Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Šaltuoju metų laiku - didelis pavojus apsinuodyti smalkėmis


Šaltuoju metų laiku - didelis pavojus apsinuodyti smalkėmis


Atšalus orams ypač didelį pavojų kelia netvarkingos krosnys ar net šiuolaikiški šildymo prietaisai, išskiriantys smalkes. Specialistai įspėja, kad apsinuodijimas smalkėmis gali turėti rimtų ir ilgalaikių pasekmių sveikatai bei ragina pajutus net lengvus simptomus kreiptis pagalbos į medikus.

Apsinuodijimo šaltiniai

Šaltuoju metų laikui namuose padaugėja apsinuodijimų anglies monoksidu (smalkėmis). Anglies monoksidas yra „klastingas“ nuodas, nes neturi kvapo, skonio ar spalvos, todėl sunku pastebėti jo nuotėkį. Smalkes gali išskirti ne tik netvarkingos krosnys ar židiniai, bet ir modernūs dujiniai katilai, naudojami vandens ar patalpų šildymui. Esant netvarkingai ventiliacijos sistemai ar pasikeitus aplinkos sąlygoms anglies monoksidas išsiskiria ne į lauką, o į patalpas. Ypač svarbu nepamiršti apie smalkių keliamą pavojų, nes dėl gausaus snygio sutrikus elektros tiekimui žmonės ėmė naudoti benzininius generaorius. Pavojus kyla tada, kai generatorius yra įnešamas į patalpas ir paliekamas įjungtas.

Apsinuodijimas smalkėmis

Apsinuodijimas anglies monoksidu gali būti lengvas arba sunkus, taip pat ir lėtinis. 

  • Nedidelis anglies monoksido kiekis patalpoje sukelia lengvą apsinuodijimą, kuriam būdingas galvos skausmas, svaigimas, veržimo jausmas, pulsavimas smilkiniuose, ūžimas ausyse, dažnas kvėpavimas, pykinimas, kartais su vėmimu, tačiau žmogus išlieka sąmoningas. Lengvas apsinuodijimas smalkėmis yra labai pavojingas, nes atsiradę negalavimai iš pradžių gali būti neatpažinti ir nesusieti su apsinuodijimu. Smalkėms labai jautrūs naminiai gyvūnai, todėl juos auginantys žmonės turėtų atkreipti dėmesį į pasikeitusį gyvūnų elgesį ir savijautą, signalizuojančią apie galimą apsinuodijimą anglies monoksidu. Tačiau geriausia išeitis – įsigyti anglies monoksido detektorių (nepainioti su privalomais dūmų detektoriais).

  • Smalkėmis kvėpuojant nuolat, gali grėsti lėtinis apsinuodijimas. Sprastėja miego kokybė, sutrinka širdies veikla, jaučiamas bendras blogumas, pablogėja atmintis, sunku susikaupti, skauda galvą. Dažnai panašiais simptomais skundžiasi visa šeima.

  • Į gyvenamąją aplinką iškart patekus labai dideliam anglies monoksido kiekiui, žmogų ištinka sunkus ūminis apsinuodijimas, staigiai netenkama sąmonės, prasideda traukuliai, gali sustoti kvėpavimas. Tokiu atveju būtina kuo greičiau žmogų išnešti į gryną orą, prasegti drabužius, jog būtų lengviau įkvėpti ir kviesti greitąją medicinos pagalbą. 

Apsinuodijimo pasekmės

Ar žmogus tikrai apsinuodijo anglies monoksidu padeda nustatyti kraujo tyrimas, parodantis karboksihemoglobino  koncentraciją kraujyje. Pagal tai diagnozuojamas ir apsinuodijimo smalkėmis sunkumas. Tačiau šis tyrimas efektyvus tik kelias valandas po apsinuodijimo – praėjus kiek laiko ar pabuvus gryname ore, karboksihemoglobino koncentracija sumažėja ir ne visais atvejais atspindi būklės sunkumą.

Dažniausiai apsinuodijimui smalkėmis gydyti naudojama priemonė yra deguonis.

  • Jei apsinuodijimas labai lengvas, užtenka išvėdinti patalpas ir pabūti gryname ore.

  • Jei apsinuodijimas sunkesnis, gydytojai sprendžia dėl paciento hospitalizavimo ir gydymo baro kameroje, kurioje padidintu slėgiu tiekiamas 100 proc. deguonis. Priklausomai nuo paciento būklės, gali būti taikoma ir dirbtinė plaučių ventiliacija.

  • Apsinuodijimo simptomams slopinti gali būti skiriami įvairūs vaistiniai preparatai, atliekamos hemodializės, prieštraukulinis gydymas.

Apsinuodijimo anglies monoksidu pasekmės priklauso nuo smalkių koncentracijos ir kvėpavimo užterštu oru trukmės. Simptomai gali pasireikšti ne tik iškart po apsinuodijimo, bet praėjus net 2–4 savaitėms po besimptomio periodo. 

Jei įtariate, kad apsinuodijote smalkėmis, kreipkitės pagalbos į medikus arba pasikonsultuokite su Apsinuodijimų informacijos biuro specialistais, kurie teikia profesionalią pagalbą apsinuodijus telefonu visą parą. Telefono numeris +370 5 236 20 52, daugiau informacijos www.apsinuodijau.lt

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: http://www.rvul.lt/

Bendradarbiaujame:                   plačiau..