Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Užkirskime kelią skendimams

Skendimas yra tokia būklė, kurios metu dėl į plaučius patekusio vandens sutrinka kvėpavimo procesas, todėl tampa nebeįmanoma gyvybiškai svarbių dujų apykaita. Suteikus skubią pirmąją pagalbą, skendusįjį galima atgaivinti. Pasaulyje kasmet paskęsta daugiau nei 388 tūkst. žmonių. Paskendimai yra dažniausia vaikų iki 14 metų mirties priežastis dėl nesmurtinių traumų. Kasdien pasaulyje paskęsta apie 480 vaikų, o mažo ir vidutinio išsivystymo šalyse įvyksta 95 proc. visų paskendimų. Lietuvoje kasmet nuskęsta apie 200 žmonių, iš jų apie 10 vaikų.

 Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) išleistame leidinyje „Užkirsti kelią skendimams: įgyvendinimo gairės“ (Preventing drowning: an implementation guide) pateikiami praktiniai žingsniai, kaip sumažinti skendimų – vienos iš labiausiai išvengiamų, dažnai nepastebimų ir aktualių visuomenės sveikatos problemų pasaulyje – skaičių. Taip siekiama atkreipti visuomenės dėmesį, didinti sąmoningumą ir įsitraukimą kovojant su skendimais. Skendimų skaičių sumažinti ar net jų išvengti būtų galima įgyvendinus 6 intervencijas.

6 intervencijos, galinčios padėti išvengti skendimų:

  1. Suteikti priešmokyklinio amžiaus vaikams saugią aplinką šalia vandens, užtikrinti jų priežiūrą. Visame pasaulyje vaikams nuo 1 iki 4 metų kyla didžiausia rizika nuskęsti, nes jie yra judrūs ir gali patekti į atvirą ar neprižiūrimą vandens telkinį, iš kurio patys negali išlipti. Tėvų suvokimo apie riziką ir vaikų skendimų prevencijos stoka, nepakankama priežiūra ir neprižiūrimų vandens telkinių pasiekiamumas yra pagrindiniai šiai amžiaus grupei svarbūs rizikos veiksniai. Žemo ir vidutinio ekonominio išsivystymo šalyse pastebima tendencija, kad daugiausiai vaikai skęsta tėvų ar globėjų darbo metu. Vaikų priežiūra tėvų darbo valandų metu yra labai naudinga priemonė siekiant juos apsaugoti, neapsunkinant vyresnių brolių ar seserų, patikint priežiūrą jiems.

 

  1. Įrengti užtvaras, ribojančias prieigą prie vandens. Dažnai 1–4 metų amžiaus vaikai paskęsta arti namų esančiuose vandens telkiniuose. Pasauliniame skendimų pranešime nurodomi šie pagrindiniai vaikų skendimų rizikos veiksniai: netinkama ar nepakankama vaikų priežiūra, kliūčių, ribojančių prieigą prie vandens, nebuvimas bei nepakankamas galimų pavojų įvertinimas. Yra pastebėta, kad aukštesnių pajamų šalyse vaikai dažniau skęsta baseinuose ar privačiuose tvenkiniuose, o žemesnių pajamų šalyse –ežeruose, upėse ar kituose atviruose vandens telkiniuose. Vandens pasiekiamumą ribojantys barjerai ir užtvatai gali sumažinti nuskendusių vaikų skaičių. Tokią priemonę naudoja kai kurios aukštesnių pajamų šalys ir pasiekia puikių rezultatų.

 

  1. Mokyklinio amžiaus vaikų (vyresnių nei 6 metų) mokymas plaukti ir vandens saugos įgūdžių mokymas. Skendimai – viena pagrindinių vaikų mirties priežasčių visame pasaulyje, visgi daugiau kaip 90 proc. nuskendusių vaikų yra iš mažas ir vidutines pajamas gaunančių šalių. Plaukimo įgūdžių mokymas, siekiant sumažinti skendimų skaičių – viena populiariausių priemonių. Visame pasaulyje daugiausiai vaikų nuskęsta ankstyvoje vaikystėje, vyresnių vaikų skendimo atvejų yra žymiai mažiau. Svarbu atkreipti dėmesį, kad plaukimo ir saugos įgūdžių mokymas turi būti pritaikytas prie gyvenamosios aplinkos ir nėra efektyvu visiems taikyti vienodus standartus.

