Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Tuberkuliozė – klausimai ir atsakymai


Tuberkuliozė – klausimai ir atsakymai


Tuberkuliozė – kas tai?

Kvėpavimo organų tuberkuliozė (TB) – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (Mycobacterium tubercolosis) (Robertas Kochas tuberkuliozės sukėlėją atrado 1882 metais kovo 24-ąją). Liga plinta per orą, o pagrindinis šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Negydoma TB sergantis žmogus gali mirti.

Kokie pagrindiniai tuberkuliozės požymiai?
Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. Liga dažniausiai pažeidžia plaučius ir pasireiškia šiais požymiais:

 • sunkus kosulys, trunkantis ilgiau kaip 3 savaites;
 • skausmas krūtinėje;
 • skreplių, kraujo atkosėjimas;
 • silpnumas, nuovargis;
 • svorio mažėjimas;
 • apetito stoka;
 • drebulys;
 • karščiavimas;
 • naktinis prakaitavimas.

Ar visiems užsikrėtusiems asmenims liga pasireiškia vienodai?
Ne visi užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis suserga šia liga. Tuberkulioze užsikrėtę, bet šia liga nesergantys, žmonės nieko nejunta ir gali niekada nesusirgti. Infekuoti tuberkuliozės bakterijomis asmenys gali jausti neaukštą temperatūrą, bendrą silpnumą, tačiau jiems nerandama lokalių tuberkuliozės pažeidimų ir jie neplatina tuberkuliozės bakterijų.

Kas yra infekuotumas? 

Daugumos žmonių, kurie įkvėpia tuberkuliozės bakterijų ir užsikrečia, organizmas pajėgia kovoti su bakterijomis ir sustabdyti jų dauginimąsi. Bakterijos tampa neaktyvios, bet lieka gyventi organizme ir gali vėl suaktyvėti vėliau. Tai vadinama infekuotumu.
Daugelis infekuotų tuberkuliozės bakterijomis žmonių niekada nesuserga plaučių tuberkulioze. Šių žmonių organizme tuberkuliozės bakterijos išlieka neaktyvios visą gyvenimą ir ligos nesukelia. Tačiau kai kurių žmonių organizme, ypač jei jų imuninė sistema silpna, bakterijos tampa aktyvios, dauginasi ir sukelia tuberkuliozę.

Kaip tuberkuliozė plinta?
Tuberkuliozė plinta oru iš vieno asmens kitam.  Bakterijos patenka į orą, kai  plaučių ar gerklų tuberkulioze sergantis asmuo kosėja, čiaudi, kalba, dainuoja. Šalia esantys žmonės gali įkvėpti šių bakterijų ir užsikrėsti.
Žmogui įkvėpus tuberkuliozės bakterijų, jos nusėda plaučiuose ir pradeda daugintis. Iš plaučių per kraują jos gali patekti į kitus organus, pavyzdžiui, inkstus, stuburo ir galvos smegenis.
Plaučių ar gerklų tuberkuliozė gali būti užkrečiama. Tai reiškia, kad bakterijos gali plisti kitiems žmonėms. Tuberkuliozė kitose kūno dalyse, pavyzdžiui, inkstuose ar stubure, paprastai yra neužkrečiama.
Labai tikėtina, kad tuberkulioze sergantis žmogus perduos ją tiems, su kuriais leidžia laiką kasdien. Tai  šeimos nariai, draugai, bendradarbiai ar mokyklos draugai.

Kokie asmenys turi didžiausią riziką susirgti tuberkulioze?

 • Asmenys, turėję artimą sąlytį (ilgai ir artimai bendravę) su sergančiuoju atvira plaučių TB;
 • asmenys, infekuoti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV);
 • asmenys, turintys priklausomybių, pvz., alkoholiui;
 • vaikai;
 • imigrantai iš šalių, kuriose didelis sergamumas TB.

Ar man reikia ir kada atlikti tyrimą dėl tuberkuliozės? 

Jums reikėtų pasitikrinti dėl tuberkuliozės, jeigu:

 • Jūs daug laiko praleidote su asmeniu, kuris, kaip žinoma ar įtariama, serga tuberkulioze;
 • esate užsikrėtęs ŽIV ar turite kitų sveikatos sutrikimų, kurie silpnina imuninę sistemą ir kelia Jums grėsmę susirgti tuberkulioze;
 • Jums yra pasireiškę tuberkuliozės simptomai;
 • esate iš šalies, kurioje tuberkuliozė yra labai paplitusi (daugiausia Lotynų Amerikos ir Karibų jūros baseino šalyse, Afrikoje, Azijoje, Rytų Europoje ir Rusijoje);
 • Jūs gyvenate laikinuose nakvynės namuose,  migrantų stovykloje, kalėjime ar pataisos namuose, taip pat slaugos namuose, kur tuberkuliozės paplitimas yra didesnis;
 • daug ir seniai rūkote, piktnaudžiaujate alkoholiu, švirkščiatės narkotikus;
 • taip pat tikrintis, ar neserga tuberkulioze, privalo asmenys, dirbantys maisto tvarkymo įmonėse, sveikatos priežiūros įstaigose, vaikų ugdymo įstaigose, teikiantys paslaugas gyventojams.

Ar tuberkuliozė išgydoma? 

Tuberkuliozė išgydoma, jei sergantis šia liga asmuo kreipiasi medicininės pagalbos ir vartoja visus  gydytojo paskirtus vaistus visą nustatytą laiką.

Ar yra vakcina nuo tuberkuliozės?
Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl ne visai susiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas tuberkulioze, skiepyti vaikus nuo tuberkuliozės kaip galima greičiau po gimimo. Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2–3 dieną po gimimo. Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje, juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis ligos formomis, tačiau skiepijimai neturi esminės įtakos tuberkuliozės plitimui.

 Kas svarbiausia norint neužkrėsti kitų?
Asmeninė sergančiojo higiena – viena svarbiausių priemonių. Ligos platinimo tikimybė sumažėja, jeigu atvira plaučių tuberkulioze sergantis ligonis dėvi medicininę kaukę, kosėdamas vienkartine nosinaite prisidengia burną, nosį, nespjaudo ant grindų, dažnai plauna rankas ar naudoja rankų antiseptiką. Kaukės sulaiko sergančiųjų iškvepiamame ore esančius tuberkuliozės sukėlėjus. Pakartotinai kaukės nenaudojamos. Sveikatos priežiūros darbuotojams, teikiantiems paslaugas sergantiems, rekomenduojama dėvėti respiratorius.

Straipsnį paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: http://www.ulac.lt/ ir https://nvsc.lrv.lt/

Nuotrauka: http://www.ulac.lt/

Bendradarbiaujame:                   plačiau..