Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

PROFILAKTINIAI TYRIMAI MOKYKLOSE

 

Profilaktinius tyrimus (privalomus/savanoriškus) reglamentuojantys teisės aktai:

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. Nr. 544 nutarimas “Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo, darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, pasitikrinusiems ir (ar) periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamąja liga, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas, sąrašo ir šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“ (su pakeitimais).

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro valstybės lygio, ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. gegužės 29 d. Nr. V-1336 sprendimas „Dėl tyrimų dėl Covid-19 ligos (koronaviruso infekcijos) organizavimo“ (su pakeitimais).

Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymas (su pakeitimais)

2021 m. kovo 23 d. Nr. XIV-195 Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo nr. i-1553 18, 26 ir 40 straipsnių pakeitimo įstatymas

 

Tyrimus kaupinių metodu reglamentuojantys teisės aktai:

Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 kovo 12 d. sprendimo Nr. V-513 „Dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti ir vykdyti bandomąjį savanorišką profilaktinį tyrimą ugdymo įstaigose“ pakeitimo (kovo 31 d. pakeitimas)

„Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. vasario 12 d. sprendimo Nr. V-303 „Dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti ir vykdyti bandomąjį savanorišką profilaktinį tyrimą“ pakeitimo“

"Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 kovo 12 d. sprendimo Nr. V-513 „Dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti ir vykdyti bandomąjį savanorišką profilaktinį tyrimą ugdymo įstaigose“ pakeitimo"

"Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro,valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 kovo 12 d. sprendimo Nr. V-513 „Dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti ir vykdyti bandomąjį savanorišką profilaktinį tyrimą ugdymo įstaigose“ pakeitimo (balandio 10 d. pakeitimas)"

 

TYRIMŲ KAUPINIŲ METODU ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS KLAIPĖDOS M. SAV.:

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymai dėl mokinių namų ūkių profilaktinio tyrimo ir mokinių periodinio tyrimo organizavimo, koordinavimo ir vykdymo:

VšĮ "Vaivorykštės tako" gimnazijoje

VšĮ Pajūrio Valdorfo bendruomenės Klaipėdos gamtos mokykloje

VšĮ Klaipėdos "Universa Via" tarptautinėje mokykloje 

UAB "Mažasis Klaipėdos licėjus" ir Klaipėdos "Varpelio" mokykloje-darželyje

Klaipėdos licėjuje

Klaipėdos "Gilijos" pradinėje mokykloje

Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijoje ir Klaipėdos Vitės progimnazijoje

 

Rekomenduojami sutikimo dokumentai ugdymo įstaigoms:

Sutikimas

Sutikimas dėl mokinių dalyvavimo periodiniame tyrime

Visų pilnamečių namų ūkio narių sutikimas-> parsisiųsti

 

Kaupinių tyrimo metodu dalyvių (mokinių, darbuotojų bei jų namų ūkių) registravimo forma (I ir II etapas):

Kaupinių PGR tyrimui registravimo forma (EXCEL lentelė) -> parsisiųsti ir jos pildymo instrukcija bei dažniausiai pasitaikančios klaidos-> parsisiųsti

 

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI DĖL TYRIMO KAUPINIŲ METODU:

 

Kas yra tyrimas kaupinių metodu?

Atliekant profilaktinį tyrimą kaupinių metodu, ėminiai grupuojami iki 6 ėminių toje pačioje virusologinėje terpėje.Taikant šį tyrimo metodą specialus tamponėlis įkišamas į nosies landą ne giliau kaip 1,5-2 cm.

 

Kuo kaupinių metodu atliekamas tyrimas skiriasi nuo įprastai atliekamo tyrimo iš nosiaryklės mobiliuosiuose punktuose?

Tyrimas kaupinių metodu – imamas mėginys iš nosies landos (ne giliau kaip 1,5–2 cm) kiekvienam namų ūkio nariui, kurių ėminiai grupuojami viename mėgintuvėlyje (virusologinėje terpėje), o standartinis PGR tyrimas – imamas mėginį iš nosiaryklės (giliau nei nosies landos) vienam asmeniui ir dedamas paimtas mėginys į individualų mėgintuvėlį.

 

Kas organizuoja ir vyko tyrimą kaupinių metodu Klaipėdoje?

