Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Pasaulinė kovos su pasiutlige diena

 


Pasaulinė kovos su pasiutlige diena


Rugsėjo 28-ąją kasmet pasaulyje minima Pasaulinė kovos su pasiutlige diena, siekiant didinti visuomenės informuotumą apie pasiutligę ir jos prevenciją. Pasiutligė ūmi žmonių ir gyvūnų virusinė centrinės nervų sistemos infekcija, kuri, netaikant specifinių profilaktikos priemonių,  baigiasi mirtimi. Pasiutlige užsikrečiama, kai žmogui įkanda, įdreskia ar apseilėja pasiutlige sergantis naminis ar laukinis gyvūnas, su kurio seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą.

Statistika

Lietuvoje per pirmąjį šių metų pusmetį medicinos pagalbos dėl įvairių laukinių ir naminių gyvūnų sužalojimų kreipėsi 1 803 asmenys ir tai 629 asmenimis mažiau, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Septyni iš dešimties nukentėjo nuo šunų (72,4 proc.), daugiau kaip penktadalis asmenų (24,3 proc.) nuo kačių. Daugiausia, beveik trečdalis (29,5 proc.), nukentėjusiųjų registruota Vilniaus apskrityje, mažiausiai (3,6 proc.) – Tauragės. Aštuoni iš dešimties (79,3 proc.) nukentėjusių nuo laukinių ir naminių gyvūnų – vyresni nei 15 m. amžiaus. Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje nuo pasiutligės mirė 11 žmonių. Paskutinysis mirties atvejis nuo šios ligos Lietuvoje registruotas 2007 m.

Kreipkitės į gydytoją

 • Įkandus gyvūnui, žaizdą rekomenduojama gerai praplauti, esant galimybei – dezinfekuoti. Tačiau pastarosios priemonės neapsaugo nuo užsikrėtimo. Užkrėtimas įvyksta kartu su gyvūno seilėmis pasiutligės virusui patekus į žaizdą.
 • Nėra veiksmingo pasiutligės gydymo, todėl įkandus, įdrėskus ar apseilėjus bet kokiam gyvūnui, rekomenduojama skubiai kreiptis į gydymo įstaigą.

Pasiutligės simptomai

 • Inkubacinis pasiutligės periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių.
 • simptomai panašūs į gripo: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę.
 • Skiriamos dvi tipinės pasiutligės formos: klasikinė pasiutligės forma, pasireiškianti vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais ir paralyžinė pasiutligės forma, kuri pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu bei galvos smegenų pažeidimo požymiais.
 • Neurologinių simptomų periodas gali užtrukti apie savaitę, vėliau – koma, kuri baigiasi mirtimi.

Kaip apsisaugoti:

 • Gydymo nuo pasiutligės nėra, ji neišgydoma, todėl mirtis praktiškai neišvengiama, todėl apsaugoti gali tik skiepai;
 • po kontakto su įtariamai pasiutlige sergančiu gyvūnu skiriamos penkios vakcinos nuo pasiutligės dozės: 0, 3, 7, 14 ir 28 dienomis;
 • siekiant mažinti pasiutligės perdavimo rizikas, naminius gyvūnus būtina skiepyti nuo pasiutligės pagal veterinarijos gydytojo rekomendacijas;
 • nebučiuoti augintinio ir neleisti to daryti vaikams, ypač vengti reptilijų;
 • kruopščiai nuplauti vaikui rankas po sąlyčio su augintiniu ar aplinkos daiktais;
 • neleisti reptilijai laisvai judėti patalpoje, kur ruošiamas maistas ir valgoma;
 • nedelsiant nusiplauti rankas po sąlyčio su augintiniu, jo laikymo vietos aplinka, priežiūros reikmenimis;
 • nedelsiant plauti rankas po sąlyčio su reptilijoms skirtu maistu (šaldytos pelytės ar jų jaunikliai). Kruopščiai išplauti paviršius, kurie kontaktavo su atšildomu augintinio maistu;
 • nevalgyti, negerti, nerūkyti augintinio laikymo vietos tvarkymo metu;
 • nenaudoti virtuvės reikmenų augintinio maudynėms ar prausimui. Jei naudojate vonią, ji po procedūrų turi būti  kruopščiai išplauta ir dezinfekuota buityje naudojamomis priemonėmis.
 • atliekos po gyvūno priežiūros turi būti saugiai pašalintos, skystos atliekos, taip pat ir akvariumo vanduo, išpilamos į klozetą.

Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau PSO) duomenimis, pasiutligė tarp žmonių vis dar paplitusi infekcija. Kasmet nuo pasiutligės visame pasaulyje miršta apie 59 tūkst. žmonių. Iki 99 proc. visų pasiutligės perdavimo atvejų yra susiję su šunimis; tai pagrindinė priežastis/šaltinis, susijęs su žmonių mirtimi nuo pasiutligės. Pasaulyje keturiems iš dešimties asmenų, kuriems įkanda įtariamai pasiutę gyvūnai, sudaro vaikai iki 15 metų. 2015 m. PSO šalys narės nustatė visuotinį tikslą iki 2030 metų pasiekti, kad nei vienoje šalyje nebūtų mirčių nuo pasiutligės viruso, kurį perduoda infekuoti šunys.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: http://www.ulac.lt/

Nuotrauka: https://pixabay.com/

Bendradarbiaujame:                   plačiau..