Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Minima Europos retų ligų diena


Minima Europos retų ligų diena


Kiekvienų metų paskutinę vasario mėnesio dieną yra minima Europos retų ligų diena. Šiemet specialistai nori priminti keliautojams apie galimą riziką užsikrėsti retomis užkrečiamomis ligomis ir jų profilaktikos priemones.

 „Pacientai ir tyrėjai – gyvenimo partneriai“ („Patients & Researchers – Partners for Life) – toks  14-tą kartą minimos retų ligų dienos šūkis, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į glaudų mokslininkų ir pacientų, jų šeimos narių, globėjų bei sveikatos politikos formuotojų bendradarbiavimą, plėtojant retų ligų tyrimus ir gydymą.

Kas tai - reta liga?

Europoje retomis laikomos ligos, kuriomis suserga mažiau nei 1 žmogus iš 2000. Šiandien žinoma apie 6–8 tūkst. retų ligų, iš kurių apie 80 proc. yra genetinės. Retoms ligoms priskiriamos ne tik genetinės, bet ir kai kurios retos įvežtinės ligos, kuriomis užsikrečiama keliaujant.

Į retų ligų sąrašą Europoje įtrauktos virusinės hemoraginės karštligės (Ebola, Marburgo, Lassa geltonoji, Krymo-Kongo ir kt.), uodų platinamos ligos (Vakarų Nilo karštligė, zikos virusinė infekcija, maliarija, dengės karštligė, čikungunija ir kt.), zoonozės (tuliaremija, leptospirozė, bruceliozė, listeriozė ir kt.) legionierių liga, per maistą plintančios infekcijos (botulizmas, vidurių šiltinė), kai kurios parazitinės ligos (trichiurozė, tungiazė, įgimta toksoplazmozė, trichineliozė, anisakiazė, ir kt.), skiepais valdomos infekcijos (stabligė, difterija, įgimtas raudonukės sindromas, pasiutligė, poliomielitas ir kt.).

Retų ligų valdymas

Daugelis sunkių užkrečiamųjų ligų, tokių kaip raupai, difterija, stabligė, pasiutligė, raudonukė buvo įveiktos skiepais. Nuo maro, juodligės žmones išgelbėjo antibiotikai. Per maistą ir vandenį plitusi vidurių šiltinė pasitraukė pagerinus gyvenimo sąlygas, supratus paprastos higienos ir aplinkos švaros svarbą.

Dažniausiai keliautojai skiepijami nuo geltonosios karštligės, hapatito A, hepatito B, vidurių šiltinės, difterijos, stabligės, tymų, raudonukės, erkinio encefalito. Daugumai šių ligų būtina revakcinacija (pakartotinis skiepijimas), kad būtų išlaikyta imuniteto apsauga. Nuo 2016 m. liepos 11 d. įsigaliojo Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinių sveikatos taisyklių (2005 m.) 7 priedo pakeitimai, kuriuose teigiama, kad geltonosios karštligės vakcina skiepijama vieną kartą visam gyvenimui, ir revakcinacija kas 10 metų neatliekama.

Kelionėms ruoškitės atsakingai

Prieš išvykstant keliautojai dėl skiepų turi kreiptis į savo šeimos gydytoją iki kelionės likus 4–6 savaitėms, kad pasiskiepijus laiku susiformuotų visavertis imunitetas. Jei kartu keliauja vaikai, būtina išsiaiškinti, ar jie pilnai paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos profilaktinių skiepijimų kalendorių. Duomenys apie atliktus skiepus turi būti įrašomi į Tarptautinį skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimą.

Pasaulio sveikatos organizacija kiekvienais metais atnaujina rekomendacijas keliautojams. Jose suteikiama informacija apie privalomus ir /ar rekomenduojamus skiepus keliautojams. Šių rekomendacijų tikslas – apsaugoti keliautojus nuo užkrečiamųjų ligų bei užkirsti kelią jų plitimui tarp šalių. Kelionių metu taip pat reikia vengti per nešvarias rankas ir maistą plintančių ligų – kruopščiai plauti rankas, ypač ruošiant maistą ar pasinaudojus tualetu, vartoti saugų maistą ir vandenį.

Rekomendacijas rasite čia.

Informaciją apie rekomenduojamus skiepus keliautojams pagal kelionės šalį galima rasti čia. 

Kviečiame pažiūrėti oficialų video klipą, skirtą retų ligų dienai čia.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: nvsc.lrv.lt ir www.ulc.lt

Nuotrauka: https://www.freepik.com/ 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..