Privalomojo sveikatos draudimo garantijos senjorams

Visiems privalomuoju sveikatos draudimu apraustiems gyventojams, neatsižvelgiant į jų amžių, Lietuvoje teikiamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamos medicinos paslaugos, jei dėl jų kreipiamasi į gydymo įstaigas, sudariusias sutartis su ligonių kasomis, o pas gydytoją specialistą ar atlikti tyrimų vykstama turint siuntimą. Lietuvoje senjorams suteikta galimybė gauti didesnį nemokamų paslaugų paketą, nei kitų amžiaus grupių žmonėms.

Ligų prevencija

Lietuvoje ankstyvajai diagnostikai skirtos penkios ligų prevencijos programos, iš kurių trys – tiek vyresnio ikipensinio, tiek senatvės pensijos amžiaus žmonėms.

Dėl krūties vėžio kas 2 metus gali ir turėtų tikrintis 50–69 m. (imtinai) moterys, kas 2 ar 5 metus dėl prostatos vėžio – 50–69 m. (imtinai) vyrai (nuo 45 m., jei šia liga sirgo tėvas ar broliai), kas 2 metus dėl storosios žarnos vėžio – 50–74 m. (imtinai) vyrai ir moterys. Norint nemokamai pasitikrinti pagal programas, reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

Dantų protezavimas

Senatvės pensijos amžiaus žmonėms, kaip ir kelioms kitoms gyventojų grupėms, kompensuojamos dantų protezavimo išlaidos – iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamas gydytojo darbas, dantų protezų gamybos medžiagos, pritaikymas (įdėjimas) ir kiti veiksmai minimaliai kramtymo funkcijai atkurti.

Įstaigų, teikiančių kompensuojamojo dantų protezavimo paslaugas, sąrašas skelbiamas ligonių kasų interneto svetainėje.

Kompensuojamieji vaistai

Viena iš vyresniems žmonėms itin svarbių garantijų – vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išlaidų kompensavimas. Daugumos gydytojo išrašytų kompensuojamųjų vaistų bazinė kaina visiems pacientams kompensuojama 100 proc., t. y. vadinamojo A sąrašo vaistai gydyti onkologinėms ligoms, tuberkuliozei, cukriniam diabetui, epilepsijai, astmai, išsėtinei sklerozei, kraujo krešėjimo sutrikimams ir pan. Į B sąrašą įrašyti vaistai skiriami tam tikrų socialinių grupių žmonėms, kurių finansinės galimybės mažesnės nei kitų apdraustųjų, tarp jų – pensininkai, neįgalieji ir kt. Neįgaliesiems šių vaistų bazinė kaina kompensuojama 100 proc., pensininkams ir sumažėjusio 30–40 proc. darbingumo neįgaliesiems – 50 proc.

Straipsnį parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vitalija Mikutytė

Informacijos šaltiniai:

  1. Informacija gauta iš Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Nuotraukos:

  1. https://www.freepik.com/
Facebook
Twitter
LinkedIn