 

  1. Potvynių ir kitų rizikų valdymas bei atsparumo sukūrimas.  Potvynių padariniai paveikia daugiausiai žmonių visame pasaulyje nei bet kuri kita stichinė nelaimė. Skendimas yra laikoma pagrindine mirties priežastimi potvynio metu (ypač Azijos šalyse). Ateityje, daugelyje pasaulio regionų yra tikėtinas potvynių pavojaus išaugimas – tai lemia klimato kaita ir urbanizacijos augimas. Nepaisant to, kai kuriuose regionuose numatomas mirties atvejų potvynių metu mažėjimas. Manoma, kad tai lemia atsakingas pasiruošimas galimai nelaimei bei ankstesnis pavojaus signalas. Visuomenės pasiruošimas galimai stichinei nelaimei leidžia bendruomenėms jaustis saugiau ir greičiau pasiekti saugias zonas bei sulaukti pagalbos. Labai svarbu yra įvertinti galimą potvynio riziką ir sukurti tikslų pasiruošimo bei gelbėjimo planą.

 

  1. Gelbėjimo ir gaivinimo mokymai visuomenei. Gelbėjimas ir gaivinimas turi nedidelę įtaką siekiant mažinti mirties ar sužalojimų skendimo metu skaičių. Visuomenei didesnę naudą atneša investicijos į skendimų prevenciją. Visi gelbėjimo ir gaivinimo įgūdžiai konkrečiam žmogui gali tapti gyvybės ar mirties klausimu. Nelaimės atveju žmonės yra linkę pulti į pagalbą net to nemokėdami. Pirmosios pagalbos mokymas leidžia saugiau elgtis gelbėjant kitų gyvybes. Svarbu nepamiršti, kad skęstančius vaikus dažnai bando gelbėti kiti šalia esantys vaikai, dėl to mokymai turi būti organizuojami ir vaikams. Vaiko amžius, nuo kada galima pradėti mokyti skęstančiųjų gelbėjimo ar gaivinimo, labai priklauso nuo vaiko fizinės būklės ir pajėgumų, bet manoma, kad dauguma vaikų jau nuo 12 metų yra pajėgūs gelbėti kitus. Paskutiniai tyrimai rodo, kad vaikai gali būti pradedami mokyti gelbėjimo ir gaivinimo net ir anksčiau nei 12 metų amžiaus.

 

  1. Laivybos ir keltų taisyklių nustatymas bei saugus elgesys. Siekiant saugesnio vandens transporto, reikalingi ir valdžios institucijų priimti griežtesni standartai, ir aktyvus švietimas. Labai dažnai tai priklauso nuo bendro požiūrio mokant laivo įgulą bei nuo kultūros ir visuomenės suinteresuotumo. Saugumo ekspertai tikina, kad saugumo standartai ir saugios kultūros skatinimas yra bene efektyviausias būdas siekiant saugumo laivyboje. Be to, tai turi būti taikoma ne tik stambioms vandens transporto priemonėms, bet ir smulkioms. Saugumo standartai gali būti viena iš geriausių priemonių, siekiant didesnio saugumo būtent smulkiose vandens transporto priemonėse. Tyrimai parodė, kad griežti, gelbėjimo liemenių dėvėjimo mažuose laivuose (valtyse), standartai sėkmingai sumažino mirčių skendimo metu skaičių.

Literatūra:

Higienos instituto sveikatos statistikos duomenų portalas

 

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Alina Bocman

Informacijos šaltinis: http://www.smlpc.lt/

Nuotrauka: https://www.freepik.com

 

 

 

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..