Vandens diena – kokį vandenį vartoti saugu?

Kasmet kovo 22 dieną yra minima Pasaulinė vandens diena. Minint šią dieną norime priminti apie tai, kokį vandenį vartoti saugu.

Taigi pagal galiojančius teisės aktus, geriamąjį vandenį vartoti saugu, kai šis atitinka higienos normos HN 24:2003 nustatytus mikrobiologinius ir toksinius rodiklius. Jame negali būti patogeninių mikroorganizmų, ištirpusių medžiagų kiekis negali viršyti nustatytų normų. Išgaunamas vanduo yra apsaugojamas nuo aplinkos taršos.

Ar saugu vartoti vandenį iš čiaupo?

Lietuvoje vanduo išgaunamas iš požeminių gręžinių, tad jo kokybė laikoma tikrai gera. Tačiau geriamojo vandens kelias nuo požeminių vandens šaltinių iki čiaupo mūsų namuose yra pakankamai ilgas, todėl reikėtų nepamiršti, kad jo kokybę gali lemti vandentiekio tinklas, vamzdynai, kuriais vanduo atiteka iki namų, ir kiti veiksniai.

Asmenims, kurie vandenį geria iš šulinio, rekomenduojama jį išsitirti. Ypač jei tai paviršinis vanduo ir aplinkui auginami žemės ūkio produktai. Tokiame vandenyje gali būti nitritų ir nitratų, kurie sveikatai yra kenksmingi, ir net virinant vandenį tokios medžiagos nebus pašalintos.

O kaipgi vanduo iš parduotuvių?

Parduotuvėse galime rasti kelių rūšių vandens: natūralaus mineralinio, šaltinio bei stalo vandens. Visus juos saugu vartoti, tad kokie jų skirtumai?

  • Natūralus mineralinis vanduo – tai aukščiausios kategorijos vanduo, kuriam Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba turi suteikti leidimą, kad jis galėtų būti vadinamas natūraliu mineraliniu vandeniu. Natūralaus mineralinio vandens sudėtis mineralinėmis medžiagomis turi būti pastovus. Toks vanduo negali būti papildomai apdorotas, tai reiškia, kad iš jo negalima nei pašalinti, nei į jį dėti papildomų medžiagų. Tiesa, yra kelios išimtys: vandenį galima nugeležinti, pašalinti sieros, mangano junginius ir prisotinti anglies dioksido – tam, kad mineralinis vanduo būtų gazuotas.

  • Šaltinio vanduo. Tai vanduo, kuris gali būti imamas iš tos pačios vandenvietės kaip ir natūralus mineralinis vanduo. Tarp jų skirtumas toks, kad šaltinio vandens mineralinė sudėtis gali kisti, gamintojui neprivalu ją nurodyti ant etiketės. Tačiau ir šaltinio vanduo negali būti papildomai apdorojamas.

  • Stalo vanduo gali būti paprastas, vandentiekiu tiekiamas vanduo, į kurį pridedama tam tikrų mineralinių medžiagų arba kaip tik jos pašalinamos. Toks vanduo gali būti apdorotas, tačiau nereiškia, kad dėl to jis prastesnis. Šis vanduo taip pat turi atitikti reikalavimus.

Informaciją parengė: mitybos specialistė Ieva Bukauskaitė

Informacijos šaltiniai:https://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/visuomenes-sveikatos-prieziura/mityba-ir-fizinis-aktyvumas-2/geriamasis-vanduo;

https://vmvt.lt/sites/default/files/knygele_vandens_kokybe_0.pdf

Nuotrauka: https://www.freepik.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn