Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

PROFILAKTINIAI TYRIMAI MOKYKLOSE

 

Profilaktinius tyrimus (privalomus/savanoriškus) reglamentuojantys teisės aktai:

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. Nr. 544 nutarimas “Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo, darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, pasitikrinusiems ir (ar) periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamąja liga, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“ (su pakeitimais).

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro valstybės lygio, ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. gegužės 29 d. Nr. V-1336 sprendimas „Dėl tyrimų dėl Covid-19 ligos (koronaviruso infekcijos) organizavimo“ (su pakeitimais).

Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymas (su pakeitimais)

2021 m. kovo 23 d. Nr. XIV-195 Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo nr. i-1553 18, 26 ir 40 straipsnių pakeitimo įstatymas

 

Tyrimus kaupinių metodu reglamentuojantys teisės aktai:

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. kovo 12 d. sprendimas Nr. V-513 “Dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti ir vykdyti bandomąjį savanorišką profilaktinį tyrimą ugdymo įstaigose“

 

TYRIMŲ KAUPINIŲ METODU ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS KLAIPĖDOS M. SAV.:

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymai dėl mokinių namų ūkių profilaktinio tyrimo ir mokinių periodinio tyrimo organizavimo, koordinavimo ir vykdymo:

VšĮ "Vaivorykštės tako" gimnazijoje

VšĮ Pajūrio Valdorfo bendruomenės Klaipėdos gamtos mokykloje

VšĮ Klaipėdos "Universa Via" tarptautinėje mokykloje 

UAB "Mažasis Klaipėdos licėjus" ir Klaipėdos "Varpelio" mokykloje-darželyje

Klaipėdos licėjuje

Klaipėdos "Gilijos" pradinėje mokykloje

Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijoje ir Klaipėdos Vitės progimnazijoje

 

Rekomenduojami sutikimo dokumentai ugdymo įstaigoms:

Elektroninis sutikimas dėl dalyvavimo tyrime ir dėl asmens duomenų  tvarkymo 1-4 klasėms.

Popierinis sutikimas dėl dalyvavimo tyrime ir dėl asmens duomenų  tvarkymo 1-4 klasėms.

 

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI DĖL TYRIMO KAUPINIŲ METODU:

Kas yra tyrimas kaupinių metodu?

Atliekant profilaktinį tyrimą kaupinių metodu, ėminiai grupuojami iki 6 ėminių toje pačioje virusologinėje terpėje.Taikant šį tyrimo metodą specialus tamponėlis įkišamas į nosies landą ne giliau kaip 1,5-2 cm.

 

Ar privaloma užtikrinti, kad tyrime kaupinių metodu dalyvautų 60 proc. mokinių Klaipėdos mieste?

Klaipėdos miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklose kiekvienos pradinės klasės mokiniams ugdymo procesas nuo 2021 metų gegužės 17 d. organizuojamas:

Kontaktiniu būdu – jeigu užtikrinama, kad tiriasi ne mažiau kaip 60 proc. atitinkamos klasės mokinių, kurių atstovai yra pasirašę sutikimus dalyvauti kaupinių PGR tyrime, o nesutikusi mokinių dalis – nuotoliniu būdu.

Nuotoliniu būdu – visi atitinkamos klasės mokiniai, jeigu sutinkančių dalyvauti kaupinių PGR tyrime yra mažesnė nei 60 proc. mokinių dalis.

 

 

Kuo kaupinių metodu atliekamas tyrimas skiriasi nuo įprastai atliekamo tyrimo iš nosiaryklės mobiliuosiuose punktuose?

Tyrimas kaupinių metodu – imamas mėginys iš nosies landos (ne giliau kaip 1,5–2 cm). Mokinių ir ugdymo įstaigos darbuotojų ėminiai grupuojami viename mėgintuvėlyje (virusologinėje terpėje po ne daugiau kaip 6), o standartinis PGR tyrimas – imamas mėginį iš nosiaryklės (giliau nei nosies landos) vienam asmeniui ir dedamas paimtas mėginys į individualų mėgintuvėlį.

 

Kas organizuoja ir vyko tyrimą kaupinių metodu Klaipėdoje?

