Skelbiama gripo sezono pabaiga

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau NVSC) informuoja, kad praėjusią savaitę (20-ąją metų savaitę) baigėsi 2022–2023 m. gripo sezonas, kuris prasidėjo praėjusių metų spalį (40-ąją metų savaitę). Nuo šiol nebebus kiekvieną savaitę pranešama apie per savaitę susirgusių asmenų skaičių, tačiau sergamumas ir toliau bus analizuojamas bei informacija teikiama tik pagal poreikį. Taip pat primename, kad duomenis apie į ligonines dėl gripo paguldytus asmenis NVSC renka tik gripo sezono metu.

Specialistai informuoja, kad sergamumas gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga paskutinę sezono savaitę (20-ąją savaitę) sumažėjo. Bendras sergamumo rodiklis šių metų 20-ąją savaitę siekė 556,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų, 19-ąją savaitę jis buvo šiek tiek didesnis – 561,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Didžiausi sergamumo rodikliai praėjusią savaitę buvo užfiksuoti: Kaune – 833,80 atvejo 100 tūkst. gyventojų, Kėdainių rajono savivaldybėje – 825,75 atvejo 100 tūkst. gyventojų, Kazlų Rūdoje – 796,09  atvejo 100 tūkst. gyventojų,

Sergamumo statistika:

 • Praėjusią savaitę į ligonines dėl gripo buvo paguldyti 4 asmenys, iš kurių 2 priklausė  2–17 m. amžiaus grupei (du asmenys buvo gydomi intensyviosios terapijos skyriuose), gegužės 8–14 d. į ligonines pateko 5 asmenys, iš kurių 3 nepilnamečiai.
 • Paskutinę gripo sezono savaitę užregistruoti du mirties nuo gripo atvejai. Mirusieji priklausė vyresnių nei 65 m. amžiaus asmenų grupei, buvo neskiepyti ir turėjo kitų gretutinių ligų. Lietuvoje šį gripo sezoną iš viso užregistruota 20 mirties nuo gripo atvejų  (2 asmenys buvo skiepyti sezonine gripo vakcina, 18 – neskiepyti).

Primename, kad Lietuvos apskričių ir kiekvieno jų rajono sergamumo rodiklius galima rasti ČIA.

​​Plaktas „Tu peršalai? Ar tau gripas?“ čia. 

Sergamumo gripu ir ŪVKTI duomenys apskrityse:

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, 19-ą šių metų savaitę ŪVKTI simptomus turintiems pacientams iš viso buvo paimta 210 ėminių, iš kurių trijuose ėminiuose buvo aptiktas B tipo gripo virusas.

Sergamumas gripu ir ŪVKTI Lietuvoje gripo sezonų metu nuo 2017 m.:

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, Europoje 19-ą šių metų savaitę iš  28 060 mėginių, imtų gripo virusui nustatyti, 792 buvo teigiami (A tipo gripas sudarė  28 proc., B tipo – 72 proc.).

Europos savaitiniai duomenys apie nustatytus gripo virusus pagal tipą 2022–2023 m. sezonu:

Informacija pasiekiama adresu https://flunewseurope.org/VirusCharacteristics

Šio gripo sezono apžvalga

NVSC vertinimu, dėl sumažėjusio gripo ir kitų ūminių kvėpavimo takų infekcijų aktyvumo visuomenėje COVID-19 pandemijos laikotarpiu, didėjo imuniteto neturinčių asmenų skaičius, todėl šį sezoną gripas plito aktyviau: sergamumo pakilimas prasidėjo anksčiau ir sukėlė didesnę sergamumo bangą lyginant su ankstesniais (iki pandemijos) sezonais. Tokia epidemiologinė situacija buvo ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse. Ką tik pasibaigęs gripo sezonas sergamumu buvo panašus į iki pandemijos buvusius sezonus, išskyrus 2020–2021 m. sezoną.

NVSPL duomenimis, 2022–2023 m. gripo sezoną iš teigiamų gripo mėginių, paimtų iš ŪVKTI simptomus turinčių pacientų,  dominavo A ir B tipo gripo virusas bei respiracinis sincitinis virusas, kurie ir nulėmė sergamumo svyravimus sezono metu. Sezono pradžioje vyravo A tipo gripo virusas, antroje sezono pusėje – B tipo gripo virusas. Atkreiptinas dėmesys, kad abu viruso tipai yra ir sezoninio gripo vakcinos sudėtyje.

2022–2023 m. gripo sezoną šalies gydymo įstaigoms buvo paskirstyta 202 080 gripo vakcinos dozių, skirtų rizikos grupių asmenų skiepijimui. NVSC duomenimis, iš viso šį sezoną (rugsėjo–balandžio mėn.) pasiskiepijo 191 092 rizikos grupėms priklausantys asmenys (sunaudota 94,5 proc. vakcinos dozių).

Šiuo metu yra rengiama išsami šio gripo sezono apžvalga, kurioje bus galima pamatyti praėjusio ir ankstesnių sezonų palyginimą. Apžvalga bus paskelbta NVSC interneto svetainėje birželio mėnesį.

Prevencija

Primename, kad saugantis gripo patariama:

 • Dažnai plauti rankas (mažiausiai 20-40 sekundžių) bei naudoti rankų dezinfekciją.
 • Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, panaudotas servetėles išmesti.
 • Drėgnu būdu valyti  ir vėdinti patalpas, neliesti galimai užkrėstų paviršių.
 • Vengti žmonių susibūrimų ir sergančių žmonių.
 • Neplautomis rankomis neliesti veido srities.
 • Susirgus kreiptis į gydymo įstaigą ir likti namuose.
 • Ne mažiau svarbu pasirinkti šiam metų laikui tinkamus drabužius ir avalynę, valgyti daugiau vaisių ir daržovių.
 • Nuolat stiprinti savo sveikatą – grūdintis, laikytis sveikos mitybos, fizinio aktyvumo rekomendacijų ir pan.

Efektyviausia priemonė

Skiepai – efektyviausia priemonė nuo gripo, pneumokokinės infekcijos ar COVID-19. 

Gripo vakcinos efektyvumas priklauso nuo vakcinoje esančio ir aplinkoje cirkuliuojančio gripo viruso antigenų atitikimo, nuo skiepijamų asmenų imuniteto būklės ir amžiaus. Vyresnio amžiaus asmenims  patartina skiepytis vėliau – lapkričio-sausio mėnesiais. Jie apsaugo nuo sunkių ligos komplikacijų, lėtinių ligų paūmėjimo ar mirties. Įprastai skiepijimo sezoninio gripo vakcina laikotarpis kasmet prasideda rugsėjo–spalio mėnesiais, kai tik asmens sveikatos priežiūros įstaigos gauna vakciną, o skiepytis nuo sezoninio gripo galima iki vakcinos galiojimo termino pabaigos. Tiksli vakcinos galiojimo data priklauso nuo gamintojo ir yra nurodoma ant pakuotės. Pasiskiepijus imuninis atsakas susiformuoja po dviejų savaičių. Jeigu dar nesuspėjote pasiskiepyti, turite galimybę tai padaryti. Nemokamai nuo gripo skiepijami rizikos grupėms priklausantys asmenys:

 • 65 m. ir vyresni asmenys;
 • nėščiosios;
 • asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;
 • asmenys, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
 • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Asmenys, vieno vizito metu, norintys iš karto pasiskiepyti nuo kelių skirtingų ligų, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn