Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Meningokokinės infekcijos galima išvengti pasiskiepijus


Meningokokinės infekcijos galima išvengti pasiskiepijus


Meningokokinė infekcija– klastinga liga, kuriai būdingas sezoniškumas, todėl susirgti šia infekcija didesnė tikimybė yra šaltuoju metų laikotarpiu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais, kuomet yra didelis sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Šios ligos išvengti galima - reikia pasiskiepyti.

Infekcijos plitimas

Meningokokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų – vidutiniškai 3–4 d. Infekcija klastinga tuo, kad pradžioje nebūna jokių specifinių požymių, ji prasideda staiga ir primena peršalimo ligas ar gripą.

Prasideda staiga, primena gripą

Tai reta, tačiau pavojinga bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningoencefalitas (galvos, nugaros smegenų ir jų dangalų uždegimas). Ši liga plinta tik artimo kontakto su sergančiuoju metu (bučiuojantis, valgant iš tų pačių indų, užkratui per seiles ar nosies išskyras patekus į kito žmogaus burną ar nosį). Pirmieji ligos požymiai panašūs į peršalimo – sloguojama, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Vėliau atsiranda kiti būdingi simptomai – stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas.

Skiepai – efektyviausia profilaktikos priemonė

Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų. Lietuvoje nuo 2018 m. liepos 1 d. kūdikiai skiepijami nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami 3 mėn., 5 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus kūdikiai.

Lietuvoje labiausiai paplitęs B tipo meningokokas, tačiau asmenims, keliaujantiems į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis, svarbu pasiskiepyti ir nuo kitų meningokokinės infekcijos serologinių tipų. Tėvai ar globėjai, norintys paskiepyti savo vaikus ar pasiskiepyti patys, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Infekcija pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms.

  • Dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus.
  • Paaugliai ir jauni suaugę yra antroji amžiaus grupė pagal riziką susirgti meningokokine infekcija. 
  • Serga ir vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys, taip pat nusilpusį imunitetą turintys asmenys ar asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis.

Iki 20 proc. visų atvejų, pasveikusių po meningokokinės infekcijos, pasireiškia liekamieji reiškiniai: inkstų nepakankamumas, smegenų pažeidimas, galūnių amputacija, klausos pažeidimas ir kt.

Kitos profilaktikos priemonės

Meningokokinės infekcijos sukėlėjas neatsparus aplinkos poveikiui ir greitai žūsta. 

Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama:

  • reguliariai plauti rankas;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
  • svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis;
  • patalpas (ypač kur būna daug žmonių) rekomenduojama dažnai vėdinti ir valyti drėgnu būdu.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/ ir www.ulac.lt

Bendradarbiaujame:                   plačiau..