  • VšĮ Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis, juridinio asmens kodas: 235042580, adresas: Pramonės pr. 33, LT-51271 Kaunas. Tvarko asmens duomenis organizuojant darbą sveikatos vartų „Koronos karštojoje linijoje 1808“ - vykdant registraciją atlikti tyrimą, perduodant duomenis mobiliam punktui, teikiant tyrimo užsakymą į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (toliau – E.sveikata) ir informuojant apie tyrimo rezultatus.
  • LR Sveikatos apsaugos ministerija, juridinio asmens kodas: 188603472, adresas: Vilniaus g. 33, LT-01506 Vilnius. Tvarko tyrimo duomenis E. sveikatoje.
  • VšĮ Klaipėdos universitetinė ligoninė, juridinio asmens kodas: 190468035, adresas: Liepojos g. 41, LT-92288 Klaipėda. Tyrimų laboratorija tvarkanti tyrimo duomenis. Tyrimo metu atliktų tyrimų rezultatai bus suvedami į elektroninę sveikatos istoriją E. sveikatoje ir saugomi teisės aktų nustatytą laikotarpį.
  • BĮ Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, juridinio asmens kodas: 301255569, adresas: Taikos pr. 76, LT-93200 Klaipėda. Koordinuoja tyrime dalyvaujančių asmenų veiksmus sklandžiam tyrimo užtikrinimui ir bendraarbiavimui. Teikiama pagalba tyrimo vykdytojams ir dalyviams.

 

JEI UGDYMO ĮSTAIGA NORI VYKDYTI BANDOMĄJĮ TYRIMĄ KAUPINIŲ METODU (VYKDANČIOSE PRADINIO UGDYMO PROGRAMAS)?

 

Kokius veiksmus reikia atlikti norint grįžti į kontaktinį ugdymą vykdant bandomąjį tyrimą?

1. Teikti prašymą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai dėl grįžimo į kontaktinį ugdymą bei gauti patvirtinimą (jei nebuvo grįžusi į kontaktinį ugdymą).

2. Renkami mokinių atstovų ir darbuotojų sutikimai.

 

Kaip vykdomas tyrimas kaupinių metodu?

1. Mokinių atstovai ir mokyklos darbuotojai informuojami apie profilaktinio tyrimo tikslą, sąlygas, atlikimo tvarką, asmens duomenų tvarkymą ir, sutikę dalyvauti, pasirašo sutikimus.

2. Mokyklose, kuriose kontaktinis ugdymas nebuvo atnaujintas (nebuvo grįžę į kontaktinį ugdymą), prieš grįžtant į ugdymo procesą kontaktiniu būu ne anksčiau kaip prieš 48 val. mobiliajame punkte atliekamas testas visiems sutikusiems dalyvauti profilaktiniame tyrime mokiniams ir mokyklos darbuotojams.

 

Tyrimo vykdymas:

Kadangi visos Klaipėdos miesto ugdymo įstaigos, vykdančios pradinio ugdymo programas, jau buvo sugrįžusios į kontaktinį ugdymą, tai jų mokiniams ir darbuotojams reikės atlikti periodinį profilaktinį tyrimą mokyklose (kas 4–7 dienas). Ėminiai kaupinių tyrimams imami mokyklos mokinių ir darbuotojų savarankiškai, prižiūrint visuomenės sveikatos specialistui.

 

Ar sugrįžimas į kontaktinį ugdymą yra savanoriškas, ar privalomas visiems mokiniams?

Jei Klaipėdos miesto savivaldybės ugdymo įstaiga nusprendė grįžti į kontaktinį ugdymą ar tam tikra jos klasė – apie tai bus informuojami tos klasės tėvai, kurie turės nuspręsti ar jų vaikas grįš į kontaktinį ugdymą bei atitinkamai dalyvaus tyrime kaupinių metodu. Tai nėra privaloma, tačiau negrįžus į kontaktinį ugdymą bus tęsiamas mokymas nuotoliniu būdu.

 

Ar reikės testuotis mokinio ir darbuotojų namų ūkių nariams?

Ne, testuotis nei mokinio nei ugdymo įstaigos namų ūkių nariams nebereikia. Jei mokykloje kontaktinis ugdymas nebuvo atnaujintas, mobiliajame punkte testuojasi tik sutikę mokiniai ir mokyklos darbuotojai.

 

Jei tėvai persigalvoja, ar galima atsisakyti vaiką mokyti kontaktiniu būdu?

Taip, jei tėvai persigalvoja, gali parašyti prašymą ir vaikas gali grįžti į nuotolinį mokymąį.

 

Jei mokyklos darbuotojas atsisakys atlikti profilaktinį tyrimą, ar galės dirbti ugdymo įstaigoje?

Ne, negalės. 

 

Kuriems mokiniams nereikia / negalima testuotis?

Nurodytiems Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro–valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. gegužės 29 d. sprendimo Nr. V-1336 „Dėl tyrimų dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) organizavimo“ 4.2 papunktyje:

  • mokiniams, kuriems prieš mažiau nei 180 dienų buvo patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija);
  • mokiniams, kurie prieš mažiau nei 60 dienų yra gavę teigiamą serologinio tyrimo atsakymą.

