jų vieta turi būti pažymėta ženklu „Bendras paplūdimys“ ir (arba) „Maudytis leidžiama“. Įrengtuose paplūdimiuose, kuriuose gali ilsėtis daugiau kaip 100 poilsiautojų, turi būti medicinos ir gelbėjimo punktai, geriamojo vandens stotelės.

Kad smagus poilsis prie vandens telkinio nesibaigtų tragiškai, būtina ugdyti

 plaukimo ir saugaus elgesio vandenyje įgūdžius.

 

Straipsnį paruošė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Agnė Lubytė

Informacijos šaltiniai: http://www.smlpc.lt/;

http://www.who.int;

Nuotraukos https://www.freepik.com/

Bendradarbiaujame:                   plačiau..