Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Poliomielitas - reta, tačiau ūmi virusinė infekcija


Poliomielitas - reta, tačiau ūmi virusinė infekcija


Spalio 24 dieną minima Pasaulinė poliomielito diena. Specialistai primena, kad susirgus poliomielitu, specifinio gydymo nėra (t. y. antivirusiniai vaistai poliomielito viruso neveikia), o veiksmingiausia specifinė profilaktinė priemonė – skiepai.

Lietuvoje buvo pasiektos aukštos ir pakankamos skiepijimų nuo poliomielito apimtys, tačiau pastaruoju metu jos sumažėjo ir tesiekia  92 proc. Nors viruso cirkuliacija gamtoje buvo nutraukta, tačiau Pasaulio sveikatos organizacija (toliau PSO) perspėja, kad kol pasaulyje yra nors vienas poliomielitu užsikrėtęs žmogus, visos šalys turėtų būti budrios, nes išlieka įvežtinio poliomielito rizika, o poliomielito likvidavimo planams neigiamą įtaką daro COVID-19 pandemija.

Statistika Lietuvoje ir pasaulyje

PSO Poliomielito Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių ekstremalių situacijų komiteto teigimu, didžiausi laimėjimai visuomenės sveikatos srityje, ne tik raupų išnaikinimas pasaulyje, bet ir 2002 m. Europos regiono, kaip „laisvo“ nuo poliomielito sukėlėjo, sertifikavimas. Pažymėtina, kad dar vienas laimėjimas įvyko 2019 m., kai 5 iš 6 PSO regionų, t. y. Afrikos regionas tapo „laisvas“ nuo poliomielito sukėlėjo.

 • Lietuvoje paskutinis poliomielito atvejis registruotas 1972 m.

 • ULAC duomenimis, 2020 m. Lietuvoje nuo poliomielito paskiepyta 91,4 proc. vienerių metų amžiaus vaikų.

 • Amerikos žemyne poliomielitu nebesergama nuo 1994 m., Australijoje ir Tolimųjų Rytų regione – nuo 2000 m.. Europoje paskutiniai laukinio poliomielito viruso protrūkiai registruoti 1992 m. Olandijoje.

 • PSO duomenimis,  pastaraisiais metais  šia infekcija  vis dar sergama Pakistane, Afganistane ir Ukrainoje. Didžiausias susirgusiųjų skaičius registruotas 2019 m., kai buvo nustatyti 176 poliomielito atvejai Pakistane ir Afganistane.

Liga sukelianti paralyžių

Poliomielitas – ūmi virusinė liga, kuria sergant dėl nugaros smegenų pažeidimo išsivysto paralyžius.

Simptomai:

 • vargina karščiavimas;

 • galvos skausmas;

 • sprando ir nugaros raumenų rigidiškumas;

 • įvairių raumenų silpnumas;

 • padidėjęs jautrumas;

 • sunkumas ryjant;

 • raumenų skausmas;

 • irzlumas;

 • apsunkintas tuštinimasis ir šlapinimasis.

Paralyžius paprastai išryškėja per 1-10 dienų nuo simptomų pradžios, tuomet nustojama ir karščiuoti.

Pagrindinis viruso šaltinis yra žmogus. Liga plinta per maistą, vandenį, nešvarias rankas. Didžiausią riziką susirgti turi neskiepyti nuo poliomielito vaikai iki 5 metų amžiaus. Susirgus specifinių gydymo priemonių nėra.

Veiksmingiausia prevencija – skiepai

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, skiepai nuo poliomielito įtraukti į 30 Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalių nacionalinius skiepijimo kalendorius, įskaitant ir Jungtinę Karalystę.

Skiepai užtikrina, kad šalyje nebūtų vietinių poliomielito susirgimo atvejų ir sukėlėjai negalėtų plisti, o skiepijimų apimtys turėtų būti ne žemesnės  nei 95 proc. Nuo poliomielito skiepijami 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn. ir 6–7 metų amžiaus vaikai, o penkios šios vakcinos dozės reikalingos pakankamo imuniteto susidarymui.

Poliomielito profilaktika keliautojams

Europos regiono šalyse poliomielito viruso įvežimo ir išplitimo rizika vertinama kaip itin maža, tačiau planuojantiems vykti į poliomielito endemines šalis, rekomenduojama prieš kelionę pasiskiepyti viena poliomielito vakcinos doze, turėti tarptautinį skiepijimų pažymėjimą, kuriame būtų įrašas apie atliktą poliomielito skiepą.

 Jei planuojate  keliauti su kūdikiais ir vaikais, šie turėtų būti paskiepyti pagal Lietuvos respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/ ir  http://www.ulac.lt/

Bendradarbiaujame:                   plačiau..