Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Liepos 28-oji Pasaulinė hepatitų diena


Liepos 28-oji Pasaulinė hepatitų diena


Liepos 28-oji paskelbta Pasauline hepatito diena. Tarptautinės sveikatos priežiūros įstaigos, susijungusios į Pasaulio hepatito aljansą (angl. World Hepatitis Alliance, WHA) šiemet skelbia šūkį – „Investuok į hepatitų eliminavimą“ ir taip siekia atkreipti visuomenės dėmesį į hepatito keliamą pavojų. Pasaulyje apytikriai vienas iš dvylikos žmonių (apie 500 milijonų) serga lėtiniu hepatitu B arba C. Dar didesnį nerimą kelia tai, kad didelei daliai užsikrėtusių žmonių liga yra nediagnozuota.

Kaip virusai plinta?

Hepatito A virusas (VHA) yra viena iš maistu plintančių infekcijų. Užsikrečiama, kai virusas patenka į nesirgusio ar nevakcinuoto žmogaus organizmą per burną su užterštu maistu ar vandeniu. Į maistą ar vandenį VHA patenka su užsikrėtusio asmens išmatomis, jei tvarkančio maistą asmens higienos įgūdžiai pasinaudojus tualetu yra blogi.

Dažniausiai registruojami pavieniai susirgimų atvejai, tačiau būna ir protrūkių. Įvairiose pasaulio šalyse kilę protrūkiai buvo susiję su maistu, kuris ruošiant papildomai nekaitinamas. Džiovinti ar vytinti pomidorai, sultys, žuvis, moliuskai, šaldytos uogos yra dažniausi infekcijos plitimo rizikos veiksniai.

Hepatito B virusas (VHB) nustatomas beveik visuose užsikrėtusio žmogaus organizmo skysčiuose. Ypač pavojingas užsikrėtusio žmogaus kraujas ar kiti skysčiai su kraujo priemaiša, sperma, makšties išskyros. VHB plinta:

  • per visų rūšių (vaginalinius, oralinius, analinius) lytinius santykius;
  • per kraują: perpilant kraują ar jo produktus; per užkrėstas adatas, leidžiantis narkotikus į veną, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus; naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūro reikmenimis;
  • iš motinos vaisiui – užsikrėtusi motina gali perduoti virusą nėštumo ir gimdymo metu.

VHB negalima užsikrėsti čiaudint, kosint ar sveikinantis. Labiausiai rizikuoja užsikrėsti asmenys, turintys daug lytinių partnerių; vartojantys švirkščiamuosius narkotikus; medicinos darbuotojai, turintys sąlytį su krauju (laboratorijų personalas, chirurgai, stomatologai, akupunktūros specialistai, greitosios medicinos pagalbos medikai); hemofilija sergantys asmenys ir hemodializuojami pacientai.

Hepatito C virusu (VHC) dažniausiai užsikrečiama:

  • per kraują – darant tatuiruotes, veriant auskarus nesteriliais instrumentais; perpilant kraują ar jo produktus; naudojantis užsikrėtusio asmens daiktais: dantų šepetėliu, skutimosi, manikiūro, pedikiūro reikmenimis; atliekant medicinines procedūras nesteriliais instrumentais; vartojant švirkščiamuosius narkotikus ir dalijantis užkrėstais švirkštais, adatomis ir kitomis švirkštimosi priemonėmis.
  • užsikrėtusi motina gali VHC perduoti kūdikiui (rizika siekia 4–8 proc.),
  • heteroseksualių (ypač monogaminių) lytinių santykių metu VHC infekcija perduodama retai (perdavimo rizika maža ir siekia apie 5 proc.); didesnę riziką VHC užsikrėsti lytinių santykių metu turi sergantys kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis, vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais, asmenys, turintys daug lytinių partnerių, asmenys teikiantys seksualines paslaugas, nenaudojantys prezervatyvų lytinių santykių metu.

Hepatitas sukelia kepenų cirozę

Dar viena hepatito atmaina – lėtinis alkoholinis hepatitas. 70 proc. ligonių, kurie laikosi abstinencijos, išgyja. Hepatitas sukelia kepenų cirozę, kepenų vėžį ir kepenų nepakankamumą. Iš sergančiųjų hepatito virusu visiškai pasveiksta tik apie 45 proc. gydomų ligonių. Kepenys reguliuoja organizme medžiagų apykaitos procesus. Tik pažeidus daugiau kaip 70 proc. kepenų audinio, sutrinka jų pačių, o kartu ir kitų organų veikla, vystosi lėtiniai hepatitai ar kepenų cirozė. Tačiau išgydyti kepenų ligas sudėtinga.

Kaip apsisaugoti nuo hepatito?

Nuo hepatito A ir B patikimiausia ir efektyviausia priemonė – vakcinacija.

Norint apsisaugoti nuo hepatito C, rekomenduojama nevartoti narkotinių medžiagų; jas vartojantiems nesidalyti adatomis, švirkštais ar kitomis švirkštimosi priemonėmis. Lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvus. Nesinaudoti kitų žmonių asmens higienos daiktais: skutimosi peiliukais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, dantų šepetuku ir kt. Naudoti gumines pirštines, jei tenka liesti kraują, audinius, kraujuotus ar kitais biologiniais skysčiais suterštus tamponus, žaizdas ir kt. Informuokite gydančius gydytojus, jei esate užsikrėtę hepatito C virusu.

Straipsnį paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis:  www.ulac.lt 

Nuotraka: www.pixabay.com 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..