Burnos higienos svarba

Jau 3000 m. pr. Kr. asirų civilizacijos dantiraščio medicinos tekstuose minimos dantų valymo procedūros. Kitose Mesopotamijos (šiuolaikinio Irako) vietose buvo rasta dantų krapštukų, datuojamų tuo pačiu laiku. Tai rodo, jog net ir tokiais senais laikais žmonėms rūpėjo tinkama burnos higieną. Šiandien apie burnos higienos svarbą kalba mokslas, ir turbūt jau niekam nereikia įrodinėti, kodėl tinkamai pasirūpinti burnos sveikata yra labai svarbu.

Reguliarūs vizitai pas burnos higienos specialistą yra pagrindinė profilaktinės dantų priežiūros dalis. Burnos higienistas kruopščiai nuo dantų nuvalo apnašas ir dėmes rankiniais ir ultragarsiniais instrumentais, atlieka dantų poliravimą, suteikiantį švaros pojūtį. Prireikus specialistai naudoja vietinius anestetikus, jog pacientas nejaustų diskomforto.

Burnos higienos procedūrą būtina atlikti bent kartą per pusę metų, taip užtikrinant burnos švarą, sumažinant ėduonies ar kitų burnos ligų riziką.

Patarimai tinkamai burnos higienai palaikyti:

 • Valyti dantis reikia ryte po pusryčių ir vakare.
 • Valymui naudoti tik minkštą šepetėlį.
 • Išsivalius dantis reikia išspjauti dantų pastos likučius, burną išskalauti nedideliu kiekiu vandens.
 • Šepetėlį rekomenduojama keisti kas 2 mėnesius.
 • Patartina vengti saldžių gėrimų, daug cukraus turinčių produktų, nes šie maisto produktai skatina ėduonies atsiradimą.
 • Siekiant sumažinti dantų apnašų kiekį, rekomenduojama valgyti daugiau vaisių bei daržovių, kurie gali natūraliai pašalinti dalį apnašų.
 • Vakare prieš miegą nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.
 • Patartina vaiką pasiguldyti ant savo kelių ar ant minkštų grindų, kad būtų patogu, ir valyti dantis nukreipus šerelius į dantenų pusę.
 • Daugelis vaikų mėgsta mėgdžioti tėvus ir valytis dantis patys. Tačiau ikimokyklinio amžiaus vaikai nepajėgūs gerai išsivalyti dantų, todėl iki 12 metų jų dantis turi valyti tėvai.
 • Silantai apsaugo krūminius dantis nuo karieso pažeidimų, todėl silantais dengti nuolatinius dantis derėtų vos tik jiems išdygus.
 • Iki 6 metų amžiaus vaikams burnos skalavimo skysčiai nerekomenduojami, jei kitaip nenurodė gydantis gydytojas. Vyresniems vaikams, turintiems didelę dantų ėduonies atsiradimo riziką, burnos skalavimo skysčiai gali būti skiriami gydytojo odontologo.

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, įgyvendindamas sveikatinimo veiklas Klaipėdos ir Neringos miesto savivaldybėse, didelį dėmesį skiria ir burnos sveikatai – organizuojamos paskaitos bei interaktyvios veiklos tiek vaikams bei jaunimui ugdymo įstaigose, tiek suaugusiems – tėvams, pedagogams, įmonių kolektyvams, senjorams ir visiems kitiems, kurie domisi burnos sveikata. Siūlomos temos priklauso nuo amžiaus grupės ir gyventojų poreikių, tad temų spektras platus – nuo bendrų žinių apie burnos higieną iki dantų balinimo, protezų priežiūros ir kt. Paskaitos vykdomos ir Sveikatos biure, ir atvykus pas klausytojų grupę į vietą, ir nuotoliniu būdu.

Jeigu ir Jus domintų pagilinti žinias šia tema, kviečiame kreiptis į Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro burnos higienistą, mob. tel. 8 658 76123.

Facebook
Twitter
LinkedIn