Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Šiaurietiškasis ėjimas kiekvienam

Šiaurietiškas ėjimas (Nordic Walking) kilęs iš Suomijos, kur nuo 1970-ųjų jis taikomas slidininkų vasaros treniruotėse. 1997 metais buvo pradėtos gaminti specialios lazdos ir šis ėjimo metodas peraugo į fizinės būklės gerinimo (fitness) pratimą. Šiaurietiškas ėjimas tapo žinomas už Suomijos ribų ir pradėjo sparčiai plisti visoje Europoje ir JAV.

 Lietuvą šiaurietiško ėjimo idėja atklydo apie 2007 m., bet platesnį susidomėjimą visuomenėje pradėjo įgauti tik nuo 2009 m. pavasario. Tuo metu savo veiklą pradėjo ir konsorciumas Nordic Walking Style. Buvo surengti pirmieji šiaurietiško ėjimo mokymai Kaune, pradėta organizuoti inventoriaus gamyba ir 2009 m. vasarą pasirodė pirmosios šiaurietiško ėjimo lazdos, pagamintos Lietuvoje. Pirmojoje lietuviškoje knygoje apie šiaurietiškąjį ėjimą "Šiaurietiškasis ėjimas kiekvienam" kineziterapeutas ir šiaurietiškojo ėjimo instruktorius Valdas Tautkus supažindina su šiaurietiškuoju ėjimu, atskleidžia jo galimybes, privalumus bei poveikį sveikatai. https://www.knygos.lt/lt/knygos/siaurietiskas-ejimas-kiekvienam/

Šiaurietiškas vaikščiojimas - tai puikus būdas pagerinti gyvenimo kokybę. Kasdien populiarėjanti sporto šaka naudinga visiems, nepriklausomai nuo lyties, amžiaus, sveikatos būklės ( tinka sveikiems ir sergantiems). Šiaurietišku ėjimu galima užsiimti ištisus metus bet kokiomis oro sąlygomis ir bet kur- kur tik galima vaikščioti. Šios sporto šakos išskirtinis bruožas: ji sujungia vaikščiojimo paprastumą ir prieinamumą su ypač aktyvia viršutinės kūno dalies raumenų veikla, o  lazdų naudojimas suteikia saugumo silpnesnės sveikatos ir sergantiems žmonėms.

Pagrindiniai Šiaurietiško vaikščiojimo privalumai:

  • lengvai išmokstamas;
  • gerina kvėpavimo organų, širdies ir kraujagyslių veiklą;
  • iki 30% mažiau apkrauna judėjimo aparatą, todėl ypatingai tinka turintiems sąnarių ir nugaros problemų;
  • atpalaiduojami kaklo ir sprando srities raumenys;
  • veiksminga svorio metimo treniruotė gryname ore;
  • vysto aerobinę ištvermę, tuo pačiu metu treniruoja viršutinės kūno dalies raumenis;
  • aktyvaus kvėpavimo dėka pagerina viso organizmo aprūpinimą deguonimi;
  • šiaurietiškas ėjimas yra geriausiai pritaikyta reabilitacija po sportinių traumų atvirame ore.

Šiaurietiškas vaikščiojimas puiki alternatyva sporto salių treniruokliams, nes treniruoja visas pagrindines raumenų grupes.

Per paskutinius 15 metų, kai šiaurietiškas ėjimas įgauna vis didesnį populiarumą, buvo atlikti įvairūs tyrimai. Palyginamojo metodo būdu buvo analizuojami tiriamųjų fiziniai duomenys einant paprastai ir einant su lazdomis. Apibendrinant tokių tyrimų rezultatus daromos išvados, kad šiaurietišku ėjimu dėl jo teigiamo poveikio gali užsiimti visi nepriklausomai nuo fizinio pajėgumo lygio. Kaip saugi judėjimo forma ji gali teikti džiaugsmo netgi sunkiai vaikštantiems ir turintiems judėjimo problemų žmonėms.

