Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva kiekvienais metais gegužės 5 dieną yra minima Pasaulinė rankų higienos diena. Šios dienos tikslas – atkreipti žmonių, pacientų, sveikatos ir švietimo įstaigų dėmesį į rankų higienos svarbą ir skatinti visus žmones rankų higieną laikyti viena svarbiausių užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonių.
Rankų higiena – tai viena iš paprasčiausių, tačiau kartu ir veiksmingiausių priemonių nuo užkrečiamųjų ligų. Ant nešvarių rankų likę mikroorganizmai, patekę per burną, nosį ar akis į organizmą, gali sukelti įvairias ligas. Tinkamas rankų plovimas muilu gali reikšmingai sumažinti virusų ir bakterijų perdavimo riziką. Tyrimai rodo, kad užtikrinant tinkamą rankų higieną galima sumažinti kvėpavimo takų infekcijų riziką 25 proc., o žarnyno infekcijų – net iki 50 proc. Švarios rankos turi tapti kasdieniu įpročiu kiekvienam – namuose, mokyklose, darbovietėse ar viešose erdvėse.
Pagrindinės rankų higienos taisyklės:
- Rankas plauti dažnai ir kruopščiai su muilu, po tekančiu vandeniu.
- Pirmiausiai sudrėkinti vandeniu ir pamuiluoti delnus taip, kad suputotų. Kruopščiai įtrinti visas rankų dalis: delnus, tarpupirščius, nykščius, nagų sritį.
- Rankas muilu plauti ne trumpiau kaip 20 sekundžių.
- Nuskalauti muilą po vandens srove, rankas nusausinti.
- Esant poreikiui, naudoti alkoholio pagrindu pagamintas rankų dezinfekcines priemones su ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio.
- Rankas plauti, kai jos nešvarios, grįžus iš lauko, prieš valgį, pasinaudojus tualetu, išsivalius nosį, pakosėjus ar pačiaudėjus, pasinaudojus viešuoju transportu ar kontaktuojant su sergančiais asmenimis.
Pasaulinė rankų higienos diena – puiki proga priminti, kaip paprastas kasdienis veiksmas gali apsaugoti tiek mūsų, tiek aplinkinių sveikatą. Raginame nenuvertinti rankų plovimo svarbos ir formuoti tinkamus rankų higienos įpročius nuo pat mažens.
Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Edita Runelė
Informacijos šaltiniai: https://nvsc.lrv.lt/
Nuotrauka: https://www.pixabay.com