Šalinkime kliūtis!

Lietuvoje kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 žmonių, per metus – apie 18 tūkst. Iš viso onkologinėmis ligomis šiuo metu serga virš 110 tūkst. žmonių. Tai yra didžiuliai skaičiai ir, deja, vėžiu suserga vis jaunesni žmonės, o labai didelė dalis atvejų diagnozuojama jau pažengusiose stadijose. Lietuvoje beveik pusė (46,1 proc.) vyrams ir trečdalis (32,3 proc.) moterims nustatomų vėžinių susirgimų yra pažengusiose stadijose. 2021 m. 46 proc. gimdos kaklelio, 57 proc. krūties, 58-63 proc. storosios žarnos vėžio atvejų diagnozuota pažengusiose stadijose. 

Vasario 4 d. – Pasaulinė kovos su vėžiu diena, kuri Lietuvoje  minima jau 22 kartą. Šiemet šiai dienai paminėti skirtas šūkis – „Šalinkime kliūtis“, kuriuo raginama gerinti sveikatos paslaugų prieinamumą, kovoje su vėžiu griauti barjerus ir stigmas. Naujausios žinios, galimybė apsisaugoti ir išvengti ligos, profilaktika ir ankstyvoji diagnostika bei šiuolaikinis gydymas turi būti prieinami visiems.

Profilaktinės programos, kurios Lietuvoje jau yra 15 ir daugiau metų, nėra pilnai efektyvios, jose sudalyvauja tik apie pusę tam teisę turinčių žmonių. Pacientams sunku greitai patekti nuo šeimos gydytojo iki gydytojo onkologo, gauti kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimus. Taip pat vis dar nėra pakankamai įsišaknyję sveikos gyvensenos įpročiai kasdienybėje, kurie būtų sistemingai ugdomi nuo ankstyvos vaikystės. Visos šios kliūtys turi būti sumažintos iki visiškai minimalių, tik taip bus galima sumažinti sergamumą ir mirtingumą nuo onkologinių ligų.

Itin svarbu dalyvauti atrankinės patikros programose, kurios padeda identifikuoti ikinavikinius procesus ar ligos užuomazgą. Tai padaryti yra itin paprasta, jei Jūs atitinkate tam tikros prevencinės programos kriterijus, Jums tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Straipsnį parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vitalija Mikutytė


Informacijos šaltiniai:

Nuotrauka: https://www.freepik.com

Facebook
Twitter
LinkedIn