Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Pasaulinė hepatitų diena - "Ateitis be hepatitų"

 


Pasaulinė hepatitų diena - "Ateitis be hepatitų"


"Ateitis be hepatitų" - taip šiandien (liepos 28 d.) pasaulyje pažymima Pasaulinės hepatitų dienos tema, kurioje svarbiausias dėmesys skiriamas perinatalinio (iš motinos vaikui) hepatito B viruso perdavimo prevencijai. Hepatitas B plinta trimis būdais: per užkrėstą kraują ar kitus organizmo skysčius, lytinius santykius bei iš motinos vaikui. Hepatitas B yra išvengiamas skiepais, o hepatitas C - išgydomas, bet skiepų nėra.

Pasaulio Sveikatos Organizacija (toliau PSO) minint Pasaulinę hepatito dieną išskiria svarbiausias hepatitų prevencijos žinutes:

  • Visi naujagimiai turi būti paskiepyti nuo hepatito B iš karto po gimimo ir vėliau gauti dar bent dvi papildomas vakcinos dozes. Tokiu būdu siekiama užkirsti kelią hepatito B infekcijai tarp naujagimių.
  • Visos nėščiosios turėtų būti reguliariai tikrinamos dėl hepatito B, ŽIV ir sifilio bei, prireikus, gydomos. Tokios priemonės leistų sustabdyti hepatito B viruso perdavimą iš motinos vaikui.
  • Hepatito prevencijos, diagnostikos ir gydymo paslaugos turėtų būti prieinamos kiekvienam, įskaitant vartojančius švirkščiamuosius narkotikus, įkalinimo įstaigose esančius asmenis, migrantus ir kitus aukštos rizikos užsikrėsti asmenis. O tai reiškia, kad neturėtų būti užmirštas nei vienas.  
  • Laiku diagnozavus bei gydant virusinius hepatitus, galima išvengti kepenų vėžio ir kitų sunkių kepenų ligų, todėl svarbu plėsti hepatitų diagnostikos ir gydymo prieinamumą.
  • Hepatitų prevencijos ir gydymo paslaugos, tokios kaip kūdikių imunizacija, žalos mažinimo paslaugos ir lėtinio hepatito B gydymas, yra pagrindinės ir būtinos net ir COVID-19 pandemijos metu.

Prevencija Lietuvoje

 

Lietuvoje nuo 1998 metu pradėti skiepyti visi naujagimiai. Naujagimiai skiepijami pirmąją parą po gimimo, o vėliau - pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Pakankamas imunitetas hepatito B virusinei infekcijai susidaro įskiepijus pilną vakcinos kursą (tris vakcinos dozes). Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau ULAC) duomenimis, naujagimių skiepijimų apimtys pernai padidėjo iki 96,3 proc. lyginant su užpernai kai jos siekė 96 proc. Lietuvoje, kaip ir visose ES šalyse, nėščiosios nemokamai tiriamos dėl virusinio hepatito B. Joms atliekamas serologinis tyrimas iš veninio kraujo, kuriame ieškoma hepatito B viruso paviršinio antigeno (HBs Ag). ULAC duomenimis pernai Lietuvoje dėl HBsAg ištirta apie 20 tūkst. nėščiųjų, tarp kurių 33 sirgo lėtiniu hepatitu B bei penkios buvo ūmioje HB stadijoje.

 

Hepatitai - tai antroji mirties nuo infekcinių ligų priežastis po tuberkuliozės. Jais pasaulyje užsikrėtę beveik devynis kartus daugiau žmonių nei ŽIV infekcija. Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, virusiniais hepatitais B ir C pasaulyje yra užsikrėtę 325 milijonai žmonių. Kasmet nuo hepatitų miršta 1,3 mln. žmonių. PSO ragina bendradarbiauti ir bendromis pastangomis pasiekti ateitį be hepatitų bei įveikti hepatitus, kaip visuomenės sveikatos grėsmę, iki 2030 metų.

 

Plačiau apie tai kaip užsikrėtusi hepatito B virusu nėščioji gali perduoti virusą savo naujagimiui skaitykite čia

 

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: http://www.ulac.lt/

Nuotrauka: https://pixabay.com/

Bendradarbiaujame:                   plačiau..