Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė


Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė


Kasmet lapkričio 18-ąją yra pažymima Europos supratimo apie antibiotikus diena, kurios tema šiemet „Antimikrobinis atsparumas ir antimikrobinių medžiagų naudojimas ligoninėse“. Taip pat Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia ir Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę (lapkričio 18–24 dienomis). Tuo siekiama atkreipti dėmesį į atsakingą ir tinkamą antibiotikų vartojimą ir taip padėti stabdyti bakterijų atsparumo antibiotikams plitimą bei išsaugoti antibiotikų veiksmingumą ateities kartoms.

Pasaulio sveikatos organizacijos vizija

PSO įspėja apie vaistams atsparių infekcijų plitimo didėjantį pavojų ir kviečia visus į kovą su šia problema. PSO tikslai – pripažinti atsparumą antibiotikams globalia (visuotine) sveikatos sistemos problema, kelti antibiotikų veiksmingumo išsaugojimo supratimą, tinkamai juos vartojant. Taip pat padidinti visuomenės sveikatos priežiūros, žemės ūkio profesionalų ir vyriausybių vaidmenį stabdant atsparumą antibiotikams, skatinant elgsenos pokyčius ir skleidžiant informaciją.  

Netinkamo antibiotikų vartojimo pasekmės

Antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimas ir paplitimas, ypač atsparių rezerviniams antibiotikams, yra didelė visuomenės sveikatos problema ir grėsmė pacientų saugumui bei didelė ekonominė našta Europoje ir visame pasaulyje. Didėjantis atsparumas rezerviniams antibiotikams reiškia, kad grėsmė neturėti efektyvių antibiotikų labai reali – plintančios infekcijos bei nedideli sužalojimai vėl gali tapti mirtini.

Neretai antibiotikai vartojami nepagrįstai. Pavyzdžiui, peršalimą ir gripą dažniausiai sukelia virusai, kurių antibiotikai neveikia. Antibiotikai vartojami neteisingai, jei sutrumpinamas gydymo kursas, vartojama mažesnė dozė ar nesilaikoma reikiamo režimo. Netinkamai vartojant paskirtus antibiotikus, jų kiekis organizme nebus pakankamas, todėl bakterijos nebus sunaikintos ir gali tapti atspariomis. Veikiamos antibiotikų bakterijos žūva, o jiems atsparios gali toliau daugintis. Tuomet atsiranda naujos bakterijų atmainos, kurios gali būti atsparios iš karto keliems antibiotikams (jos vadinamos daugeliui vaistų atspariomis bakterijomis). Ilgainiui tokios bakterijos gali tapti atsparios visiems žinomiems antibiotikams. Be antibiotikų grįžtume į laikmetį, kai dar jų nebuvo, kai organų persodinimas, vėžio chemoterapija ir kitos gydomosios procedūros buvo neįmanomos. Be to, išplistų bakterijų sukeltos ligos, kurių nebebūtų galima išgydyti, ir jos baigtųsi mirtimi.
 
Ką kiekvienas turi daryti?

  • Vartoti tik medikų paskirtus antibiotikus.
  • Visada suvartoti visą paskirtą dozę, net pasijutus geriau.
  • Nevartoti likusių iš anksčiau antibiotikų.
  • Niekada nesidalinti antibiotikais su kitais asmenimis.
  • Saugotis infekcijų dažnai plaunant rankas, vengiant glaudaus sąlyčio su sergančiais asmenimis.
  • Laiku skiepytis.

Straipsnį paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis:  www.ulac.lt 

Nuotraka: www.pixabay.com  

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..