Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Pasaulinė aplinkos ir sveikatos diena


Pasaulinė aplinkos ir sveikatos diena


Rugsėjo 26-ąją minime Pasaulinę aplinkos ir sveikatos dieną. Šios dienos tikslas atkreipti dėmesį į veiksnius darančius įtaką mus supančiai aplinkai ir žmogaus sveikatai.

Šios dienos minėjimo iniciatoriai – Tarptautinės aplinkos ir sveikatos federacijos (toliau IFEH) specialistai, kurie 2011 m. rugsėjo 26 d. Indonezijoje įvardijo aplinkos veiksnius, darančius įtaką žmogaus sveikatai. Tai yra fizikiniai (triukšmas, vibracija, mikroklimatas, elektromagnetinė spinduliuotė), cheminiai ir biologiniai veiksniai. Dienos minėjimo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šiuos veiksnius, turinčius įtakos aplinkai ir sveikatai.

Kas tai - aplinkos sveikata?

Visuomenės sveikatos sritis, skirta ligų prevencijai ir sveikatai palankių sąlygų kūrimui, vadinama – aplinkos sveikata. Šioje srityje siekiama plėtoti politiką ir programas, kuriomis stengiamasi mažinti ne tik susirgimus įvairiomis ligomis, bet ir kitokio aplinkos poveikio (oro, vandens, dirvožemio užterštumas) neigiamą įtaką visuomenės sveikatai.  Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) pažymi, kad į aplinkos sveikatos sritį įeina visi fiziniai, cheminiai ir biologiniai veiksniai, turintys poveikį visuomenei ir žmogaus elgesiui. Taip siekiama užkirsti kelią ligoms ir sukurti sveiką ir draugišką aplinką.

Pasauliui susidūrus su COVID-19 infekcijos pandemija, ėmė smarkiai keistis žmonių gyvenimo sąlygos, netenkama daug gyvybių, didelius sunkumus patiria ekonomika viso pasaulio mastu. Ši liga pakeitė mūsų įpročius ir gyvenimo būdą, išbandė visų šalių sveikatos sistemas, padarė įtaką daugelio žmonių gyvenimui bei atkreipė mūsų visų dėmesį į aplinkos sveikatos saugos svarbą kiekvienos pasaulio šalies gyvenime. Aplinkos sveikatos specialistų veikla yra gyvybiškai svarbi įgyvendinant ligų prevencijos procesus. Jų darbas pandemijos metu apima labai platų spektrą – nuo pradinio atsako bet kurioje pasaulio vietoje kilus pandemijai (pasienio postų, oro uostų kontrolė, keliautojų patikra, karantino taisyklių laikymosi priežiūra, respiratorių tinkamumo testavimas, atvejų ištyrimas ir izoliavimo patalpų stebėjimas, kontaktų nustatymas, oro, jūros uostų sveikatos valdymas bei patikra) iki visuomenės švietimo.

Vadovaujantis PSO duomenimis (2020 m.), 24 proc. mirčių visame pasaulyje susijusios su aplinka, o tai yra maždaug 13,7 mln. mirčių per metus. Prastėjančius sveikatos rodiklius dažnai lemia aplinkos rizikos veiksniai. Aplinkos sveikatos specialistai, gerindami žmonių gyvenimo ir darbo sąlygas, daro vis didesnę įtaką visuomenės sveikatai ir gerovei.

Atsižvelgusi į tai, PSO siūlo strategijas, kurias taikant įmanoma pagerinti aplinkos sąlygas:

  • keisti vartojimo įpročius: sumažinti kenksmingų cheminių medžiagų naudojimą, atliekų tvarkymą, mažinti energijos sąnaudas;
  • aikyti mažos anglies dioksido taršos technologijas energijos gamyboje, buityje, pramonėje;
  • skatinti naudojimąsi viešuoju transportu;
  • skatinti fizinį aktyvumą;
  • mažinti profesinės rizikos veiksnių poveikį sveikatai, gerinti darbo sąlygas;
  • uždrausti rūkyti viešose vietose;
  • naudoti švarų kurą ir technologijas maisto gaminimui, šildymui, apšvietimui;
  • stiprinti maisto saugos sistemą visose šalyse.

Specialistai ragina atsižvelgti į PSO rekomendacijas ir savo veiksmais prisidėti prie geresnės aplinkos sveikatos kūrimo.

Jei nori pokyčių – būk pokytis, pradėk nuo savęs!

 

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Bendradarbiaujame:                   plačiau..