Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Sergame lytiškai plintančia infekcija, bet to nežinome?

    Neretai pasitaiko lytiškai plintančių infekcijų (LPI), kurios nesukelia jokių simptomų. Jie gali atsirasti kiek vėliau (po savaitės, mėnesio ar daugiau) arba išvis neatsirasti. Tokiu atveju, kai nėra jaučiami simptomai, diagnozuoti ligą gali tik gydytojai, atlikę specialius tyrimus. Net ir tada, kai nejaučiama jokių simptomų, žmogus gali užkrėsti kitą asmenį LPI.
    Vienoms infekcijoms diagnozuoti imamas mėginys (išskyros) iš vaginos ar gimdos kaklelio, varpos, kartais iš burnos ir išeinamosios angos, kitoms (pvz., ŽIV, sifilio ir kt.) – kraujas iš venos. 

    Ne visos LPI yra išgydomos. Pavyzdžiui, sifilis, chlamidiozė, gonorėja ir kitos gali būti išgydomos, tačiau virusų sukeltos infekcijos, pvz., ŽIV, genitalijų karpos, herpesas ir kt., yra lėtinės ir neišgydomos, bet jų eigą galima kontroliuoti su tam tikrais medikamentais. LPI gydymas bus sėkmingas tik tada, kai bus gydomas ir susirgusiojo asmens partneris. 

    LPI dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių metu. Norint sumažinti riziką užsikrėsti, patikimiausias būdas – susilaikyti nuo lytinių santykių. Riziką susirgti LPI sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu (vaginalinių, analinių, oralinių).

Neįprasti skausmai (gali būti ir šlapinantis), niežulys, bėrimai, opos, baltos apnašos bei išskyros ir (ar) kraujas iš lytinių takų – pirmieji signalai, kad reikia kuo greičiau apsilankyti pas gydytoją ir susilaikyti nuo lytinių santykių. Tai gali būti ženklas, kad užsikrėtėte LPI.

Lytiškai plintančios infekcijos: ŽIV, chlamidinė infekcija, chlamidiozė, gonorėja, sifilis, gonokokinė infekcija, lytinių organų herpesvirusinė infekcija, trichomonozė, virusinis hepatitas B, žmogaus papilomos virusinė infekcija.

    Lytinė sveikata yra vienas iš svarbiausių kokybiško gyvenimo kriterijų, tad norint išvengti užsikrėtimo LPI, patariama turėti ilgalaikius abipusius monogaminius lytinius santykius, vengti atsitiktinių santykių, naudoti apsaugines priemones (prezervatyvus) bei skiepytis nuo virusinio hepatito B, A, žmogaus papilomos viruso ir kt.

 

Straipsnį parašė, 

Laura Butkevičienė,

Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..