  • VšĮ Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis, juridinio asmens kodas: 235042580, adresas: Pramonės pr. 33, LT-51271 Kaunas. Tvarko asmens duomenis organizuojant darbą sveikatos vartų „Koronos karštojoje linijoje 1808“ - vykdant registraciją atlikti tyrimą, perduodant duomenis mobiliam punktui, teikiant tyrimo užsakymą į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (toliau – E.sveikata) ir informuojant apie tyrimo rezultatus.
  • LR Sveikatos apsaugos ministerija, juridinio asmens kodas: 188603472, adresas: Vilniaus g. 33, LT-01506 Vilnius. Tvarko tyrimo duomenis E. sveikatoje.
  • VšĮ Klaipėdos miesto poliklinika, juridinio asmens kodas: 141574462, adresas: Taikos pr. 76, LT-93200 Klaipėda. Vykdoma registracija kaupinių PGR tyrimams, ėminių kaupinių PGR tyrimams paėmimas ir jų pristatymas į laboratoriją.
  • VšĮ Klaipėdos universitetinė ligoninė, juridinio asmens kodas: 190468035, adresas: Liepojos g. 41, LT-92288 Klaipėda. Tyrimų laboratorija tvarkanti tyrimo duomenis. Tyrimo metu atliktų tyrimų rezultatai bus suvedami į elektroninę sveikatos istoriją E. sveikatoje ir saugomi teisės aktų nustatytą laikotarpį.
  • BĮ Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, juridinio asmens kodas: 301255569, adresas: Taikos pr. 76, LT-93200 Klaipėda. Koordinuoja tyrime dalyvaujančių asmenų veiksmus sklandžiam tyrimo užtikrinimui ir bendraarbiavimui. Teikiama pagalba tyrimo vykdytojams ir dalyviams.

 

JEI UGDYMO ĮSTAIGA NORI VYKDYTI BANDOMĄJĮ TYRIMĄ KAUPINIŲ METODU?

 

Kokius veiksmus reikia atlikti norint grįžti į kontaktinį ugdymą vykdant bandomąjį tyrimą?

1. Teikti prašymą Švietimo, mokso ir sporto ministerijai dėl grįžimo į kontaktinį ugdymą bei gauti patvirtinimą.

2. Pateikti informaciją Savivaldybės Švietimo skyriui ir Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biurui dėl grįžimo - tikslios grįžimo dienos ir kt. 

3. Renkami mokinių namų ūkių ir darbuotojų sutikimai, pildoma excel lentelėje reikiama informacija, kuri pateikiama atsakingam Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro darbuojui.

 

Kaip vykdomas tyrimas kaupinių metodu?

Tyrimas vykdomas dviem etapais:

I etapas – tyrimas atliekamas pradinių klasių mokiniams ir jų namų ūkių nariams bei mokyklose kontaktiniu būdu dirbantiems darbuotojams ir jų namų  ūkiams. Tyrimas atliekamas mobiliame punkte.

II etapas – po 4–7 dienų, periodinis tyrimas atliekamas mokyklose, jame dalyvauja tik pradinių klasių mokiniai ir kontaktiniu būdu dirbantys darbuotojai. Antruoju etapu atliekamas tyrimas kartojamas periodiškai tiriant tik mokinius ir mokyklos darbuotojus, turinčius kontaktą su mokiniais.

 

Ar sugrįžimas į kontaktinį ugdymą yra savanoriškas, ar privalomas visiems mokiniams?

 

Jei Klaipėdos miesto savivaldybės ugdymo įstaiga nusprendė grįžti į kontaktinį ugdymą ar tam tikra jos klasė – apie tai bus informuojami tos klasės tėvai, kurie turės nuspręsti ar jų vaikas grįš į kontaktinį ugdymą bei atitinkamai dalyvaus tyrime kaupinių metodu. Tai nėra privaloma, tačiau negrįžus į kontaktinį ugdymą bus tęsiamas mokymas nuotoliniu būdu.

 

Ar galės į kontaktinį ugdymą grįžti tie mokiniai, kurių tėvai nesutinka, kad vaikai būtų testuojami?

Negalės. Nesitestuojančių namų ūkių vaikai tęs ugdymą nuotoliniu būdu. 

 

Jei tėvai persigalvoja, ar galima atsisakyti vaiką mokyti kontaktiniu būdu?

Taip, jei tėvai persigalvoja, gali parašyti prašymą ir vaikas gali grįžti į nuotolinį mokymąį.

 

Kaip mokysis vaikai, kurie negalės grįžti į klasę, jei namų ūkio kaupinio tyrimo rezultatas bus teigiamas? 

Tokiu atveju vaikai mokysis nuotoliniu būdu ir bus užtikrinamas mišrus ugdymas.

 

Jei mokyklos darbuotojas atsisakys atlikti namų ūkio tyrimą, ar galės dirbti ugdymo įstaigoje?

Ne, negalės. 

 

Ar tyrimas kaupinių metodu yra vienkartinis?

Tyrimas nėra vienkartinis. Jį sudaro du etapai, apie kuriuos pateikta informacija žemiau. 