Šiaurietiškas vaikščiojimas dėl aukščiau aprašytų savo privalumų šiuo metu pasaulyje yra viena iš labiausiai populiarėjančių sveikatingumo ir fitneso formų. Kai kuriose šalyse ( pvz. Vokietija) Šiaurietiškas vaikščiojimas taikomas prevencinėse ligų programose ir ateityje, matyt, turės žymų vaidmenį visuomenės sveikatos priežiūros sistemoje visame pasaulyje.

Nuo ko pradėti?

Jei ilgą laiką Jūsų gyvenime nebuvo aktyvaus judėjimo, Jūsų kūnas gali būti nepasiruošęs maksimaliai fizinei veiklai. Pirmiausia Jums reikės pradėti nuo sveikatingumo treniruočių lygio.

Fizinio pajėgumo matavimas negali būti tikslu ar asmeniniu siekiu sveikatingumo sporte. Kadangi mes dažniausiai linkę pervertinti savo fizinę būklę, tai toks matavimas yra gera priemonė nustatyti savo pasirengimą pradedantiesiems. Pastoviai sportuojantiems ir siekiantiems pagerinti savo fizinę būklę pakartotiniai matavimai padeda palaikyti tinkamą treniruočių lygį.

Norint nustatyti  fizinio pajėgumo būklę kaip vieną iš matavimo metodų siūlome 2 km ėjimo testą. Įvertinę šio testo rezultatus, žinosite nuo ko pradėti, o pakartotinai atlikę testą po aktyvių užsiėmimų laikotarpio matysite savo pasiekimus ir tolimesnius tikslus. Pirmą kartą 2 km ėjimo testas turėtų būti atliekamas prižiūrint profesionaliam specialistui, vėliau šį testą galėsite pakartoti ir patys.

Šiuo testu fiksuojami greito ėjimo rezultatai, pagal kuriuos yra nustatomas aerobinio pajėgumo indeksas. Ėjimas yra patogus ir paprastas daugumos suaugusiųjų mankštinimosi būdas. Tyrimais įrodytas šio testo pagrįstumas, patikimumas ir tinkamumas matuoti sveikų suaugusių žmonių širdies ir kvėpavimo sistemų pajėgumą. Testas yra atliekamas ne laboratorijose, todėl plačiai paplitęs ir skatina netgi fiziškai pasyvių žmonių fizinį aktyvumą.

Testo rezultatai yra skaičiuojami pagal 2 km ėjimo laiką, širdies susitraukimų dažnį ( ŠSD) po ėjimo, kūno masės indeksą  ( KMI), amžių ir lytį.

Trumpi nurodymai kaip atlikti 2 km testą:

1. Testas nerengiamas kuomet oro temperatūra yra aukštesnė kaip 25 C arba žemesnė kaip -5 C. Nustatyta, kad per karštas ar per šaltas oras turi įtakos testavimo rezultatams ir kenkia kai kurių asmenų sveikatai. Taip pat patartina testo nerengti esant labai drėgnam arba blogam orui. Testuojamas asmuo turi dėvėti patogius rūbus ir avalynę. Pirmą kartą ėjimo testą turėtų atlikti kvalifikuotas specialistas, vėliau šį testą galite atlikti ir patys.
2. Išmatuokite 2 km atstumą lygioje vietovėje.
3. Norint išvengti raumenų skausmo, kuris gali atsirasti po greito ėjimo, patartina prieš testą ir po jo padaryti keletą tempimo pratimų kojų raumenims ir prasimankštinti arba paėjėti sparčiu žingsniu 5 - 10 min.
4. Praeikite 2 km atstumą kaip galima sparčiau, nekeičiant ėjimo tempo.
5. Užfiksuokite ėjimo laiką.
6. Užfiksuokite ŠSD iš karto įveikus atstumą, išmatuoti ŠSD galite naudodamiesi širdies ritmo matuokliu arba skaičiuodami pulsą 15 sek riešo ar kaklo srityje ir padauginę iš 4.

Lazdų parinkimas:

https://sites.google.com/site/siaurietiskasvaiksciojimas/inventorius

Pratimai su lazdomis:

https://sites.google.com/site/siaurietiskasvaiksciojimas/technikos-mokymas/pratimai-su-lazdomis

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Alina Bocman

Bendradarbiaujame:                   plačiau..