Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Minime dieną be automobilio


Minime dieną be automobilio


Kiekvieną rugsėjį visose Europos Sąjungos šalyse organizuojama Europos judumo savaitė - tai didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje, kurios renginiai kasmet vyksta rugsėjo 16–22 dienomis. Šia kampanija vietos valdžios institucijos raginamos inicijuoti ir skatinti darnų transporto priemonių naudojimą. Judriosios savaitės kulminacija - diena be automobilio, tradiciškai minima rugsėjo 22-ąją. Visi gyventojai kviečiami nors vienai dienai „pamiršti“ savo automobilius ir pasirinkti kitą, aplinkai palankesnį susisiekimo būdą – eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu, paspirtuku, naudotis viešuoju transportu.

2021 metų Europos judumo savaitės tema – „Saugus ir sveikas tvariai judėdamas“. Tokia tema pasirinkta paminint sunkumus, kuriuos Europa, kaip ir visas pasaulis, patyrė per COVID-19 pandemiją. Kaip bebūtų, ši krizė miestus paskatino kūrybiškai ir operatyviai reaguoti į pandemiją, todėl šiemet judumo savaitės metu bus keičiamasi gerąja patirtimi, kaip miestai gebėjo greitai atsigauti ir aktyviau judėti tvariai.

Nuo tada, kai 1886 m. Į gatves išriedėjo pirmoji transporto priemonė, pasaulis kuria meilės ir neapykantos santykius su automobiliais. Šiandien, kai visame pasaulyje keliuose yra daugiau nei milijardas motorinių transporto priemonių, kartais atrodo, kad negalime išvengti jų sukeltos taršos, triukšmo ir pavojaus. Tačiau viena diena per metus yra skirta pabandyti išvengti automobilių ir važiuoti dviračiu, vaikščioti pėsčiomis ar naudotis viešuoju transportu. Diena be automobilio skirta pabandyti nors vienai dienai sumažinti klimato atšilimą planetoje, skatinant žmones būti mažiau priklausomiems nuo savo automobilių ir išbandyti kitas judėjimo alternatyvas.

Kaip galime prisidėti?

Ši diena suteikia galimybę atkreipti pasaulio lyderių, visuomenės ir suinteresuotų institucijų dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai ir žmonių sveikatai bei patiems prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo, skatinti miestus ir savivaldybes diegti bei populiarinti aplinkai draugiškas transporto priemones. Žmonės aktyviai raginami bent šią dieną vieną dieną mieste išsiversti be automobilio ir ieškoti kitokių susisiekimo būdų – eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu, paspirtuku ar naudotis viešuoju transportu. Tai ne tik gerina gyvenimo kokybę miestuose, mažina oro taršą ir triukšmą, bet ir efektyviai prisideda prie eismo saugumo gerinimo. Siekiama atkreipti dėmesį ir parodyti, jog ne tik Tarptautinę dieną be automobilio reiktų stengtis vengti transporto, bet ir ištisus metus kelionei į darbą, parduotuvę ar į svečius rinktis ne greitą ir patogų savo automobilį, o sveikesnę ir taupesnę transporto rūšį.

Tvaraus judėjimo pradžia

Pirmą kartą akcija „Mieste – be savo automobilio” buvo surengta Prancūzijoje 1998 m. 2000 m. tokai akcija jau surengta 760-yje Europos miestų. 2001 m. gruodžio 8 d. Berlyno Aplinkosaugos akademijoje buvo įvertinti pirmųjų akcijų ,,Mieste – be savo automobilio“ rezultatai ir pasirašyta visų šalių, dalyvaujančių šioje akcijoje, aplinkos ministrų deklaracija. Tarp šių šalių yra ir Lietuva. Nuo tada rugsėjo 22-oji paskelbta Tarptautine diena be automobilio.

Klaipėda aktyviai dayvauja

Klaipėdos miestas, kaip ir kasmet, taip pat įsitraukė į savaitės minėjimą. Šiuo metu savo planuojamas veiklas užregistravo net 33 Klaipėdos mieste veikiančios įstaigos (mokyklos, darželiai ir kt.), kurios aktyviai organizuos švietėjiškus renginius apie aplinkai nekenksmingų transporto priemonių naudojimą mieste, jų naudą sveikatai ir ekonomikai, supažindins gyventojus su esama situacija, skatins juos išbandyti automobilio alternatyvas, pristatys gyventojams pėsčiųjų maršrutus, kitokią smagią veiklą. Atsižvelgiant į pandemijos situaciją įstaigos veiklas organizuos pagal galimybes, daugiausiai atvirose erdvėse.

Planuojami Europos judumo savaites renginiai Klaipedos mieste 2021 m. rugsejo 16-22 d.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://am.lrv.lt/  ir https://carfreemetrodc.org/about-car-free-day

Nuotrauka: https://carfreemetrodc.org/about-car-free-day

Bendradarbiaujame:                   plačiau..