 

Kam nereikia / negalima testuotis?

Nereikia testuotis asmenims (I ir II etapuose), kurie:

  1. vakcinuoti du kartus (yra atlikę pilną vakcinacijos kursą) prieš mažiau nei 180 dienų;
  2. persirgusiems Covid-19, kai sirgta prieš mažiau nei 180 dienų;
  3. prieš mažiau nei 60 dienų turintiems atlikto serologinio tyrimo teigiamą atsakymą, kuris patvirtina antikūnų turėjimą.

 

Ar, tiriant namų ūkio asmenis, reikia įtraukti tą, kuris yra persirgęs koronavirusu mažiau nei prieš 180 dienų? 

Jei namų ūkyje yra asmuo, sirgęs koronavirusu mažiau nei prieš 180 dienų, jam testuotis nereikia, tačiau visi kiti asmenys turi testą atlikti.

 

Jei mokinys yra persirgęs koronavirusu mažiau nei prieš 180 dienų, ar jis ir jo namų ūkis turi atlikti tyrimą kaupinių metodu?

Ne, neturi atlikti nei mokinys, nei jo namų ūkio nariai - nei I, nei II etapu.

 

Ar tyrimo kaupinio metodu metu negalima užsikrėsti?

Ne, tyrimas atliekamas laikantis visų nustatytų saugumo reikalavimų.

 

Ar tyrimo atlikimas mokamas?

Ne, nemokamas.

 

Ar tyrimas kaupinių metodu yra patikimas? Ir koks yra jo tikslumas?

Taip, patikimas. Jo tikslumas - 94 procentai.

 

Kaip mokykloje turės būti organizuojamas kontaktinis ugdymas?

Kontaktinis ugdymas turės būti organizuojamas klasės principu, griežtai laikantis visų saugumo reikalavimų: reguliuojant srautus, laikantis visų higienos reikalavimų, nerengiant bendrų kelių klasių veiklų, saugiai organizuojant vaikų maitinimą bei poilsio laiką. 

 

Ar vaikai mokykloje privalės dėvėti kaukes?

Klasės nariams priėmus sprendimą kaukės gali būti nedėvimos tik klasėje, jei jos mokiniai yra periodiškai testuojami.

 

I ETAPAS

Kas yra namų ūkis?

Kartu gyvenantys šeimos nariai.

 

Ar privalo tyrimą atlikti visi namų ūkio nariai, kurių yra daugiau nei 6?

Tyrimo kaupinių metodu I-ajame etape testuojami visi mokinių ir mokyklos darbuotojų namų ūkio nariai (įskaitant patį mokinį ir mokyklos darbuotoją). Jei namų ūkį sudaro daugiau nei 6 nariai, tada ūkio nariai yra atskiriami ir vieną kaupinį sudarys 6 namų ūkio nariai, o kitą – likusiejį namų ūkio nariai (kadangi į vieną kaupinį dedami ne daugiau kaip 6-ių namų ūkio narių mėginiai). Esant teigiamam tyrimo rezultatui, visi paminėti namų ūkiai izoliuojasi ir registruojasi PGR tyrimui (iš norsiaryklės).

 

Jei mokinys reguliariai bendrauja su vieniša močiute ar seneliu, ar jie turėtų atlikti testą kaip namų ūkio nariai?

Socialinį burbulą sudarantys asmenys testuotis gali, bet neprivalo.

 

Ar gali būti testuojami kūdikiai, mažamečiai, negalią turintys asmenys?

Taip, testuojami gali būti įvairaus amžiaus ir negalią turintys asmenys., tačiau nėra privaloma.

 

Jei mokinio šeima gyvena atskirai, pavyzdžiui – vaikas gyvena su mama, tačiau ir su tėčiu – ar abiem namų ūkiams reikia atlikti tyrimą?

Rekomenduojame, kad visi paminėti asmenys atvyktų kaip vienas namų ūkis. Tačiau, jei nėra tokios galimybės – gali atvykti kaip du skirtingi namų ūkiai. Tokiu atveju vaikas atvyks su mama arba tėčiu, o su kuriuo asmeniu nevyks vaikas – turės atvykti vienas. Jei vieno iš šių namų ūkių tyrimo, atlikto kaupinių metodu, atsakymas bus teigiamas – abu namų ūkiai turės pakartotinai atlikti PGR tyrimą (iš nosiaryklės).

 

Jei mokyklos darbuotojo namų ūkį sudaro vienas asmuo, ar jis gali dalyvauti tyrime?

Taip, tokiu atveju tyrime dalyvauja vienas asmuo.

 

Ar darbuotojų, kurie yra paskiepyti antrąja COVID-19 ligos vakcina, šeimos nariams reikia atlikti kaupinio tyrimą?

