Ar lankymas išėjusių artimųjų gali būti tvarus?

Lapkričio pradžia mūsų šalyje simbolizuoja ramybės ir susikaupimo laikotarpį. Daugelis žmonių vyksta aplankyti savo mirusių artimųjų kapų, juos tvarko, dega žvakes ir neretai puošia dirbtinėmis gėlėmis. Šiuo laikotarpiu amžinojo poilsio vietoje susidaro keletą kartų daugiau atliekų negu įprasta.

Vėlinės, Motinos diena, Tėvo diena ir Kalėdinis laikotarpis tapęs masinių kapaviečių lankymo reiškiniu. Rūpinantis gamta raginame keisti įpročius, išmokti teisingai rūšiuoti atliekas ir įvertinti ar tikrai reikia dar vienos puokštės plastikinių gėlių ir glėbio žvakių. Taip pat nepamirškime, jog buitinių atliekų konteineriai, kuriuos galima rasti šalia kiekvienų kapinių, nėra skirti absoliučiai visoms kapų atliekoms.

Rūšiavimo atmintinė

  • Žaliosios atliekos

Tai lapai, šakos, natūralios gėlės. Į šiuos konteinerius reikėtų mesti tik pačias gėles, šakas, lapus, po kapinių sutvarkymo, ir nemesti kitų atliekų.

Jei žaliosios atliekos paliekamos antrinių žaliavų konteineriuose – tai apsunkina atliekų tvarkytojų darbą, be to, užkerta kelią perdirbti išrūšiuotas popieriaus, plastiko ar stiklo atliekas. Nurautos gėlės, sugrėbti lapai ar spygliai patekę į buitinių atliekų konteinerius pūva ir kleidžia nemalonius kvapus bei nuodingas metano, CO2 dujas.

Jeigu žvakės, dirbtinės gėlės ar kitos puošmenos yra sumetamos į žaliosioms atliekoms skirtas vietas – toks mišrus konteinerių turinys vėliau negali būti kompostuojamas.

  • Stiklo konteineris

Į šį konteinerį reikia išmesti stiklines žvakidžių, žvakių dalis. Stiklas yra nuolatos perdirbamas ir jį reikėtų mesti į stiklo atliekų konteinerį nepaisant to, ar jis yra suteptas vašku ar ne.

  • Plastiko konteineris

Į šį konteinerį keliauja likučiai nuo plastikinių žvakidžių, metalinės detalės. Jeigu įmanoma atskirkite vašką, tačiau jeigu neįmanoma to padaryti, nereikėtų jaudintis, plastikas vis tiek bus perdirbtas.

Atsinešus gyvas gėlės, vainikus reiktų stengtis kuo daugiau dalių išrūšiuoti: atskirti plastiką (vainiko kaspinai, metalinė karkasinė dalis), žaliąsias atliekas, stiklo detales ir mišriąsias atliekas (kempinėles gėlėms įsmeigti).

Svarbu – dirbtinės gėlės nėra rūšiuojamos, jas reikėtų mesti į mišrių atliekų konteinerį.

  • Mišrių atliekų konteineris

Metame visas susidariusias nerūšiuojamas atliekas – vašką, dirbtines gėles, servetėles ir kt.

Rūpinkimės aplinka

Išrūšiuoti ir tinkamai sutvarkyti atliekas yra mūsų pareiga. Tai kur kas geriau, nei sumesti viską į bendrų mišrių atliekų konteinerį.

Surinktos žaliosios atliekos tvarkytojų bus pristatytos kompostuoti, antrinės – perdirbti, o buitinės atliekos nuvežtos mechaniškai ir biologiškai apdoroti gamyklose.

Tačiau norint kurti tvarkingesnę aplinką ir sumažinti atliekų kiekį kapinėse, raginame rinktis natūralesnes ir tvaresnes kapų puošmenas. Taip pat norint pagerbti artimąjį, geriau į kapines atsinešti nedidelę puokštę gyvų gėlių ir simbolinę žvakutę.

Straipsnį parengė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Facebook
Twitter
LinkedIn