 

Mokiniams, nurodytiems Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro–valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. kovo 12 d. sprendimo Nr. V-513 “Dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti ir vykdyti savanorišką profilaktinį tyrimą ugdymo įstaigose”:

  • 6.2. papunktyje: mokiniams, kurie turi vidutinių, didelių ir labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių ir mokosi bendrojo ugdymo mokyklose (klasėse), tais atvejais, kai tokį prašymą pateikia mokinio atstovai pagal įstatymą.
  • 22 punkte: jei mokykloje yra organizuojamas profilaktinis tyrimas, mokiniams, kuriems savivaldybių administracijos užtikrina nuotolinį ugdymą, priežiūrą ir maitinimą mokyklose, dalyvavimas profilaktiniame tyrime yra rekomenduojamas (gali atsisakyti dalyvauti profilaktiniame tyrime).

 

Ar tyrimo kaupinio metodu metu negalima užsikrėsti?

Ne, tyrimas atliekamas laikantis visų nustatytų saugumo reikalavimų.

 

Ar tyrimo atlikimas mokamas?

Ne, nemokamas.

 

Ar tyrimas kaupinių metodu yra patikimas? Ir koks yra jo tikslumas?

Taip, patikimas. Jo tikslumas - 94 procentai.

 

Kaip mokykloje turės būti organizuojamas kontaktinis ugdymas?

Kontaktinis ugdymas turės būti organizuojamas klasės principu, griežtai laikantis visų saugumo reikalavimų: reguliuojant srautus, laikantis visų higienos reikalavimų, nerengiant bendrų kelių klasių veiklų, saugiai organizuojant vaikų maitinimą bei poilsio laiką. 

 

Kaip bus organizuojamas nuotolinis ugdymas?

Ugdymo procesas nuotoliniu būdu bus organizuojamas pagal kiekvienos mokyklos.

 

Ar vaikai mokykloje privalės dėvėti kaukes?

Klasės nariams priėmus sprendimą kaukės gali būti nedėvimos tik klasėje, jei jos mokiniai yra periodiškai testuojami.

 

Ar turi būti testuojamas mokyklos direktorius, kiti tiesiogiai klasėje nedirbantys, bet kontaktą turintys mokyklos darbuotojai?

Taip, turi būti testuojama visa mokyklos bendruomenė, kuri fiziškai būna ugdymo įstaigoje.

.

Ką reikės daryti, jei po periodinio tyrimo atlikto mokykloje paaiškės, kad tam tikro kaupinio rezultatas teigiamas?

Jei viename iš klasės kaupinių bus aptiktas virusas – visi kaupinį sudarantys mokiniai ir (ar) mokyklos darbuotojai nedelsiant izoliuojasi ir registruojasi atlikti PGR tyrimą (iš nosiaryklės), kad būtų išaiškintas sergantysis.

Klasės kaupinį sudarančių mokinių ir (ar) mokykos darbuotojų šeimos (ar kiti asmenys, su kuriais turėjo didelės rizikos kontaktą) turės izoliuotis iki tol, kol paiškės, sergantysis. Kai paiškės sergantysis, izoliuosis tik jo didelės rizikos kontaktai.

Visi kiti likę klasės mokiniai ir mokytojai turės izoliuotis 14 dienų nuo paskutinio kontakto su sergančiuoju dienos (jei teisės aktai nenumato kitaip) ir mokytis nuotoliniu būdu. 

 

Kokiose mokyklos patalpose mokiniams bus atliekami profilaktiniai tyrimai?

Kaupiniai bus imami klasėje (jei nenumatyta kita patalpa), mėginius ištirti duos visi sutikę ir grįžę į kontaktinį ugdymą klasės vaikai bei mokyklos darbuotojai.

 

Kas koordinuoja profilaktinio tyrimo procesą ir kas ims mėginius?

Procesą mokykloje koordinuos mokyklos vadovo ir visuomenės sveikatos biuro vadovo paskirtas visuomenės sveikatos specialistas, vykdantis visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje.

 

Mokiniai ir darbuotojai savarankiškai ims ėminius, prižiūrint visuomenės sveikatos specialistui.

 

Jei kyla neaiškumų ar klausimų prašome kreipis šiais kontaktais:

Rasa Baliutavičiūtė (vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja): mob. +37061230176 arba el.p. rasa@sveikatosbiuras.lt

Dainora Bielskytė (direktoriaus pavaduotoja veiklai): mob. +3705861463 arba el.p. dainora@sveikatosbiuras.lt

 

 

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..