Ne, nereikia.

 

Ar turi būti testuojamas mokyklos direktorius, kiti tiesiogiai klasėje nedirbantys, bet kontaktą turintys mokyklos darbuotojai?

Taip, turi būti testuojama visa mokyklos bendruomenė, kuri fiziškai būna ugdymo įstaigoje.

 

Kaip namų ūkiui užsiregistruoti į tyrimą kaupinių metodu?

Sutinkantys testuotis namų ūkio asmenų duomenys (asmens kodas, vardas, pavardė, telefonas) yra pateikiami ugdymo įstaigai. Visi asmenys yra užregistruojami ir gauna patvirtinančią trumpąją žinutę dėl testavimo dienos ir konkretaus laiko.

 

Kur Klaipėdoje atliekami tyrimai kaupinių metodu, kai testuojami mokiniai, darbuotojai ir jų namų ūkiai?

Mobiliajame COVID-19 patikros punkte (prie „Švyturio“ arenos, adresu Dubysos g. 10, Klaipėda).

 

Ar galiu rinktis testo atlikimo laiką? Kas bus, jei negalėsiu atvykti paskirtu laiku?

Būtina atvykti nurodytu laiku. Atsiradus nenumatytoms ir  sudėtingoms situacijoms, galima atvykti paskirtą dieną kitu laiku nei trumpojoje žinutėje nurodyta, tačiau tokiu atveju teks palaukti eilėje. Tokiu atveju būtina žinoti iki kelintos valandos tą dieną atliekami testavimai. Kitomis dienomis testuotis nebus galima.

 

Ar visi vieno namų ūkio nariai turi atvykti atlikti tyrimo į mobilųjį punktą vienu metu?

Taip.

 

Kaip reikia atvykti į mobilųjį punktą pirmo namų ūkio testavimo metu?

Į mobilųjį punktą galima atvykti automobiliu ar pėsčiomis.

 

Kokius dokumentus būtina turėti atvykus į mobilųjį punktą?

Su savimi būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (vaikui – gimimo liudijimo, įrašo kopiją).

 

Ką reikės daryti, jei mokinių ar darbuotojų namų ūkių kaupinio tyrimo rezultatas bus teigiamas?

Visi kaupinį sudarantys asmenys turės izoliuotis ir nedelsiant kiekvienas registruotis atlikti PGR tyrimą (iš nosiaryklės), siekiant išsiaiškinti kuris asmuo iš namų ūkio serga Covid-19.

 

II ETAPAS

Ką reikės daryti, jei po periodinio tyrimo atlikto mokykloje paaiškės, kad tam tikro kaupinio rezultatas teigiamas?

Jei viename iš klasės kaupinių bus aptiktas virusas – visi kaupinį sudarantys mokiniai ir (ar) mokyklos darbuotojai nedelsiant turės registruotis atlikti PGR tyrimą (iš nosiaryklės), kad būtų išaiškintas sergantysis. Visa klasė turės izoliuotis 14 dienų nuo paskutinio kontakto su sergančiuoju dienos (jei teisės aktai nenumato kitaip) ir mokytis nuotoliniu būdu. Po izoliacijos grįžę į mokyklą ir toliau bus testuojami kaupinių metodu (be I etapo). 

 

Ką daryti, jei vaikas nebuvo mokykloje tą dieną, kai buvo atliekamas periodinis testavimas?

Jei vaiko nebuvo mokykloje, atskiras testavimas jam nebus organizuojamas – jis prijungs prie kito testavimo, kuris ugdymo įstaigoje vyksta kas 4–7 dienas.

 

Kokiose mokyklos patalpose mokiniams bus atliekami pakartotiniai tyrimai ir kas dalyvaus atliekant tyrimą?

Kaupiniai bus imami klasėje (jei nenumatyta kita patalpa), mėginius ištirti duos visi sutikę ir grįžę į kontaktinį ugdymą klasės vaikai bei mokyklos darbuotojai.

 

Kas koordinuoja pakartotinio tyrimo procesą ir kas ims mėginius?

Procesą mokykloje koordinuos mokyklos vadovo paskirtas atsakingas darbuotojas ar joje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas. Mėginius ims į ugdymo įstaigą atvykęs profesionalus asmens sveikatos priežiūros specialistas.

 

Jei kyla neaiškumų ar klausimų prašome kreipis šiais kontaktais:

Rasa Baliutavičiūtė (vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja): mob. +37061230176 arba el.p. rasa@sveikatosbiuras.lt

Dainora Bielskytė (direktoriaus pavaduotoja veiklai): mob. +3705861463 arba el.p. dainora@sveikatosbiuras.lt

 

 

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..